چه مهارت‌هایی شما را به رهبری اثربخش تبدیل می‌کند؟



ویژگی های رهبر اثربخش و موفق چیست؟
توانایی و ویژگی های رهبر موفق تا حدودی ذاتی است اما همه می‌توانند یاد بگیرند که چگونه رهبری اثربخش‌تر باشند. همه‌ی ما می‌دانیم امروزه دنیای تجارت به سرعت در حال تغییر است بنابراین افراد و سازمان‌ها باید همگام با این تغییرات پیش روند. رهبران بزرگ این تغییرات را می‌بینند و با توجه به این تغییرات سازمان خود را به سویی پیش می‌برند که در مسیر درست قرار گیرد. برای اینکه رهبری اثربخش باشید باید چند مهارت را یاد بگیرید:

دوره‌های آموزشی ویدیویی در زمینه رهبری را با یکدیگر مشاهده کنیم:

مدیر باشم یا رهبر؟

رهبری اثر بخش تیم های کاری

راهبری اثربخش جلسات رو در رو

خودارزیابی
رهبران اثربخش دائماً نقاط ضعف و قوت خود را ارزیابی می‌کنند؛ آن‌ها از خود می‌پرسند: چه کاری را دوست دارم انجام دهم؟ در چه کاری مهارت دارم؟ نقاط ضعف من چیست؟ چه کاری را دوست ندارم انجام دهم؟

 

آگاهی از نقاط ضعف‌تان شما را ضعیف نمی‌کند بلکه به شما اجازه می‌دهد کارهایی که در آن‌ها ضعف دارید را به کسانی محول کنید که توانایی انجام آن‌ها را داشته و به اهداف مشترک خود برسید. رهبران موفق به جای آن که به این باور غلط که خودشان می‌توانند همه‌ی کارها را انجام دهند، ادامه دهند افرادی را استخدام می‌کنند که مکمل مهارت و توانایی‌هایشان باشند. کار کردن بر نقاط ضعف‌تان، توانایی رهبری شما را افزایش می‌دهد. خودارزیابی یکی از مهم‌ترین ویژگی های رهبر اثربخش است.

توجه به نظر دیگران
آیا می‌دانید کارمندان‌تان چه نظری درباره‌ی شما دارند؟ رهبران اثربخش می‌دانند. آن‌ها ارتباط موثری با همکاران و افراد تیم خود دارند و کاملاً نظر آن‌ها را درباره‌ی خود می‌‌دانند. برای اینکه بدانید دیگران چه نظری درباره‌ی شما دارند به رفتار آن‌ها توجه کنید. آیا همکارانتان با شما احساس راحتی می‌کنند؟ یا وقتی وارد اتاق می‌شوید مکالمه خود را قطع می‌کنند؟

همچنین می‌توانید از آن‌ها بپرسید راجع به شما چه فکری می‌کنند. ممکن است بگویند به نظرات آن‌ها توجه نمی‌کنید یا تلاش آن‌ها در هنگام کار نمی‌بینید. اگر محیطی دوستانه ایجاد کنید می‌توانید درباره‌ی توانایی‌ها و نقاط ضعف خود از کارمندان و همکاران خود بپرسید؛ آن‌ها نیز مطمئناً استقبال می‌کنند.

پاسخ به نیازهای گروه و آگاهی از اهداف سازمان
برای داشتن تیمی قوی باید اهداف و توانایی‌های هر یک از افراد تیم را بشناسید و همچنین باید بدانید آن‌ها از شما به عنوان رهبرشان چه انتظاری دارند؛ در این صورت می‌توانید به نیازهای آن‌ها پاسخ دهید. رهبران اثربخش اهداف سازمان را می‌دانند و برای رسیدن به این اهداف راهکارهای مناسبی دارند. رهبران موفق با آگاهی کامل از سازمان، نقش مهمی در رشد و پیشرفت سازمان بازی می‌کنند.

در یادداشت‌های زیر می‌توانید نکات بیش‌تری بخوانید:

هوش هیجانی و رهبری موفق

مشکلات کار تیمی و راهکارهای مقابله با آن‌ها

آیا ارتباط موثر با همکارانتان دارید؟

 

مهارت حل مسئله
رهبران اثربخش باید بتوانند مشکلات سازمان را حل کرده و از فرصت‌های موجود در بازار برای پیشرفت سازمان استفاده کند و برای این کار باید توانایی تحلیل مسائل را داشته باشد. آن‌ها نباید نسبت به مسائل مربوط به سازمان بی‌تفاوت باشند بلکه باید افراد تیم کاریشان بتوانند برای انجام کارها روی آن‌ها حساب کنند.

همانطور که رهبران موفق دائماً مهارت‌های جدید کسب می‌کنند و تکنیک‌های تخصصی در حوزه‌ی کار خود را یاد می‌گیرند، زمان و حتی بودجه‌ی کافی برای پیشرفت نیروهای کاری خود مشخص می‌کنند؛ آن‌ها به افراد تیم خود برای پیشرفت و یادگیری مهارت‌های جدید کمک می‌کنند.