کسی که یک روز کلسیم جذب نکند، می‌میرد

«خیلی مهمه مادرا بدونند/ اگر کسی دگزامتازون تزریق کنه بدنش تا "شش ماه" کلسیم جذب نمی‌کنه! کافیه یه نفر در سال دو بار دگزامتازون تزریق کنه، این یعنی پوکی استخوان در جوانی!! ولی دکترهای ایرانی بدون توجه به عوارض بالای این دارو حتی در بیماری‌های ساده مثل سرماخوردگی هم این دارو را تجویز می‌کنن! برای نوزادان سیستم ایمنی بدن نوزاد از بین می‌ره. این دارو در آمریکا ممنوع شده. تو رو خدا به اشتراک بذارید اطلاع‌رسانی بشه.»

 

 

شاید بسیاری از شما این متن را در گروه‌های مختلف تلگرامی خوانده باشید. متنی که مستقیما مادران را مخاطب قرار می‌دهد و سعی دارد به آن‌ها هشدار دهد تا فرزندان‌شان را از گزند این دارو برحذر دارند. اما این مطلب تا چه حد قابل اعتماد است؟

یک روز بدون کلسیم هم دوام نمی‌آورید!
برای آنکه از صحت و سقم این ادعا مطمئن شویم، این سوال را دکتر بهروز عرب‌پور پرسیدیم و ایشان هم خیلی صریح و مستقیم پاسخ داد: این مطلب کاملا غلط است زیرا اگر بدن کسی حتی یک روز کلسیم جذب نکند، آن فرد می‌میرد.
او درباره ادعای این متن راجع به ممنوعیت مصرف این دارو گفت: به هیچ وجه این طور نیست که تجویز یا مصرف این دارو در کشور آمریکا ممنوع باشد اما استفاده از آن برای مقابله با سرماخوردگی و بدن درد ناشی از آن نسبت به ایران محدودتر است. ایرانیان به دلیل اینکه عموما کم تحمل هستند و می‌خواهند به سرعت علایم بیماری را سرکوب کنند اصرار به تجویز این دارو دارند. در مورد نوزادان نیز اگر واقعا پزشک احساس نیاز کند، دگزامتازون را تجویز می‌کند و در غیر این صورت حدالامکان از این دارو استفاده نمی‌شود. اما در مجموع می‌توان گفت که اگر موضوع عدم جذب کلسیم در مورد این دارو درست بود باید در حال حاضر اغلب قریب به اتفاق ایرانیان پوکی استخوان داشته باشند چون سالی دوبار را از آن استفاده کرده‌اند.
دکتر عرب‌پور درباره ماهیت این دارو و ریشه این شایعه توضیح داد: دگزامتازون یک داروی حاوی کورتون بسیار پر قدرت است و مصرف کورتون به صورت طولانی‌مدت باعث پوکی استخوان می‌شود. اما این دارو در مورد بعضی از بیماری‌ها حتی باعث نجات جان مریض می‌شود، پس داروی مهم و خوبی است.
دگزامتازون مانند دیگر داروهای شیمیایی ممکن است عوارضی را در بدن ایجاد کند اما این عوارض مربوط به استفاده طولانی مدت است

مصرف طولانی دگزامتازون عوارض دارد
این پزشک متخصص کودکان درباره عوارض احتمالی مصرف دگزامتازون گفت: این دارو نیز مانند دیگر داروهای شیمیایی ممکن است عوارضی را در بدن ایجاد کند اما این عوارض مربوط به استفاده طولانی مدت است و نه مصرف یکی‌دوبار در سال و محدود. بنابراین این عوارض ممکن است خودش را در بدن اشخاصی نشان دهد که ماه‌ها و سال‌ها به طور مداوم از این دارو استفاده کرده باشند.
موارد محدودیت برای مصرف این دارو و عوارض آن شامل:
موارد منع مصرف: حساسیت مفرط، عفونت‌های قارچی سیستمیک.
موارد احتیاط در مصرف: زخم‌های دستگاه گوارش، بیماری‌های کلیه، هیپرتانسیون، استئوپوروز، دیابت ملیتوس، اختلالات ترومبوآمبولی، تشنج، میاستنی‌گراو، نارسایی احتقانی قلب، سل، هیپوآلبومینمی، هیپوتیروئیدیسم، سیروزکبدی، اختلالات سایکوتیک، هیپرلیپیدمی، گلوکوم یا کاتاراکت.

 

 

 

برخی عوارض دگزامتازون
داروی دگزامتازون هم مثل سایر داروها، علاوه بر درمان علائم بعضی بیماری‌ها، ممکن است عوارضی را هم ایجاد کند که مسلما تمام این عوارض در یک نفر رخ نمی‌دهد و حتی خیلی‌ها بعد از مصرف این دارو دچار هیچ عارضه‌ای نمی‌شوند اما گاهی ممکن است برخی از عوارض زیر در فرد مصرف‌کننده ایجاد شود:
سیستم عصبی: سرخوشی، بی‌خوابی، سردرد، رفتارهای سایکوتیک، پسودوتومور سربری، تغییرات مغزی، عصبی‌شدن، بی‌قراری.
قلبی: نارسایی احتقانی قلب، هیپرتانسیون، ادم.
پوست: تأخیر در بهبود زخم، آکنه، بثورات جلدی، استریا
گوش و حلق و بینی: کاتاراکت، گلوکوم، برفک.
گوارش: زخم پپتیک، افزایش اشتها.
دستگاه ایمنی: ساپرسیون سیستم ایمنی، افزایش احتمال عفونت
دستگاه عصبی عضلانی: آتروفی عضلانی، ضعف.