برنامه تغذیه کودک

برنامه تغذیه کودک با توجه به سن

روزهای اول زندگی نوزاد ، معده کودک شما به اندازه ی یک سنگ مرمر است و فقط می تواند 1 تا 1.4 قاشق چای خوری مایع را به طور همزمان نگه دارد . با بزرگتر شدن کودک ، شکم آنها کشیده و بزرگ می شود.

 

کودک شما چند بار در طول روز باید تغذیه کند؟

هر کودک با کودک دیگر فرق دارد . نوزادان شیر خوار بیشتر تغذیه می کنند وعده های بیشتر با حجم کم علت آن هضم راحت شیر مادر. خیلی سریعتر از فرمول از معده خالی می شود.

 

نوزادان با شیر مادر

کودک شما نباید بیشتر از چهار ساعت شیر و تغذیه نکند . حداقل لازم است تا در صورت لزوم آنها را از خواب بیدار کنید ، حداقل تا زمانی که تغذیه با شیر مادر به خوبی برقرار نباشد و وزن مناسب آنها افزایش یابد.

با رشد کودک و افزایش شیر شما ، کودک شما در زمان کمتری در زمان تغذیه می تواند شیر بیشتری مصرف کند. این زمانی است که شما ممکن است شروع به توجه به یک الگوی قابل پیش بینی تر کنید.

1تا 3 ماه: کودک شما در 24 ساعت 7 تا 9 بار تغذیه می کند.

3 ماه: تغذیه 6 تا 8 بار در 24 ساعت انجام می شود.

6 ماه: کودک شما روزانه 6 بار تغذیه می کند.

12 ماه: ممکن است شیردهی در روز تقریباً 4 بار کاهش یابد. مواد جامد در حدود 6 ماه به تأمین نیازهای غذایی اضافی کودک شما کمک می کند.

به خاطر داشته باشید که این الگوی تنها یک نمونه است. نوزادان مختلف دارای قدم ها و ترجیحات مختلف هستند ، در کنار سایر عوامل موثر بر دفعات تغذیه

 

مایعات به غیر از فرمول یا شیر مادر را به نوزادان زیر یک سال ندهید. این شامل آب میوه و شیر گاو است. آنها مواد مغذی مناسب (در صورت وجود) را تأمین نمی کنند و می توانند در مورد شکم کودک شما ناراحت کننده باشند.

تا یک سالگی هیچ نوع عسل به کودک خود ندهید . عسل می تواند برای یک کودک خطرناک باشد ، و بعضی اوقات باعث ایجاد بوتولیسم شیرخوار می شود.

انتظارات خود را بر اساس کودک و نیازهای منحصر به فرد آنها تنظیم کنید. نوزادان نارس احتمالاً طبق سن تعدیل شده خود از الگوهای تغذیه پیروی می کنند. اگر کودک شما مشکلاتی مانند ریفلاکس یا عدم شکوفایی دارد ، ممکن است لازم باشد با پزشک خود در برنامه غذایی مناسب و مقداری که باید بخورید کار کنید.

 

به طور کلی ، اگر کودک شما گرسنه به نظر می رسد ، به او شیر دهید . کودک شما به طور طبیعی در طول رشد شکمی ، که به طور معمول در حدود 3 هفته ، 3 ماه و 6 ماهگی رخ می دهد ، بیشتر می خورد . بعضي از نوزادان همچنين "خوراک خوشه اي" مي کنند ، به اين معني که آنها در دوره هاي معين بيشتر تغذيه مي شوند و در برخي ديگر کمتر. به عنوان مثال ، کودک شما ممکن است در اواخر بعد از ظهر و عصر از خوشه تغذیه کند و سپس شب طولانی تر بخوابد (بله!). این شیوع در نوزادان شیرده بیشتر از نوزادانی است که از بطری تغذیه می شوند.

 

 

 

 

نحوه شروع جامدات

اگر کودک 4 تا 6 ماهه باشد احتمالاً کودک شما برای مواد جامد آماده است:

کنترل سر خوبی داشته باشد

به نظر می رسد به آنچه می خورید علاقه مند هست

وزن 13 یا بیشتر

 

با کدام مواد غذایی شروع کنیم؟ AAP اکنون می گوید که به چه ترتیب غذاها را معرفی می کنید اهمیت چندانی ندارد. تنها قانون واقعی: 3 تا 5 روز قبل از تهیه غذای دیگر ، با یک غذا میل کنید. اگر یک واکنش آلرژیک وجود داشته باشد (بثورات ، اسهال ، استفراغ علائم اول شایع هستند) ، می دانید کدام ماده غذایی باعث ایجاد آن می شود.

با بزرگ شدن کودک ، از غذای کودک خالص به سمت مواد غذایی که بافت بیشتری دارند (به عنوان مثال ، موز پوره شده ، تخم مرغ خرد شده یا ماکارونی خرد شده و پخته شده) منتقل کنید. این حالت عموماً در حدود 8 تا 10 ماهگی اتفاق می افتد .

 

 

از دادن این مواد غذایی به کودک خود پرهیز کنید:

غذاهای سخت مانند پاپ کورن یا آجیل

میوه های سخت و تازه مانند سیب. بپزید تا نرم یا خرد شده در قطعات خیلی کوچک بماند

هر گوشتی که به خوبی پخته نشده و خیلی خوب خرد شده باشد (این شامل سگ های داغ است)

مکعب های پنیر

کره بادام زمینی (اگرچه در مورد این مورد با پزشک متخصص اطفال خود صحبت کنید - و فواید معرفی کره بادام زمینی رقیق شده قبل از 1 سالگی