چقدر شانس دوقلوزایی داریم ؟

برخی زوج‌ها مایل هستند که چندقلو بچه دار شوند حال چه به صورت طبیعی و چه با مصرف داروهای ویژه. در این مطلب عوامل موثر بر این موضوع بررسی شده‌اند، با ما همراه باشید...

به راستی چه عواملی شانس چندقلویی را افزایش می‌دهد؟ داروهایی مانند کلومید، گونال –اف، و فولویستیم شانس بارداری چندقلویی را بیشتر می‌کنند اما عوامل بیولوژیکی دیگری همچون قد، سن و تاریخ خانوادگی نیز بر چندقلوزایی اثر می‌گذارند.

 

علت چندقلویی زایی بدون دخالت داروها
مصرف داروها برای باروری تنها دلیل چندقلویی زایی نیست. سایر عواملی که این احتمال را بیشتر می‌کنند شامل موارد زیر است که در این مقاله آن‌ها را معرفی می‌کنیم.

سن
زنانی با سن بیش از سی سال احتمال بارداری چندقلویی بیشتری دارند. علت این است که هورمون تحریک کننده فولیکول با افزایش سن بالا می‌رود. هورمون تحریک کننده فولیکول مسئول رشد تخمک‌ها در تخمدان پیش از آزادسازی است. سطوح بالاتر هورمون تحریک کننده فولیکول، با افزایش سن زنان بیشتر مورد نیاز است زیرا تخمک‌ها نیازمند تحریک بیشتری برای رشد هستند نسبت به زمانی که زن جوان‌تر است. گاهی فعالیت بیشتر فولیکول‌ها در اثر سطوح هورمون تحریک کننده فولیکول باعث می‌شود دو یا تعداد بیشتری تخمک آزاد شده و باعث بارداری چندقلویی می‌شود.

 

سابقه خانوادگی
سابقه خانوادگی دوقلوهای یکسان، باعث نمی‌شود که احتمال چندقلویی افزایش یابد. اگر شما دوقلوهای غیرهمسان در خانواده‌تان دارید، احتمال چندقلویی نیز افزایش می‌یابد. اگر در خانواده شما و همسرتان چنین سابقه‌ای وجود داشته باشد، این شانس نیز بیشتر می‌شود.
سابقه خانوادگی در خانواده زن نشان می‌دهد که احتمال بیشتری برای آزادسازی بیش از یک تخمک در هر قاعدگی وجود دارد و سابقه خانوادگی در خانواده مرد نشان می‌دهد که احتمال بیشتری برای تولید اسپرم‌های کافی برای باروری بیش از یک تخمک وجود دارد.

 

وزن
زنانی که اضافه وزن دارند _ با توده بدنی بیش از سی _ احتمالاً شانس دوقلوزایی بیشتری نسبت به زنان با توده بدنی متناسب‌تر دارند. این شرایط بسیار ویژه است زیرا زنان دارای اضافه وزن در باردار شدن ممکن است دچار مشکل شوند. چربی اضافی سطح استروژن را افزایش می‌دهد که منجر به تحریک بیشتر تخمدان‌ها شده و بیش از یک تخمک آزاد خواهد کرد.

 

قد
زنان قدبلند احتمال بیشتری دارد که دوقلو باردار شوند. در مطالعه‌ای در همین زمینه، روشن شد که زنانی با قد متوسط 164.8 سانتی‌متر بیش از زنانی با متوسط قد 161.8 سانتی‌متر احتمال بارداری دوقلو دارند. علت این امر روشن نیست اما نظریه‌ای که در این زمینه مطرح می‌شود، تغذیه بهتر (که منجر به قد بلندتر شده است) است که نرخ بارداری دوقلویی را افزایش می‌دهد.

 

تعداد فرزندان
دوقلویی زایی در زنانی که تعداد بیشتری بارداری و زایمان داشته‌اند و خانواده بزرگ‌تری داشته‌اند بیشتر است.

 

نژاد
احتمال بارداری دوقلویی در زنان نژاد آفریقایی - آمریکایی بیش از زنان هندواروپایی است. زنان آسیایی شانس کمتری نسبت به این دو نژاد دارند.

 

شیردهی
زنانی که در زمان شیردهی باردار می‌شوند احتمال چندقلویی زایی در آن‌ها نسبت به زنانی که شیر نمی‌دهند بیشتر است. درست است که شیردهی، باروری را مهار می‌کند و از بارداری جلوگیری می‌کند، به‌خصوص در شش ماه ابتدایی زندگی نوزاد، اگر نوزاد از شیر مادر تغذیه می‌کند. در عین حال، احتمال بارداری نیز وجود دارد و آن هم بارداری دوقلو! آمارها نشان می‌دهد که نرخ دوقلوزایی 11.4 درصد در زنانی که به بچه‌شان شیر داده‌اند نسبت به زنانی که به بچه‌شان شیر نداده‌اند (1.1 درصد) بیشتر است.

رژیم
نتایج برخی پژوهش‌ها نشان می‌دهد که زنانی که لبنیات بیشتری مصرف می‌کنند، احتمال بیشتری دارد که دوقلو باردار شوند. نظریه‌ای که در این زمینه مطرح می‌شود این است که هورمون‌های رشد در لبنیات گاوی بر سطح هورمون‌های انسان اثر می‌گذارد