7 عفونت مهم دوران بارداری که باعث نقص در نوزاد می شود

نکات بسیاری وجود دارد که زنی که به زودی مادر می شود باید مراقب آن ها باشد. این نکات می تواند شامل غذاهایی که می خورد، یا محیطی که می تواند بر سلامت نوزادش تاثیر بگذارد، باشد. سلامت کوچولوی او، اولین اولویت مهم اوست. بنابراین، هر کاری برای آن انجام می دهد. متاسفانه، اتفاق های زیادی وجود دارد که ممکن است در بارداری پیش بیاید؛ شامل عفونت مادران باردار و بیماری های مختلف که بر نوزاد دنیا نیامده تاثیر می گذارد.
از آن جایی که نوزاد کوچک همه چیز را از بدن مادرش از طریق جفت دریافت می کند، انتظار هرگونه بیماری برای او وجود دارد. بنابراین برای یک زن باردار مهم است که محیط اطرافش را بشناسد و از خودش کاملا مراقبت کند.

بعضی از این بیماری ها می تواند از طریق یک حشره، رابطه ی جنسی یا بد شانسی محض منتقل شود. اما اغلب این بیماری ها قابل درمان است البته اگر در زمان درست، به آن توجه شود. بنابراین اگر شما در زمان درست به پزشک تان در مورد بیماری تان اطلاع دهید او می تواند کاری برای شما انجام دهد. در اینجا ما به تعدادی از این بیماری ها می پردازیم:

 

۱- آبله مرغان
اگرچه همه ی ما در مورد این بیماری می دانیم اما هیچ گاه به آن به عنوان بیماری کشنده نگاه نکرده ایم. با وجود خارش واگیر دار و خال های روی پوست اگر درمان شود مقدار این علایم کمتر شده و اذیت و رنجش کمتری خواهد داشت. اگرچه در مواردی که مادران باردار دچار این بیماری می شوند و از آن جایی که واکسن آبله مرغان در بارداری ممنوع است و در واقع هیچ واکسنی نمی توان تزریق کرد، ممکن است نوزاد به این بیماری مبتلا شود.

 

۲- سفلیس
اگرچه این بیماری به عنوان بیماری ای که بر بزرگسالان تاثیر می گذارد شناخته شده است اما ممکن است بر نوزادی که مادرش از این بیماری رنج می برد نیز تاثیر بگذارد پس سفلیس و بارداری را جدی بگیرید. دلیل این عفونت انتقال یک باکتری است. که می تواند از طریق جفت در طول بارداری یا ارتباط مستقیم در هنگام زایمان به نوزاد منتقل شود. اگر تشخیص سفلیس به موقع نباشد اثرات طولانی مدتی خواهد داشت. اما اگر در مراحل اولیه سیفلیس شناسایی شود، در پاسخ به پرسش “آیا سفلیس قابل درمان است؟”باید بگوییم بله! سفلیس به کمک آنتی بیوتیک قابل درمان است.

 

۳- جوش گونه
بیماری دیگری که خیلی خطرناک به نظر نمی آید این جوش هایی هستند که همراه با یک تب و آب ریزش بینی شروع می شوند. معمولا بچه هایی که با آن ها تماس دارند و حتی بزرگتر ها هم به این بیماری مبتلا می شوند. این مشکل زمانی بدتر می شود که یک زن باردار با آن تماس داشته باشد. معمولا زنان یک سیستم ایمنی در برابر این بیماری دارند و آن را نمی گیرند. اما بهتر است که همیشه مراقب باشید.

 

۴- اوریون، سرخک، سرخجه
اگرچه این بیماری ها دیگر به خاطر واکسن های در دسترس خیلی رایج نیستند اما به هر حال می تواند برای یک نوزاد خیلی مضر باشد مخصوصا اگر در ۴ ماهه اول بارداری به این بیماری ها مبتلا شود. بنابراین اگر مادر بارداری با شخصی که به این بیماری ها مبتلا است یا مشکوک به این ابتلا است تماس داشته باشد باید خیلی فوری به پزشک مراجعه کند.

 

۵- تبخال/ آبله مرغان
این یک ویروس رایج است که می تواند منجر به تبخال یا آبله مرغان شود. البته این بیماری خیلی برای یک نوزاد خطرناک نیست. اما اگر یک مادر بارداری قبلا به این بیماری ها مبتلا نشده باشد ممکن است برای نوزاد دنیا نیامده اش خطرناک باشد. در حالیکه هیچ دارویی برای درمان کامل آن وجود ندارد بعضی از علایم آن با کمک تعدادی داروی ضد ویروس کمتر می شود.

 

۶- اچ آی وی
آزمایش اچ آی وی با روال مشخص یک آزمایش ساده و ابتدایی انجام می شود. اگر نتیجه ی تست مثبت باشد، پزشک یک مشورت صحیح در مورد اینکه این بیماری چیست به مادر خواهد داد. این بیماری قابل انتقال به نوزاد کوچک است و از طریق جفت در طول بارداری یا حتی وقتی مادر در حال شیر دهی است باعث ایدز نوزاد می شود.

 

۷- بیماری های مربوط به غذا
یک زن باردار ممکن است مبتلا به بیماری های مربوط به غذا مثل بیماری لیستریوسیس شود که با مصرف باکتری ای که لیستریا مونوسیتوژنز نامیده می شود به وجود می آید. البته این بیماری بسیار نادر است اما اگر یک زن باردار به آن مبتلا شود نگران کننده می شود. این بیماری ممکن است باعث زایمان زودرس یا سقط جنین شود.

خیلی سخت نگیرید. اگر شما مراقب سلامتی خود باشید، جایی برای نگرانی وجود ندارد. امیدواریم بهترین ها برایتان پیش بیاید.