چرا نوزاد من تب می کند؟


 بیماری ها و بهداشت نوزاد
علت بالا رفتن تب نوزاد چیست؟

 شاید این نخستین تب نوزادتان باشد، بنابراین احتمالاً مضطرب باشید، اما دانستن اینکه تب علامت این است که سیستم ایمنی بدن نوزادتان در مبارزه با یک عفونت دارد به وظیفه خود عمل می کند، می تواند باعث دلگرمی شما شود. وقتی نوزاد شما در اثر یک ویروس یا یک باکتری بیمار می شود، بدنش با بالا بردن دمای خود نسبت به آن واکنش نشان می دهد، در واقع، تب نوزاد در نوع خود یک علامت خوب است تا یک عارضۀ بد.


وقتی تب نوزاد زیاد است ، حتما باید به پزشک مراجعه کنم؟
تا زمان رسیدن نوزاد به مرز سه ماهگی، باید در موارد زیر همواره به دنبال توصیه های پزشکی باشید:
دمای مقعد نوزاد شما بالاتر از ٤.۱۰۰ درجۀ فارنهایت (یا ۳٨ درجۀ سلسیوس) باشد، نوزاد شما رنگ پریده یا برافروخته به نظر می رسد، بی حال است، یا اشتها ندارد، یا اگر رفتار و ظاهر او به گونه ای تغییر کرده که موجب نگرانی شما می شود، احتمالا تب نوزاد بالا رفته است، او را نزد پزشک ببرید.

 

 

 


زمانی که با پزشکتان تماس می گیرید، مهم است که به او بگویید تب نوزادتان چقدر بالا رفته است، چگونه آن را اندازه گرفتید و نوزادتان چه علایم دیگری دارد، بر اساس این اطلاعات، پزشکتان کمک میکند بدانید تب نوزادتان تا چه حد جدی است و به شما می گوید که آیا کار صحیحی است که به او دارو دهید یا نه. اطمینان حاصل کنید که قبل از مشورت با پزشک به نوزادتان دارو ندهید، دادن مقدار نادرست دارو به نوزاد می تواند برایش خطرناک باشد، دارو ممکن است باعث پنهان ماندن علائم نوزادتان شده و انجام درمان صحیح را برای پزشکتان مشکل سازد، اگر تب بیشتر از 38 درجه باشد، احتمالاً پزشکتان از شما خواهد خواست تا نوزاد را جهت آزمایش و معالجه به مطب ببرید

 

 

 

چه کار کنم تا زمان پایین آمدن تب نوزادم احساس راحتی کند؟
هنگامی که تب نوزاد زیاد است ، با درآوردن لباسهای اضافی نوزاد یا شستن بدنش با اسفنج یا استحمام او در داخل وان با آب ولرم به مدت پنج الی ده دقیقه او را خنک کنید، با اینکار، همچنان که آب از روی پوستش تبخیر می شود، دمای بدنش کاهش خواهد یافت، از استحمام با آب سرد خودداری کنید، چون ممکن است باعث لرزیدن نوزادتان از سرما شده و دمای تب نوزاد را حتی افزایش دهد.
به طور مرتب به او شیر داده و دفعات بیشتری نیز به او شیر دادن را پیشنهاد کنید تا با این کار از دست رفتن آب بدن او را پیشگیری کنید.