با کارایی خمیر دندان در منزل آشنا شوید


خمیر دندان با داشتن قدرت تمیزکنندگی بسیار زیاد، علاوه بر مسواک‌زدن در موارد دیگری نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. با کاربردهای جالب خمیر دندان در این مقاله آشنا شوید. تصور اغلب ما این است که خمیر‌ دندان فقط باید در کنار مسواک و برای تمیزی و سلامت دندان‌ها استفاده شود. اما جالب است بدانید که خمیر‌ دندان کاربرد‌های شگفت‌انگیز زیادی دارد و به عنوان مثال می‌تواند در خانه‌داری به یاری شما بیاید. در اینجا چند مورد از کاربردهای دیگر خمیر‌ دندان را به شما معرفی می‌کنیم.

 

۱. سینک دستشویی را با خمیر دندان تمیز کنید
شاید برای همه ما حداقل یک بار پیش‌ آمده که موقع مالیدن خمیر‌ دندان روی مسواک، خمیر‌ دندان کف سینک دستشویی افتاده باشد. دفعه بعد اگر این اتفاق افتاد، از این فرصت استفاده کنید و برای تمیز‌کردن سینک دستشویی از آن استفاده کنید. کافی است با یک اسفنج، یک تکه دستمال توالت و یا حتی با انگشت، خمیر دندان را روی سینک بمالید.

۲. خمیر دندان، راه حل از بین بردن بخار آینه حمام
همیشه بعد از دوش‌گرفتن با آینه بخار گرفته روبرو می‌شویم. اگر قبل از دوش‌گرفتن مقداری خمیر‌ دندان معمولی روی آیینه حمام بمالید دیگر آینه شما بخار نمی‌گیرد و لازم نیست برای دیدن خود در آینه چند دقیقه منتظر بمانید.

۳. کفش‌های قدیمی را از کمد در بیاورید
اگر کفش‌های قدیمی‌تان هنوز قابل پوشیدن است اما به خاطر کثیف شدن آنها را کنار گذاشته‌اید، بدون انداختن آن در ماشین لباسشویی هم می‌توانید آن‌ها را تمیز کرده و دوباره بپوشید. کافی است به شیار‌های پلاستیکی و کف کفش مقداری خمیر‌ دندان بمالید و با یک پارچه خیس آن را پاک کنید. خمیر‌دندان سیاهی و کثیفی قسمت‌های پلاستیکی کفش را به راحتی تمیز می‌کند.

۴. تمیز کردن کف اتو با خمیر‌دندان
هیچ‌چیز بدتر از این نیست که یک لباس تمیز را اتو کنید و بعد از اتو زدن ببینید لباس شما رنگ گرفته و لک شده است. خوشبختانه می‌توانید به راحتی کف اتو را تمیز کنید تا دیگر شاهد چنین اتفاقی نباشید. برای این کار وقتی اتو سرد است مقداری خمیر‌ دندان را با یک تکه پارچه کف اتو بکشید و آن را تمیز کنید. به همین راحتی.

۵. پاک‌کردن مداد‌شمعی از دیوار
آیا فرزندتان موقع نقاشی‌ کشیدن از خود خلاقیت به خرج داده و دیوارها را با مداد‌ شمعی خط‌خطی کرده است؟ نگران نباشید. با استفاده از یک مسواک کهنه یا یک فرچه نرم و مقداری خمیر‌ دندان می‌توانید دیوار‌ها را تمیز کنید. حتی از آنجایی که از مواد شیمیایی خبری نیست می‌توانید از فرزندتان بخواهید خودش خراب‌کاری که به بار آورده را تمیز کند.

۶. پاک کردن حلقه آب روی میز چوبی
اگر لیوان نوشیدنی را بدون زیر‌لیوانی روی میز چوبی قرار دهید، ردی از لیوان خیس روی میز باقی می‌ماند. برای از بین‌بردن آن مقداری خمیر دندان روی میز بمالید و با دستمال پاک کنید. فقط مواظب باشید که پارچه را زیاد روی میز نکشید چون ممکن است رنگ خود میز هم پاک شود!

۷. جلا دادن فلزات با خمیر‌‌ دندان
دوده و گرد و غبار موجود در هوا ممکن است جواهرات، لوازم آشپزخانه و همین‌طور دستگیره‌های در خانه را کدر و مات کند. اما می‌توانید با استفاده از خمیر‌ دندان خیلی راحت جلا و تمیزی این سطوح را بازگردانید. تنها با یک دستمال خیس خمیر‌دندان را روی سطح مورد نظر مالیده و بعد آن را با آب بشویید.

۸. دی‌وی‌دی‌هایتان را نجات دهید
اگر DVD فیلم مورد علاقه‌تان خش افتاده دیگر نگران نباشید. می‌توانید مقدار کمی خمیر‌ دندان را روی آن بگذارید و بعد با یک حوله نرم خمیر‌دندان را به صورت دایره‌ای روی سطح DVD بمالید و بعد با یک دستمال مرطوب اضافه خمیر‌دندان را پاک کنید. حالا دوباره می‌توانید از دیدن فیلم مورد علاقه خود لذت ببرید.

۹. برطرف‌کردن بوی بد ظروف پلاستیکی
خمیر‌ دندان خاصیتی جادویی در برطرف‌کردن بوی‌ بد دارد. ظروف پلاستیکی که برای نگهداری مواد‌غذایی از آنها استفاده می‌کنیم، ممکن است به خاطر بعضی غذاها بو بگیرند. برای بر‌طرف‌کردن بوی‌ بد این ظروف، مقداری خمیر‌دندان داخل ظرف بمالید و بعد از چند دقیقه ظرف را با آب بشویید. بو کاملا از بین می‌رود.

 

۱۰. ایجاد گرم کن بر روی شیشه
اگر اهل اسکیت و یا ورزش‌های زمستانی باشید، حتما می‌دانید که خرید یک عینک ضد بخار با کیفیت هزینه زیادی دارد. خب، شاید بخواهید از یک عینک ارزان قیمت استفاده کنید و ندانید با بخار پشت آن چه کنید. پس کمی از خمیر دندان خود را بر روی هر کدام از شیشه‌های عینک خود بمالید. به آرامی و بدون اینکه شیشه را خط بیاندازید شروع به پاک سازی شیشه‌های عینک خود با خمیردندان نمایید. این عمل، شیشه عینک شما را از بخار گرفتگی محافظت می‌نماید. از این کار می‌توانید برای عینک‌های شنا و موتور سواری نیز بهره ببرید.

۱۱. شفاف سازی نقره جات
حتما در دکور منزل خود نقره جات دارید. اگر هم نباشد ممکن است که از قاشق‌های نقره‌ای و یا شمعدان‌های نقره‌ای استفاده می‌کنید. در اینجا نیز می‌توانید به راحتی به سمت خمیر دندان خود رفته و از آن بهره ببرید. مقداری خمیر دندان را بر روی شی نقره‌ای خود مالیده و با پارچه‌ای نرم و خشک شروع به پاک کردن آن کنید.

۱۲. شستن دست‌ها
این موضوع را یکی از دوستان در کلاس آشپزی یاد گرفته بود. صابون‌های ساده، توانایی پاک سازی بو یا آلودگی‌های زیاد را ندارند. از بین بردن بوی ماهی، پیاز یا غذای پر ادویه، از توانایی یک صابون ساده خارج است، اما خمیر دندان به راحتی این کار را انجام می‌دهد. کمی خمیر دندان به کف دست‌های خود مالیده و با آن دستان خود را بشویید.

۱۳. پر کردن سوراخ‌های ریز
یکی از قابلیت‌های خوب و مفید خمیر دندان، پر کردن سوراخ‌های ریز بر روی دیوار و … است! کافی است امتحان کنید، اگر سوراخ ریزی بر روی دیوار خود دارید و نگاه کردن به آن آزارتان می‌دهد، کمی خمیر دندان را برداشته و توسط آن سوراخ مورد نظر را پاک کرده و سپس اضافه آن را پاک کنید.

۱۴. پاک کردن چراغ‌های خودرو
چراغ‌های جلوی خودروی شما، به مرور کدر شده و پر از خط و خش می‌شوند. این اتفاق علاوه بر ایجاد ظاهر بد، بر نور ایجاد شده توسط چراغ‌های شما نیز تاثیر منفی می‌گذارد. خب همیشه تعویض آن‌ها با یک مدل نو و کریستالی، تنها راه حل مورد نظر نیست. ابتدا چراغ‌های مورد نظر را با آب و صابون تمیز نمایید. سپس با یک خمیر دندان به جانش افتاده و با یک پارچه نرم تا جای ممکن تمیزش کنید.