چرا بعضی افراد همیشه غمگین هستند؟علائم افسردگی چیست؟
 افکار و اعمال افراد نشان می‌دهند چرا بعضی پس از یک اتفاق ناگوار در زندگی‌شان دچار افسردگی می‌شوند. در ادامه عواملی که نشان می‌دهند یک فرد مستعد افسردگی است را توضیح خواهیم داد. این علائم افسردگی نشان می‌دهند با کمی تغییر افکار می‌توان از پیشرفت نشانه‌های اولیه‌ی افسردگی جلوگیری کرد.

۱- احساس بیچارگی
یکی از علائم افسردگی احساس بیچارگی و ناتوانی است، این طرز فکر نشان می‌دهد تصور می‌کنید هیچ کنترلی بر اتفاقات زندگی‌تان ندارید و در نتیجه باور می‌کنید نمی‌توانید هیچ کاری برای رهایی از ناراحتی انجام دهید.

۲- افکار منفی
افراد افسرده مستعد پذیرش افکار منفی هستند و متاسفانه به این افکار پر و بال داده و آن‌ها را بیش‌تر می‌کنند. برای مثال کسی که دچار افسردگی است پس از طلاق دچار احساس پشیمانی (باید همسر بهتری می‌بودم) و نگرانی برای آینده (بچه‌ها چطور با طلاق کنار می‌آیند؟) می‌شود. اگر دائما درباره‌ی علل و نتایج اتفاقات فکر کنیم نمی‌توانیم روش‌های موثر غلبه بر مشکلات را به کار ببریم.

 

اگر می‌خواهید اطلاعات بیش‌تری در این مورد کسب کنید توصیه می‌کنیم وب‌یادهای زیر را مشاهده کنید:

شناخت رفتار انسان

مهارت حل مسئله

مغز و تصمیم گیری

۳- احساس تهی بودن
اندرو سولومون می‌گوید حس مقابل افسردگی، شادی نیست بلکه سرزندگی و انعطاف‌پذیری است. افراد افسرده توانایی تغییر توجهشان از افکار منفی را ندارند. در نتیجه بیش‌تر مستعد پرورش افکار منفی هستند و این ناتوانی باعث می‌شود نتوانند به افکار منفی توجه نکنند.

۴- انگیزه نداشتن
معمولا افراد افسرده بی‌هدف هستند و هر فعالیت و وظیفه‌ای برایشان چالش‌برانگیز است. روانشناسان می‌گویند افسردگی محاسبات اشتباه در هزینه-فایده‌ی کارها و در نتیجه تصمیم‌گیری نادرست را نشان می‌دهد. کمبود دوپامین در افراد افسرده باعث می‌شود آن‌ها رضایت کمی از فعالیت‌ها و تعاملات طبیعی روزانه‌هایشان داشته و احساس کنند وقت و انرژی (هزینه) زیادی برای آن‌ها صرف می‌کنند. در نتیجه انگیزه و فعالیت آن‌ها کاهش می‌یابد.

۵- یادآوری اتفاقات ناخوشایند
افسردگی با یادآوری اتفاقات ناگوار رابطه‌ی مستقیم دارد. افرادی که علائم افسردگی را دارند دائما اتفاقات ناخوشایند گذشته را مرور می‌کنند و این یادآوردی به صورت ناخودآگاه اتفاق می‌افتد، یادآوری شکست‌های گذشته و ترس از آینده این حالت را بدتر می‌کند. در مقابل یادآوری اتفاقات خوشایند در زندگی حالت خوشی و شادی را بهتر می‌کند.

۶- اسکما
اسکما یا طرحواره، ساختارهای ذهنی است که شامل اطلاعات پردازش شده هستند. اسکمای افراد افسرده اغلب دارای موضوعات و تصاویر ضرر، شکست، بی‌ارزشی، بی‌کفایتی و جدایی است؛ این اسکماهای منفی نیروهای پنهانی (عوامل خطرناکی) هستند که باورهای ما (من دوست‌داشتنی نیستم)، کارهایی که برایمان مهم هستند و چیزهایی را که به یاد می‌آوریم را تشکیل می‌دهند. هنگامی که این الگوهای فکری منفی تکرار می‌شوند (یعنی مدام به آن‌ها فکر می‌کنیم) قوی‌تر می‌شوند و به سادگی با هر اتفاق ناخوشایندی در زندگی بروز می‌کنند. آگاهی از اسکمای ذهنی فرصتی برای جلوگیری از افکار منفی ایجاد می‌کند.

۷- دنبال کردن اهداف غیرممکن
افراد افسرده به دنبال دستیابی به اهداف محال و شکست‌خورده هستند (مثلا نمی‌توانند برای یک ازدواج شکست‌خورده تصمیم بگیرند) و برای دستیابی به این اهداف پافشاری می‌کنند. افرادی که از دنبال کردن اهداف به ظاهر غیرممکن دست می‌کشند سالم‌تر از افرادی هستند که در دام اهداف محال گرفتار هستند. رها کردن اهداف غیرممکن فرصتی برای انجام کارهای دیگر فراهم می‌کند.

 

در یادداشت‌های زیر می‌توانید نکات بیش‌تری در این مورد مطالعه کنید:

زندگی شادتر، از آرزو تا واقعیت

برای کنترل استرس روزانه چه باید کرد؟

چگونه احساسات خود را بهتر بشناسیم؟

زنان یا مردان، کدام یک بیش‌تر مستعد تنهایی هستند؟

۸- ناتوانی در حل مسئله
یکی دیگر از علائم افسردگی ناتوانی در حل مشکلات است. روانشناسان می‌گویند در بسیاری از موارد اتفاقات استرس‌زا (شکست، تحقیر) به انتخاب شخصی بستگی دارند، یعنی نتایج اعمال و رفتار افراد، افسردگی را در آن‌ها تشدید می‌کند. برای مثال افراد افسرده در مواجه با مشکلات تصمیمات آنی می‌گیرند که منجر به بروز مشکلات بیش‌تر می‌شود. مهارت‌های اجتماعی کم در افراد افسرده ممکن است باعث آشفتگی در روابط شود.  همچنین افراد افسرده در برابر اتفاقات ناخوشایند عکس‌العمل آنی و تند نشان می‌دهند.

۹- خوددرمانی
اغلب افراد افسرده با مصرف دارو یا الکل اقدام به خوددرمانی می‌کنند، این کار ممکن است در کوتاه‌مدت موثر باشد اما در درازمدت افسردگی را تشدید می‌کند. برای مثال اعتیاد و مصرف مشروبات الکی اگر نادیده گرفته شود در آینده باعث بروز مشکلات جدی خواهد شد.

۱۰- شخصیت
افسردگی تا حدودی به تیپ شخصیتی نیز بستگی دارد. هنگامی که فردی توانایی غلبه بر محرک‌های استرس‌زا را ندارد مستعد افسردگی است. افراد عصبی برای اتفاقات بد در آینده که ممکن است هرگز رخ ندهند نگران هستند. اغلب ارتباط با این افراد دشوار است و سایر افراد تمایلی به ارتباط با آن‌ها ندارند در نتیجه آن‌ها بیش‌تر تنهایی را تجربه می‌کنند.