بعد از باخبر شدن از بارداری خود ممکن است یکی از این دو واکنش را داشته باشید. ممکن است به شدت هیجان زده و خوشحال شوید یا به شدت جا بخورید. یا هر دو! می توانید هر دو را تجربه کنید. ممکن است چند هفته ای بین این دو حس در نوسان باشید. قبل از اینکه مشکلات همراه با بارداری شروع شود تنها زمان کمی هست که می توانید خودتان را برای این شرایط آماده کنید. سه ماه اول مانند ترن هوایی ای پر از احساسات و تغییرات فیزیکی است، که بهتر است از قبل از آن ها اطلاع داشته باشید.

۱ـ اولین چیزی که باید بدانید، تغییراتی است که باید بلافاصله در زندگی خود ایجاد کنید
باید با سیگار کشیدن،‌ تا دیر وقت بیدار ماندن و… خداحافظی کنید. چرت زدن و شب ها زود خوابیدن و خیلی عادات دیگر باید به برنامه ی روزانه ی شما اضافه شود.

۲ـ شما لزوما احساس نمی کنید که باردارید، تنها ممکن است احساس خیلی خوبی نداشته باشید
این دوره از زندگی شما بسیار عجیب خواهد بود. مغز شما می داند که باردارید اما بدن شما مدام در حال شگفت زده شدن است. حتی اگر از عوارض اذیت کننده ی بارداری هم رنج نبرید باز احساس خیلی خوبی نخواهید داشت. ممکن است نتوانید در طول شام خود را بیدار نگه دارید یا تمام مدت احساس کنید نفخ کرده اید.

 

۳ـ دیگر چیزی که باید بدانید، عجله کن و صبر کن هاست
احتمالا به محض اینکه احساس کنید باردارید، با استرس زیاد به سمت دکتر خود خواهید شتافت. مرا تست کن! شکمم را اسکن کن! به سوالاتم پاسخ بده! دکتر شما هم به احتمال زیاد با خنده به شما خواهد گفت که آرامشتان را حفظ کنید. لازم نیست کار زیادی در سه ماهه ی اول انجام دهید؛ تنها از بارداری خود اطمینان پیدا کرده و یک اسکن انجام دهید تا مطمئن شوید که جنین سر جایش است و ضربان قلب دارد، اما جز این موارد نیاز به انجام کار خاص دیگری نیست.

۴ـ نگه داشتن یک راز به مدت ۱۲ هفته واقعا سخت است!
به احتمال زیاد خبر بارداری خود را به خانواده و دوستان نزدیک خود خواهید داد اما اکثر زنان تا انتهای سه ماهه ی اول بارداری خود را به همه اعلام نمی کنند. هرچند ممکن است این شوق را در خود داشته باشید که هر جا می روید بارداری خود را جار بزنید. اما ممکن است این کار کمی عجیب به نظر برسد.

۵ـ سه ماه اول می تواند بسیار استرس آور باشد
شما همواره راجع به ریسک سقط جنین در سه ماهه ی اول می شنوید. پس طبیعی است که همواره استرس وقوع این اتفاق را داشته باشید. کوچکترین درد شکمی می تواند شما را بترساند و این در حالیست که هنوز خیلی از مواقع حتی احساس نمی کنید که باردارید. جنین در این دوره تکان نمی خورد پس تنها می توانید امیدوار باشید که همه چیز دارد به خوبی پیش می رود. علاوه بر این، استرس اینکه همه چیز به درست ترین حالت ممکن در حال انجام هست نیز وجود دارد یا حتی پذیرفتن این حقیقت که شما قرار است صاحب فرزند شوید هم کمی تکان دهنده است. تمام این مموضوعات بر تنش شما می افزاید.

۶ـ بدن شما به طور نامحسوس و ناخوشایند تغییر خواهد کرد اما شما به نظر باردار نمی آیید!
تنها کمی درب و داغون به نظر می رسید
حالتی که تجربه می کنید مانند چند برابر شدن عوارض عادت ماهانه است. پستان های شما نیز بلافاصله سه برابر خواهند شد. پوستتان به طور کامل یه هم خواهد ریخت و تمام مدت خسته خواهد بود. شاید به نظر نرسد که باردارید اما به نظر می رسد که به طول دوازده هفته هر شب شبکار بوده اید.

۷ـ آخرین چیزی که باید راجع به سه ماه اول بارداری بدانید،‌ زود گذر بودن آن است
قبل از اینکه این موضوع را هضم کنید که شما باردارید سه ماهه ی دوم شروع می شود. بله سخت است به موضوعی عادت کنید که هنوز به طور کامل آن را باور نکرده اید. اما از شروع سه ماهه ی دوم همه چیز واقعی تر به نظر می رسد. شکمتان بزرگ می شود و شما تمام مدت در مطب دکتر هستید و تا به خود بیایید بچه ای که در شکمتان تکان می خورد را حس می کنید. این یک راه پر از فراز و نشیب است و احتمال دارد نتوانید با سرعت زیادی که تغییرات رخ می دهند، آن ها را همراهی کنید.

سه ماهه ی اول دوران عجیبیست اما به سرعت برق می گذرد. تغیییرات زیادی در این حین در حال رخ دادن است که استرس و نگرانی و هیجان زیادی هم با خود به همراه دارد. روز به روز با این فرآیند پیش بروید و فراموش نکنید که این تنها یک قدم از مسیر پر فراز و نشیب شماست.