کودکان مبتلا به سی پی

بیماری «فلج مغزی» یا «CP» از جمله اختلالاتی است که در صورت اقدام به موقع برای درمان، عوارض آن قابل کنترل است.

فلج مغزی» یا «CP» به مجموعه‌ای از اختلالات گفته می شود که مغز و دستگاه عصبی را درگیر می کند و باعث اختلال در مهارت های حرکتی، یادگیری، شنیداری و دیداری می شود. این بیماری، شایع ترین ناتوانی جسمی و حرکتی در دوران کودکی است که احتمال وقوع آن در نوزادانی که با وزن کمتر از طبیعی به دنیا می آیند، بیشتر است.

 

 

یکی از مهم ترین دلایل به وجود آمدن این اختلال، کاهش اکسیژن در بافت ها و مغز نوزاد٬ ضربه ها٬ خونریزی و ناهنجاری های مادرزادی است.

نحوه درمان بیماران CP توسط تیم توانبخشی به دو مساله بستگی دارد. یکی اینکه عامل بیماری، قبل از تولد ایجاد شده، یا اینکه در حین زایمان و یا بعد از تولد (تا سن ۳ تا ۵ سالگی) ایجاد شده است. متغیر دیگر در انتخاب نحوه درمان، نوع مشکلات همراه با بیماری است. یعنی اینکه آیا فرد مبتلا از اختلالات اولیه مثل مشکلات حرکتی، بینایی، شنوایی و تشنج رنج می برد، یا اینکه بیمار به اختلالات ثانویه مثل اختلالات دهانی، مشکل در بلع و آبریزش دهان، بد شکلی مینای دندان، پوسیدگی و سایش دندان ها مبتلا است. وجود اختلالات گفتاری، آسیب های حسی، شناختی ـ ادراکی، کم توانی ذهنی، اختلالات رفتاری و ... هم می تواند در انتخاب نحوه درمان توسط پزشک موثر باشد.

در ابتدا وضعیت بیمار CP، ارزیابی شده و انتخاب تکنیک های درمانی با توجه به نوع و شدت ضایعه صورت می گیرد. میزان درگیری اندام ها نیز بررسی می شود، به این معنی که آیا نیمه بدن فلج شده یا بخش های بیشتر بدن درگیر شده است و اینکه نوع فلج سفت یا فلج شل وجود دارد.

 

 پاسخ کودک به درمان نیز مساله دیگری است که باید مورد توجه قرار گیرد. والدین توجه کنند که بهتر است تکنیک های درمانی در سنین پایین تر و هر چه زودتر آغاز شود. مثلا در اغلب موارد، در صورتی که بیمار در انجام حرکات خود مثل «head control» یا «گردن گیری» که باید در ۲ تا ۴ ماهگی به درستی انجام شود، مشکل داشته باشد، روش ها و تکنیک های درمانی توانبخشی شروع خواهد شد.

در طول درمان، تامین دو فاکتور «حرکت» و «ثبات» بسیار مهم است. تمرینات و اجرای حرکات ابتدا با کمک درمانگر است و پس از آن، کنترل به دست خود بیمار خواهد بود. آموزش های لازم برای انجام کارهای روزانه شخصی توسط کاردرمانگران به خانواده ها بیمار انتقال داده می شود.

تجویز ساخت، تهیه و آموزش استفاده از اسپیلنت و وسایل کمکی توسط متخصصین فیزیوتراپیست، حمایت روحی و روانی والدین و همچنین همکاری خود کودک، جزو برنامه درمانی تیم توانبخشی به حساب می آید.