چگونه جذاب باشیم ؟


سوالی که همه به آن فکر می‌کنیم: چگونه جذاب باشیم؟
همه ما می‌خواهیم بدانیم که چگونه جذاب باشیم؟ تا حالا به این سوال فکر کرده‌اید که چه کسی فرد محبوب ماست؟ به نظر می‌رسد که برای اغلب افراد جواب، کسی است که ما را درک می‌کند. کسی که می‌توانیم باصداقت به او بگویم «تو درکم می‌کنی». و این فقط به یک توانایی برمی‌گردد: گوش دادن؛ چیزی که بیشتر ما در آن افتضاحیم. در عصر توجه‌های زیر سطح صفر، تمرکز قدرتی ویژه است. جان گاتمن  (John Gottman) یکی از محققین روابط عاطفی، درباره بهترین راه برای بهبود روابط می‌گوید: یاد بگیر خوب گوش بدی. این مسئله در محیط کاری نیز صدق می‌کند: دلیل بیش از ۵۰ درصد افرادی که  از شغلشان استعفا می‌دهند این است که احساس می‌کنند رییسشان به آن‌ها گوش نمی‌دهد.


می‌خواهید بدانید که چگونه جذاب باشیم؟ باید خوب گوش کنیم. در این متن ۴ نکته مهم در توانایی گوش کردن بیان شده است:

۱-کاراگاه باش
گفتگو بازی تنیس نیست، بلکه کارآگاهی است. مارک گولستن (Mark Goulston)  در کتابش با عنوان «فقط گوش کن : کشف رازهای دستیابی به همه» بیان می‌کند:

چگونه جذاب باشیم؟ اولین راه این است که گفتگو را دیگر شبیه بازی تنیس نبینیم: «او یک امتیاز گرفت؛ حالا من هم باید یک امتیاز بگیرم» بلکه در گفتگو همچون کارآگاه باشیم و هدف ما باید هر چه بیشتر یادگیری درباره طرف مقابل باشد. با این هدف وارد مکالمه شوید که چیز جالبی درباره طرف مقابل هست و شما باید آن را کشف کنید. کارگاه سوال می‌پرسد، پس شما هم باید همان کار را بکنید.
راه دوم گلستون برای جذابیت عبارت است از: سوال‌هایی بپرس که نشان دهد می‌خواهی بیشتر او را بشناسی. در نهایت یکی از سوالات شما موثر خواهد بود و خواهید دید که او مشتاقانه چیزهای بیشتری را با ذوق و اشتیاق به شما خواهد گفت. وقتی این اتفاق افتاد، کار درست را انجام بده: «خفه شو و گوش بده، بیشتر گوش بده». و سپس وقتی او به نقطه توقف رسید، سوال دیگری بپرس که نشان دهی که به آنچه او می‌گوید گوش می‌دادی.

۲- چقدر کم می تونی حرف بزنی؟
چگونه جذاب باشیم

همه ما دوست داریم درباره خودمان حرف بزنیم و مقاومت کردن در برابر آن سخت است. بازی که همه ما دوست داریم انجام دهیم این است که: من چقدر می‌توانم خودم را باهوش نشان دهم؟ بازی بدی است. شما می خواهید افراد دیگر احساس خوبی بکنند پس اجازه دهید آن‌ها به نظر با هوش برسند.
یکبار دیگر از خود سوال کنیم که چگونه جذاب باشیم؟ برای پاسخ به این سوال باید بدانیم که چقدر می‌توانیم کم حرف بزنیم؟ هر چه کمتر حرف بزنی، نکات بیشتری در خواهی یافت، اما تنها استثنا پرسیدن سوال است؛ آن هم وقتی که آن‌ها مکث می‌کنند. اما در نهایت شما نیاز دارید چیزی بگوید. ولی چه چیزی؟

۳- می تونی برای تاییدشون هرچی شنیدی خلاصه کنی؟
به این موضوع «گوش دادن فعال می‌گویند». شنونده خوب فقط گوش نمی‌دهد، بلکه به طرف مقابل نشان می‌دهد که در حال شنیدن است. برای این کار می‌توانید خلاصه آنچه را که طرف مقابل می‌گوید را بیان کنید. برای نمونه، اگر کسی داستان شب ترسناکی را در سفری تفریحی برای شما گفت یکی از نکات مهم داستان را تکرار کنید: «خدایی؟ پات شکسته بود ولی باز تونستی فرارکنی؟». گوش کردن فعال یکی از پاسخ‌های مهم به این پرسش است که: چگونه جذاب باشیم؟
هدف این است که اجازه دهیم صحبت کنند، نه اینکه مسائلشان را حل کنیم. اما اگر واقعا مساله‌ای داشتند که نیاز به حل داشته باشد چه؟ افراد بدبین می گویند شما نمی‌توانید هر چیزی را به هر کسی بگوید. و البته آن‌ها درست می‌گویند. اما راه دیگری وجود دارد....

 

۴- سعی نکن اصلاح کنی. سقراط باش
مردم نیاز به کمک دارند. اما هیچ کس دوست ندارد به او گفته شود که چه کار باید بکند. همه می‌خواهند مستقل باشند. به آن‌ها بگو چگونه مشکل را حل کنند و آن‌ها مقاومت خواهند کرد. اما از آن‌ها سوال بپرس در نتیجه آن‌ها خودشان مساله را حل خواهند کرد. سوال‌های بپرسید که به صورت ملایمی آن‌‎ها را به راه حل رهنمود کند. سوالاتی با شروع «چگونه» و «چه» و این موجب فکر کردن و صحب کردن می‌شود. در انتها بار دیگر در ذهن خود مرور کنیم: چگونه جذاب باشیم؟
بر اساس همین موضوع (طرح سوال به جای تعیین باید و نباید) امروزه روش مشاوره‌ نوینی به نام ‌Coaching مورد استفاده قرار می‌گیرد. وب‌یاد مربیگری در محیط کار همراه با یک مثال عملی، به طور قطع شما را با این موضوع و کاربرد آن به خوبی آشنا خواهد کرد.