چه کسانی کاندید انجام لابیاپلاستی هستند؟

جراحی زیبایی این روزها انواع و مدل‌های مختلفی پیدا کرده است. حالا به غیر از بینی و گونه و پلک و دور لب و ابرو جراحی‌هایی انجام می‌شود که ممکن است با عوارض خطرناکی همراه باشد. چند سالی است که عمل‌های زیبایی متعددی روی دستگاه تناسلی خارجی خانم‌ها انجام می‌شود. یکی از شایع‌ترین این جراحی‌ها لابیاپلاستی است. در این گزارش با خانم دکتر نازنین صفایی متخصص زنان و زایمان و نازایی صحبت کرده‌ایم.
لابیا پلاستی چیست؟
لابیاپلاستی یک نوع جراحی زیبایی واژن است که خارج از محیط واژن و بیرون از پرده بکارت انجام می‌گیرد و تنها به منظور کوچک کردن و قرینه کردن لابیا مینورها انجام می‌گیرد و بسیاری از دخترانی که به دلیل نارضایتی از شکل ظاهری یا عدم تقارن و بزرگ بودن لابیاها آزرده خاطرند یا اعتماد به نفس خود را از دست داده‌اند بدون هیچ نگرانی از آسیب به بکارت می‌توانند کاندیدای لابیاپلاستی باشند.

 


لابیاپلاستی
برای چه مشکلاتی از لابیا پلاستی استفاده می‌شود؟

مواردی وجود دارد که از نظر پزشکی علاوه بر زندگی جنسی، زندگی روزمره شما را نیز تحت تاثیر قرار می‌دهد و در واقع اولویت جراحی برای شما تنها زیبایی و تقارن لابیاها نیست.
با توجه به اندازه لابیاهای کوچک، ممکن است شما در هنگام نزدیکی احساس درد، گیر کردن یا کشیدگی داشته باشید یا احساس ناراحتی و سوزش هنگام پوشیدن لباس زیر و حتی هنگام انجام فعالیت‌های ورزشی و خب به طبع این موضوع روند عادی زندگی روزمره شما را تحت تاثیر قرار خواهد داد.
یکی دیگر از مواردی که مراجعان را ملزم به جراحی لابیا پلاستی می‌کند احساس ناراحتی به دلیل انشعاب مسیر ادرار هنگام دفع است. یکی از علل این مشکل ناخوشایند، بزرگ بودن لابیاهاست که با جراحی لابیاپلاستی قابل درمان است.

چه سنی برای انجام این عمل‌ها مناسب است؟
لابیاپلاستی در هر سنی بعد از اتمام دوره بلوغ جنسی قابل انجام است. دختران باکره هم می‌توانند این عمل را انجام دهند و هیچ منعی برای آنها وجود ندارد و آسیبی به پرده بکارت وارد نمی‌کند.
لابیاپلاستی چگونه انجام می‌شود؟
شیوه‌های متفاوتی برای انجام این جراحی وجود دارد. اما معمولا دو روش trim و wedge بین جراحان ارجحیت دارد:
در روش trim ، لابیا مینور (لبه داخلی واژن) بریده شده و دو لبه با بخیه به هم دوخته می‌شوند. مزیت این روش، سریع بودن عمل جراحی است.
 در روش wedge، یک برش V شکل در مرکز لبه اضافی ایجاد می‌کنند. مزیت این روش نسبت به روش trim این است که مرز طبیعی لبه واژن را حفظ می‌کند.
همچنین پزشک برای انجام عمل لابیاپلاستی می‌تواند از موارد زیر استفاده کند:
تیغ جراحی
لیزر مونالیزا تاچ
آراِف سرجری
تشخیص اینکه برای هر فرد بسته به شکل و آناتومی بدن، چه روشی مناسب و رضایت بخش است با پزشک خواهد بود.
تیغ از ابزار لازم جهت عمل لابیاپلاستی

قبل از عمل چه اقداماتی لازم است انجام شود؟
هنگام مراجعه به مطب برای معاینه و جراحی نباید در دوران پریود خود باشید.
در صورت وجود عفونت، ترشح غیرطبیعی یا هرگونه عارضه و ضایعه، مانند تبخال، زگیل تناسلی، زخم دهانه رحم باید ابتدا مراحل درمان را طی کنید، سپس اقدام به جراحی کنید.
در صورتی که قصد بارداری دارید بهتر است که بعد از زایمان برای انجام جراحی مراجعه کنید زیرا به دلیل تغییرات هورمونی امکان تغییر اندازه لابیاها در طول دوران بارداری وجود دارد.
بنا به شرایط جسمی شما، ممکن است نیاز باشد یک هفته قبل از جراحی از قرص آهن یا داروهای تقویت سیستم ایمنی برای جلوگیری از کبودی و ترمیم سریعتر زخم ها و برش‌ها استفاده کنید.

 

 


در صورت امکان 1 الی 3 روز از فعالیت‌های روزمره خود کم کنید و در صورت شاغل بودن، مرخصی بگیرید.
نکته مهم بعد از جراحی این است که باید 4 تا 6 هفته از رابطه جنسی اجتناب کنید. همچنین فعالیت‌های ورزشی سنگین، دوچرخه سواری، سوارکاری و شنا ممنوع است!
رعایت تمامی موارد بالا شرط لازم برای نتیجه گیری بهتر از جراحی لابیاپلاستی است.

مراقبت‌های لازم بعد از عمل لابیاپلاستی چیست؟
مراقبت‌های بعد از جراحی مانند تمیز نگه داشتن ناحیه و رعایت بهداشت و ضد عفونی کردن ناحیه تناسلی و همچنین مصرف صحیح و به موقع آنتی‌بیوتیک‌ها بسیار حائز اهمیت است. عدم رعایت این نکات موجب عفونت بعد از جراحی و به تعویق افتادن سیر بهبودی شما می‌شود.
این جراحی چه عوارضی دارد؟
خونریزی، عفونت، درد، جدا شدگی، عدم جوش خوردن در برخی نواحی و ایجاد چسبندگی در برخی نواحی از عوارض لابیاپلاستی است.