کاهش تورم بارداری با نمک اپسوم

چرا احتمالا حمام کردن بهترین انتخاب است؟

همه ی افراد خستگی پا را در طی زندگی روزمره و شلوغ خود تجربه کرده اند. به غیر از بارداری، ساعت های متوالی ایستادن در آشپزخانه یا تلاش برای برقراری تعادل میان شغل و خانه هم منجر به احساس خستگی در پاها می شود. اما ورم پاها در طول دوران بارداری نیاز به توجه بیشتری دارد. درحالیکه راهکارهایی مثل قرار دادن چند بالش زیر پا یا به آرامی ماساژ دادن آنها با روغن گرم مناسب هستند اما همیشه قراردادن آنها در آب گرم راه ساده تری است. فقط کافیست مقدار کمی نمک اپسوم به آب اضافه کنید و معجزه ی آنرا روی ورم پاهایتان ببینید.
اما چه چیز نمک اپسوم را جادویی می کند؟ آیا دلایل علمی برای آن وجود دارد؟ زنان باردار سالهاست که از این روش استفاده میکنند ولی برای سالهای طولانی مطالعات علمی زیادی بر روی آن انجام نشد. اما تأثیرات مثبت این راهکار قابل انکار نبود و بالاخره متخصصان حوزه ی سلامت بدون انتظار برای اثبات علمی فواید آن، این راهکار را به مراجعین خود توصیه کردند. اگرچه در حال حاضر وضعیت تغییر کرده و علم تأثیرات مثبت نمک اپسوم بر ورم پاها را تأیید می کند. این اتفاق تصدیقی بر یک روش درست است که در طی سالها شناخته شده بود.

حالا ببینیم نمک اپسوم چطور عمل میکند. نمک اپسوم در واقع شکل غیرآلی منیزیم سولفات است. اخیرا تحقیقی انجام شد تا میزان تأثیر منیزیم خوراکی را به نسبت منیزیم جذب شده از طریق پوست بررسی کند. به لطف این مطالعه حالا می دانیم که منیزیم می تواند از طریق پوست هم جذب بدن شود. این یعنی منیزیم می تواند در بافت های رابط پوست نفوذ کند. غده های تعریق، منافذ پوست و ریشه های مو به عنوان یک کاتالیزگر در جذب این نمک عمل می کنند. همه ی ما میدانیم که منافذ پوست و ریشه ی موها در مجاورت آب گرم یا بخار باز می شوند. رایج ترین روشی که خانم ها برای پاکسازی پوست از آکنه ها ( جوش سر سیاه) انجام می دهند همین روش است. به طور مشابه وقتی شما پاهایتان را در تشت آب گرم حاوی نمک منیزیم قرار می دهید، منافذ پوست شما باز می شود. سپس محلول آب و نمک منیزیم از طریق بافت پوست جذب می شود. این عمل به درمان محل ورم کرده کمک می کند.

تعداد زیادی از دانشمندان همچنان بر سر توانایی نفوذ محلول نمک منیزیم در پوست بحث دارند. درست است که محلول نمک منیزیم از طریق منافذ پوست و ریشه ی موها جذب می شود اما نمی تواند به لایه ی شاخی پوست (Stratum Corneum) نفوذ کند. لایه ی شاخی مانند یک دیواره ی دفع کننده ی آب عمل می کند تا بافت های زیرین را از خشک شدن، عفونت و تنش های فیزیکی و شیمیایی محافظت می کند. اگرچه طبق گفته ی دکتر Carolyn Dean-پزشک، متخصص طب طبیعی، متخصص منیزیم و عضو برد تخصصی انجمن منیزیم تغذیه ای- افزایش در مصرف منیزیم به کاهش تورم کمک میکند.

اما مصرف خوراکی منیزیم یک عارضه ی جانبی جدی که اسهال است به همراه دارد. دستشویی رفتن های بی شمار برای ادرار مکرر در بانوان باردار همواره خسته کننده است. پس بهتر است این اتفاق به دلیل اسهال بیشتر تکرار نشود. از آنجایی که منیزیم در سطح سلولی برای کاهش تورم عمل می کند، حتی اگر مقدار کمی از محلول وارد بافت شود کافی است.

درحالیکه بحث بر سر دلایل علمی تأثیرات نمک اپسوم ادامه دارد، این موضوع هیچگاه باعث نشده تا مردم آن را به خانم های باردار با پاهای ورم کرده توصیه نکنند. از دلایل علمی که بگذریم، هیچکس منکر احساس آرامش ناشی از قرار دادن پاها در تشت محلول گرم نمک اپسوم نمی شود. اما حتما با پزشک خود مشورت کنید و برای افزایش این حس آرامش برای بدنتان، حمام آب داغ بگیرید.