۴ روش برای افزایش شانس زایمان طبیعی


 زایمان
به دنیا آوردن نوزاد به روش زایمان طبیعی خواسته بسیاری از شما مادران است اینکه می خواهید تا زمانی که امکان دارد در خانه بمانید و بیمارستان نروید خصوصا اگر زایمان اولتان است ، دلیل این است که بهترین استراتژی ها برای زایمان طبیعی موفق ، یعنی حرکت کردن، آب داغ، آرامش زیاد و صبور بودن ، این موارد در خانه بیشتر از بیمارستان قابل عملی شدن است. ، در طی ساعات اولیه زایمان طبیعی که به طور متوسط در زایمان اول ۸ ساعت یا بیشتر طول می کشد ، اکثر خانم های کم ریسک ساعات اولیه زایمان طبیعی را به طور کاملا ایمن در خانه خود سپری می کنند.

 برای به دست آوردن بهترین نتیجه در زایمان طبیعی چهار استراتژی زیر را در پیش گیرید.

 

 

 

1 – تحرک مادر باردار و تسریع در زایمان طبیعی 
قدم زدن، تکان خوردن، نشستن روی یک زانو، نشستن کامل، حرکت نوسانی(همانند تاب خوردن)، به پهلوهای مختلف خوابیدن در زمان استراحت ، به انقباضات بدن شما برای زایمان طبیعی آسانتر ، کمک می کند چرا که حرکت ، به خروج نوزاد از کانال زایمانی کمک می کند. به علاوه تحرک از فشار وارده می کاهد و ذهنتان را به موضوع دیگری غیر از درد متمرکز می کند ، تحرک داشتن در خانه بدون محدودیت های بیمارستان بسیار آسان تر است. زمانی که انقاباضات جداگانه ۵ دقیقه ای در هر ساعت یا بیشتر داشتید و این انقباضات هر لحظه قوی تر و به هم نزدیک تر می شوند در این موقع نوع حرکت اهمیتی ندارد با ماما، دکتر و یا اورژانس تماس بگیرید. اگر انقباضات با فاصله ۵ دقیقه ای باشند و شما روی تخت دراز کشیده اید اما فواصل انقباضات با رفتن به وان حمام یا قدم زدن افزایش یافته احتمالا این زمان وقت مناسب برای رفتن به بیمارستان نیست.
۲.آب داغ ، بهترین کمک برای زایمان طبیعی
کمپرس داغ، حمام و دوش داغ روش های مطلوبی برای زایمان طبیعی زنان هستند، آب داغ درد را کاهش می دهد و عضلات پشت، شکم، پاها و ناحیه تناسلی را در حالت استراحت می برد این در حالی است که رحم کار خود را انجام می دهد. اگر وان حمامتان بزرگ نیست می توانید دوش بگیرید، قرار دادن کمپرس داغ روی پشت و شکم از کارهای معجزه آسا است. گذراندن مراحل اولیه زایمان طبیعی در وان بسیار مناسب است اما ممکن است که فواصل بین انقباضات را برای مدتی افزایش دهد ، نگران نباشید، انقباضات دوباره به حالت طبیعی برمی گردد. بسیاری از مراکز زایمان وان و یا جکوزی زایمان دارند بنابراین از پرسش در مورد امکان زایمان طبیعی در آب داغ غافل نشوید.

زمانی که انقباضات در حال شدت گرفتن بودند یا حتی زمانی که در وان حمام یا زیر دوش هستید و آب داغ دیگر دردتان را آرام نمی کند با همسر خود تماس بگیرید ، ‌پیش از داخل شدن در وان حمام از همسر خود بخواهید که از قطع نبودن آب اطمینان حاصل شود ، بسیاری از پزشکان حمام کردن بعد از پاره شدن کیسه آمنیوتیک را کاملا ایمن در نظر گرفته اند در حالی که برخی در مورد احتمال کم عفونت نگران اند. 
۳-  زایمان طبیعی آسان با استفاده از آرامش عمیق
تنفس منظم، مدیتیشن، خود هیپتونیزمی و سایر تکنیک های آرام بخش ابزارهای ایده آلی برای تمامی مراحل زایمان طبیعی هستند ، اما انجام آن ها زمانی راحت تر است که در جایی گرفتار نباشید ، وقتی در بیمارستان هستید پرستار مرتبا علائم حیاتی تان را چک می کند، مانیتورها را بررسی می کند، خون گیری می کند، ترزیقات داخل وریدی انجام می دهد که این کارها می تواند با انجام مدیتیشن تداخل داشته باشد ، اما در خانه می توانید شمع روشن کنید، چشمانتان را ببندید، نفس عمیق بکشید و مدیتیشن انجام دهید و فضای مناسبی را برای آرامش خودتان ایجاد کنید. اگر انقاباضات به اندازه ای شدید است که تکنیک های آرام بخشی آن را قطع نمی کند، وان حمام یا دوش گرفتن را امتحان کنید، حالت نشستن خود را عوض کنید یا از دکتر و ماما خود درباره آمدن به بیمارستان سوال کنید.

۴- صبور بودن لازمه زایمان طبیعی
حتی بعد از منظم شدن الگوی انقباضات، مراحل اولیه زایمان طبیعی ، در زایمان اول ۸ ساعت و در زایمان های بعدی ۵ ساعت یا بیشتر طول می کشد ، با وجود این که می خواهید زایمان زودتر تمام شود اما نیازی به عجله کردن نیست. خودتان را سرگرم، آرام، هیدراته (رساندن آب کافی به بدن) و سیر نگه دارید و برای ماراتن دوی سرعت زایمان برنامه بریزید ، اگر خسته شدید به ماما یا دکتر خود اطلاع دهید، آن ها به شما کمک خواهند کرد درباره این که مرحله بعدی زایمان طبیعی ، در خانه یا بیمارستان باشد تصمیم بگیرید.اگر خونریزی شدید دارید، نوزداتان حرکت نمی کند، احساس بدی دارید یا هر مشکل دیگری دارید که باعث می شود زایمان تان به طور طبیعی پیش نرود، ماندن در خانه را فراموش کرده و به بیمارستان بروید تا تحت بررسی های بیشتر قرار گیرید. اما اگر به بیمارستان رسیدید و متوجه شدید همه چی طبیعی است و شما همچنان در مرحله اول زایمان هستید بهتر است فکر برگشتن به خانه باشید، در این مورد هیچ خجالت زدگی نداشته باشید چرا که این کار شانس زایمان طبیعی که قبلا برنامه ریزی کرده بودید افزایش می دهد.