چگونه از بعضی قوانین دست و پا گیر خانوادگی رها شویم؟


۳ اصل در تربیت کودکان که باید کنار گذاشته شوند
گاهی در تربیت کودکان از اصولی استفاده می‌شود که ممکن است در آینده برای آن‌ها مشکلات یا احساسات ناخوشایندی ایجاد کنند. اگر می‌خواهید از این احساسات ناخوشایند رها شوید باید برخی اصول و قوانین خانوادگی را کنار بگذارید؛ زیرا این الگوهای رفتاری که به صورت عرف در تربیت کودکان به کار می‌روند گاهی مانع بروز احساسات طبیعی ما و در نتیجه شاد و سالم بودنمان می‌شوند. در این مقاله چگونگی رها کردن این اصول را شرح می‌دهیم.

ارتباط اثربخش با کودک

رهایی از اصول نادرست در تربیت کودکان
۱- کمال‌گرایی را رها کنید.

گاهی والدین از فرزندانشان می‌خواهند در همه چیز بهترین باشند مثلا برای اینکه دکتر شوند باید همیشه بهترین نمرات را بگیرند و انتظار دارند فرزندانشان هیچ اشتباهی مرتکب نشوند. این نوع انتظاراتِ غیرواقع‌بینانه که از شما می‌دارند به ارزشی که شما برای خود قائل می‌شوید آسیب زده و احساس بی‌ارزش بودن می‌کنید.  شکستن این قانون بسیار ساده است: یاد بگیرید هنگامی که اشتباه می‌کنید احساس بدی نداشته باشید. لازم نیست همه کارها را کامل و بی‌نقص انجام دهید و همه چیز را سر جای خود قرار دهید زیرا با چند اشتباه دنیا به آخر نمی‌رسد.

 

تربیت کودکان

۲- قانون «بروز ندادن احساسات» را بشکنید.
ممکن است هنگام تربیت کودکان به آ‌ن‌ها گفته شود تنها بعضی احساسات را بروز دهند، برای مثال هرگز نباید ناراحتی یا عصبانیت را نشان دهند؛ پسرها اجازه ندارند گریه کنند و دخترها همیشه باید لبخند بزنند. اما اگر می‌خواهید زندگی شاد و سالمی داشته باشید باید همه‌ی احساساتتان را بروز دهید و آن‌ها را لمس کنید. برای رها کردن این قانون به خودتان اجازه دهید درد و شکست را حس کنید. درد و مشکل را با لبخند پنهان نکنید؛ گریه کنید، جیغ بزنید و بلند بخندید. به احساساتتان اجازه بروز بدهید.

در یادداشت‌های زیر می‌توانید نکات بیش‌تری در این مورد مطالعه کنید:

آیا می‌دانید چگونه با کودکان ارتباط برقرار کنید؟

رابطه تربیت با بازی کودکان

۳- خودتان را سرزنش نکنید.
مهم نیست چقدر تلاش می‌کنید خوب و بدون اشتباه باشید همیشه اتفاقی در خانواده می‌افتد که احساس می‌کنید تقصیر شما است. ممکن است پدرتان خانواده را رها کند و مادرتان پول کافی برای تامین مخارج خانواده نداشته باشید و احساس می‌کنید این مسئله تا حدودی تقصیر شما است. خودتان را سرزنش می‌کنید یا دیگران را؟ اجازه می‌دهید خانواده شما را سرزنش ‌کنند؟ اگر چنین است اکنون زمان مناسبی است که دیگر خود را سرزنش نکنید. برای چیزهایی که تحت کنترل شما نیستد خود را سرزنش نکنید و دیگران را نیز برای چیزهایی که خارج از کنترلشان هستند سرزنش نکنید. اگر متوجه شدید خودتان را برای کاری که انجام داده‌اید به سختی قضاوت و سرزش می‌کنید، در ذهن‌تان فریاد بزنید «بس کن»، این کار روشی مناسب برای متوقف کردن جریان افکارتان است. بر کارهای خوبی که انجام داده‌اید تمرکز کنید تا از آن شرایط خارج شوید.

 

 

بهتر است به دنبال رشد و پیشرفت خود باشید، هدفتان را پیدا کردن شادی و کنار گذاشتن این اصول دست و پا گیر قرار دهید و کاری انجام دهید که از آن‌ها احساس شادی می‌کنید.