کیفیت اسپرم چگونه بهتر می‌شود؟

محققان معتقدند مردانی که به طور منظم ورزش می‌کنند، نسبت به همسالان بی‌تحرک خود اسپرم با کیفیت‌تری دارند.
در یک مطالعه جدید هزاران نمونه اسپرم از صدها مرد که براساس سابقه سلامتی و کیفیت مایع منی واجد شرایط اهدای اسپرم بودند، مورد تجزیه و تحلیل قرارگرفت. سطح غلظت، تحرک و شکل ظاهری اسپرم در اهداکنندگان واجد شرایط، مناسب و سالم بود. براساس یافته‌های این مطالعه، تحرک اسپرم در مردانی که در مجموع بیشتر ورزش کرده و زمان بیشتری را به انجام تمرینات بدنی شدید اختصاص می‌دادند، نسبت به مردانی که کمترین فعالیت بدنی را داشتند، بهتر بود.بیشتر بخوانید  تعداد اسپرم لازم برای بارداری چقدر باید باشد؟

 


 

به گفته یی شین وانگ از دانشکده پزشکی دانشگاه علوم و تکنولوژی هوآژونگ چین، «ورزش منظم پارامترهای کیفیت مایع منی را در بین مردان سالمی که نابارور نیستند، بهبود می‌بخشد اما این که بگوییم چه میزان ورزش، در چه فواصل زمانی و چه نوع تمریناتی برای باروری بهینه مردان لازم است، کار ساده‌ای نیست.»بیشتر بخوانید بهترین معجون برای تقویت اسپرم مردان چیست؟
به گزارش ایرنا، با این وجود یافته‌های برخی از مطالعات پیشین حاکی از آن است که ورزش افراطی و بیش از حد با ریسک ناباروری همراه است بنابراین پژوهشگران به مردانی که قصد باروری دارند توصیه می‌کنند تا از فعالیت بدنی متعادل غافل نشوند.