**چه زمانی باید ورزش را در دوران بارداری متوقف می کنید؟


هنگامی که باردار هستید ، می خواهید برای محافظت از سلامتی خودتان و سلامتی کودک در حال رشد ، تمام تلاش خود را انجام دهید. علاوه بر خوب غذا خوردن ، استراحت زیاد ، ورزش یک فاکتور مهم برای بارداری سالم است. اما درنهایت شکم سنگین و کمر درد شما ممکن است ورزش را بسیار چالش برانگیز کند.

ورزش سبک
متناسب بودن زمان ورزش برای یک بارداری سالم مهم است. و علاوه بر این، دریافت اکسیژن اضافی در یک ورزش هوازی می تواند احساس خوبی داشته باشد و سطح انرژی شما را بالا ببرد. با این حال ، به یاد داشته باشید که باید در تمرینات بارداری خود کمی اصلاحات ایجاد کنید. در حالی که ورزش در دوران بارداری به طور کلی بی خطر است ، در مورد محدودیت های خاص خود و اینکه چگونه ممکن است با پیشرفت بارداری نوع ورزش شما تغییر کند ، با پزشک خود مشورت کنید.
 برای مادران مهم است که از انجام ورزش بیش از حد بپرهیزند و به ورزشهای سبک تری ادامه دهند. به جای دویدن ، کلاس یوگای قبل از تولد ، یا رفتن به شنا ، سعی کنید به پیاده روی بروید. از گرمای بیش از حد خودداری کنید و هنگامی که احساس تنگی نفس کردید ورزش نکنید.

 

 

 


چه موقع ورزش متوقف شود؟
در طول سه ماه آخر بارداری ، ورزش ممکن است بسیار دشوار و بیش از حد ناراحت کننده باشد. اگر در استراحت مطلق هستید ، احتمالاً باید ورزش را به طور کامل متوقف کنید. اما اگر حاملگی سالم و در عین حال نرمال دارید ، شاید فقط لازم باشد که بیشتر تمرینات خود را با ماه حاملگی خود تنظیم کنید.
 با شروع  سه ماهه دوم خود ، نباید روی پشت خود صاف دراز بکشید - بنابراین از تمریناتی مانند یوگا خودداری کنید. در تمام دوران بارداری خود ، از مشارکت در ورزش هایی که شکم شما با توپ یا اشیاء دیگر یا ورزش هایی که احتمال سقوط در آن هست ( اسکی یا اسب سواری )خودداری کنید.

مشکلات سلامتی
اگر مشکل جسمانی یا بارداری پرریسک دارید ، ممکن است پزشک توصیه کند در دوران بارداری ورزش نکنید. زنان در معرض زایمان پرریسک ممکن است نیاز داشته باشند که در دوران بارداری ورزش خود را متوقف کنند. زنان مبتلا به فشار خون بالا ناشی از بارداری ، مشکلات قلبی یا ریوی ، جفت جلوی جنین یا ناهنجاری های دهانه رحم ممکن است به محض تشخیص این نوع مشکلات، باید تمرین را متوقف کنند و پزشکان به آنها توصیه می کنند که از انجام ورزش خودداری کنند.
علائم مشکلات حاد
اگر در طول دوران بارداری بدون هیچ مشکلی ورزش کرده اید ، مراقب علائم هشدار دهنده باشید. اگر به عنوان مثال علائم زایمان رامشاهده کردید یا دچار انقباضات مکرر هستید ، ممکن است لازم باشد که ورزش را متوقف کنید. اگر کیسه آب شما شکسته است ، یا خونریزی را تجربه کرده اید ، حالت تهوع یا سرگیجه دارید یا در ناحیه شکم یا واژن درد دارید ، ورزش را متوقف کنید و با پزشک خود مشورت کنید. در صورت احساس تنگی نفس ، ایجاد سردرد بعد از ورزش یا احساس درد در قفسه سینه ، باید از انجام ورزش خودداری کنید و با پزشک خود تماس بگیرید.
ورزش در دوران بارداری سالم
اگر در دوران بارداری خود عوارضی نداشته باشید و در معرض خطر زایمان زودرس نباشید ، ورزش کردن خوب است - تا زمانی که شما احساس میکنید ورزش روحیه شما را خوب میکندورزش کنید. ورزش منظم می تواند به شما در مناسب نگه داشتن بدن و آماده شدن بدن برای ساعتهای کاری کمک کند و به شما در بازگشت به بعد از حاملگی کمک می کند. روزهای قبل از زمان تولد کودک شما ممکن است برای رفتن به سالن ورزشی آماده نباشید - اما پیاده روی در اوقات فراغت در اطراف محله یا پارک محلی ,می تواند به حفظ جریان خون و رفع خستگی به شما کمک کند.
آیا می توانم وقتی هفته 4 بارداری هستم ورزش کنم؟
ورزش به طور کلی در تمام دوران بارداری بی خطر است. اما ، تا زمانی که پزشک بعد از اولین ویزیت قبل از بارداری به شما اجازه ندهد ، شروع به ورزش نکنید. اگر قرار ویزیت قبل از بارداری را برنامه ریزی نکرده اید ، در اسرع وقت با پزشک خود تماس بگیرید تا بارداری شما تأیید شود و پزشکتان می تواند در مورد محدودیت های ورزشی شما صحبت کند.
فواید ورزش
شما و کودک شما معمولاً می توانید در طول دوران بارداری از فعالیت بدنی بهره مند شوید ، و ورزش می تواند برای چندین علائم نامطلوب بارداری تسکین یابد. بسیاری از خانم ها در سه ماهه اول بارداری به دلیل بالا بودن غلظت پروژسترون احساس خستگی می کنند ، اما احتمالاً احساس خستگی شدید شما برای دو هفته شروع نمی شود. سایر علائم شایع که ممکن است در سه ماهه اول تجربه کنید ، کمردرد ، یبوست ، اضطراب ، نوسانات خلقی و نفخ است. ورزش سرعت حرکت بدن را از طریق روده تسریع می کند و این امر باعث تسکین از یبوست و نفخ می شود. ورزش با آزاد کردن اندورفین ، باعث تقویت روحیه شما می شود ، که باعث تثبیت نوسانات خلقی می شود و اضطراب حاملگی را کاهش می دهد. ورزش همچنین به شما در بهتر خوابیدن کمک می کند. اگر در طول دوران بارداری ورزش کنید ، زایمان آسان تر است زیرا ماهیچه های شما قوی تر است و استقامت شما برای یک جلسه فشار طولانی آماده است.
ایمنی در ورزش
اگر قبل از بارداری ورزش کرده اید ، معمولاً می توانید تمرینات خود را با برخی تغییرات ادامه دهید. مفاصل شما در دوران بارداری آرام می شود و بیشتر در معرض آسیب دیدن است. هنوز هم می توانید تمریناتی را انجام دهید که شما به آن نیاز دارید. چهار هفته بعد از بارداری خود را روی پشت خود صاف دراز بکشید ، اما باید این تمرینات را بعد از سه ماهه اول خود قطع کنید. اگر حرکات ورزشی جدید است ، به تدریج شروع کنید. به مدت 10 دقیقه در روز ورزش کنید و در پایان هر هفته 10 دقیقه دیگر اضافه کنید تا به 30 دقیقه ورزش در روز برسید. به طور هفتگی شدت تمرین خود را نیز افزایش دهید. هرگز در هوای گرم در فضای باز ورزش نکنید. گرمای بیش از حد کودک شما را در معرض خطر قرار می دهد. اگر نمی توانید مکالمه را در حالی که ورزش می کنید انجام دهید ، خیلی جدی می کنید.

 

 

 


تمرینات
زنان باردار باید هر هفته حداقل 150 دقیقه فعالیت هوازی با شدت متوسط داشته باشند. پیاده روی ، شنا ، ایروبیک در آب و یوگا تمرینی قابل قبول برای زنان باردار است. زنان باردار اغلب می توانند این تمرینات را از هفته چهارم بارداری تا روز تحویل نوزاد انجام دهند. شنا و ایروبیک آب ورزش مورد علاقه زنان باردار است زیرا باعث می شود بدن شما هنگام ورزش خنک نگه داشته شود ، تورم را کاهش داده و خطر آسیب های مفصل را کاهش می دهد. اگر قبل از بارداری دونده یا دونده بودید ، معمولاً می توانید ادامه دهید اما ابتدا از پزشک خود تأیید کنید. دوچرخه سواری یک تمرین مناسب در چهار هفته از زمان بارداری است .