ویروس کرونا از طریق شیر و ماست منتقل می‌شود؟

خوشبختانه هنوز ویروس کرونا به ایران نرسیده است، اما شیوع آن در چین و کشورهای دیگر نگران کننده است. یکی از راههای انتقال ویروس کرونا مصرف مواد غذایی آلوده از جمله گوشت و تخم مرغ است، اما انتقال ویروس کرونا از طریق سایر موادغذایی مثل لبنیات هم ممکن است؟
حسین چمنی کارشناس صنایع شیر می گوید استفاده از لبنیات بهداشتی و پاستوریزه احتمال بروز بیماری های عفونی شناخته شده را به صفر می رساند در حالی که شیر و سایر محصولات لبنی اگر به صورت سنتی، تولید و توزیع شود، ضمانتی برای سالم بودن ندارد. او درباره اینکه چطور می توان احتمال آلودگی از طریق مصرف لبنیات را به حداقل رساند به بهار می گوید:«تمام میکروب های شناخته شده شیر با حرارت دیدن در ۶۸ درجه سانتیگراد از بین می رود و ما در فرآیند پاستوریزاسیون شیر را تا ۷۵ درجه سانتیگراد به مدت ۱۵ ثانیه حرارت می دهیم و مطمئن می شویم شیر کاملا سالم است و پس از بسته بندی بهداشتی، شیر تا زمانی که تاریخ انقضا دارد سالم است. حتی در فرآیند استریلیزاسیون هم دمای شیر تا ۱۴۵ درجه سانتیگراد بالا می رود و کاملا تمام میکروب ها از میان می رود. در این دما هیچ میکروب شناخته شده ای توان زیستن ندارد. لذا با اطمینان می شود گفت میکروب های شناخته شده در شیر کاملا از میان رفته است.راهکار این است که مردم از لبنیات و شیر صنعتی استفاده کنند تا از سلامت محصولاتی که مصرف می کنند مطمئن باشند.» بیشتر بخوانید ویروس کرونا جدید چه نشانه هایی دارد؟

 

 

 

 

لطفا لبنیات سنتی نخورید
آیا می توان گفت همین روند برای لبنیات سنتی هم وجود دارد؟ چمنی در پاسخ به این سوال می گوید:« در توزیع شیر سنتی به مصرف کننده می گویند برو شیر را بجوشان. یعنی دست کم ۲۰ دقیقه جوشاندن شیر نیاز است تا این شیر عاری از میکروب شود و میکروارگانیزم های زنده آن از بین برود. نکته اینجاست در لبنیات سنتی اگر سم توسط همین میکروبها تولید شده باشد، نمی توان گفت در اثر حرارت از بین می رود. لذا باید آلودگی لبنیات را قبل از مصرف، تشخیص داد و چون در سیستم توزیع لبنیات سنتی هیچ راهکار و نظامی برای تشخیص و ارزیابی آلودگی و سلامت محصول ندارید و چه از لحاظ شیمیایی، سم شناسی و خواص ظاهری مانند بو و طعم کنترلی صورت نمی گیرد و محصولات به صورت مستقیم به مصرف کننده عرضه می شود، لذا اگر سمی تولید شده باشد بر اثر حرارت از بین نمی رود و حتی ممکن است میکروارگانیزم ها هم در آن زنده باشند. لذا توصیه می شود شیر از یک مجموعه دارای شناسنامه که توان تشخیص بار میکروبی، آلودگی سمی و سایر شاخصه های سلامت شیر را دارد تهیه شود و به مصرف برسد.همانطور که توضیح دادم ممکن است شیر دچار مشکل ناشی از تولید سم توسط میکروبها باشد که با حرارت دهی سنتی نمی توان از سلامت آن و از بین رفتن سموم مطمئن شد. علاوه بر آن، جوشاندن طولانی مدت شیر، باعث می شود بین ۲۰ تا ۳۰ درصد ارزش غذایی شیر کاهش پیدا کند. برخی ریزمغذی ها هم کاملا از بین می رود. مثلا ویتامین C شیر که بدن را در مقابل سرما خوردگی و آنفلوآنزا مقاوم می کند، کلا از بین می رود. پروتئین های شیر دفرمه می شوند و قابلیت خود را از دست می دهند و در یک کلام، جوشاندن شیر، باعث اسراف یک سوم آن می شود.»