وسایل مورد نیاز نوزادان در سال اول زندگی


 مراقبت های نوزاد
آیا می‌‌‌دانید که تهیه چه وسایلی برای نوزادان، در سال اول زندگی ضروری است؟ در این مقاله، لیستی از مهم‌‌‌ترین وسایل مورد نیاز نوزادان در یک سال اول زندگی ارائه شده است که لباس، وسیله حمل و نقل، وسایل مورد نیاز برای حمام و تغذیه کودک از مهم‌‌‌ترین این لوازم به شمار می‌‌‌روند. البته به یاد داشته باشید که تهیه مکان امن برای خواب و زندگی نوزاد نیز از اهمیت خاصی برخوردار است. همه مادران می‌‌‌توانند با بررسی منابع معتبر موجود در دنیای مدرن امروزی، اطلاعات لازم در مورد وسایل نوزادان در یک سال اول زندگی دریافت نموده و با توجه به شرایط آب و هوایی و رسوم خانوادگی خود، آن‌‌‌ها را قبل از انجام روند زایمان تهیه کنند.

اما اگر می‌‌‌خواهید فراتر از اصول اولیه رفته و همه وسایل مورد نیاز برای یک سال اول زندگی فرزندتان را فراهم کنید، این مقاله را با دقت مطالعه کنید. در ادامه این  مقاله، لیستی از همه وسایلی را که می‌‌‌تواند در سال اول زندگی برای شما و نوزادتان نیاز باشد، ارائه شده است که عبارتند از:

لباس‌‌‌ های کودک:
 لباس‌‌‌های تهیه‌‌‌شده برای نوزادان در یک سال اول زندگی، در سایز‌‌‌ها و اندازه‌‌‌های مختلفی بوده و می‌‌‌تواند از مارک‌‌‌های متفاوت باشد. به عنوان مثال، لباسی که برای  3 تا 6 ماهگی نوزادان در یک شرکت تجاری خاص طراحی و دوخته می‌‌‌شود، ممکن است فقط تا 4 ماهگی فرزند شما مناسب باشد، در حالی‌‌‌که همان اندازه لباس در مارک دیگر ممکن است خیلی بزرگ‌‌‌تر بوده و تا سال اول زندگی فرزند شما مورد استفاده قرار گیرد. بنابراین، برای تهیه لباس‌‌‌های مختلف نوزاد خود باید به سایز درج شده بر روی لباس، وزن و قد فرزند خود دقت نموده، سپس، فهرستی از لباس‌‌‌های مورد نیاز برای یک سال اول زندگی او فراهم کنید. انجام این کار به شما کمک خواهد کرد تا لباس‌‌‌های مناسب را به بهترین قیمت برای فرزند خود تهیه نمایید. فراموش نکنید که وقتی برخی از نوزادان به 3 ماهگی می‌‌‌رسند، دیگر لباس‌‌‌های نوزادی برای آن‌‌‌ها اندازه نبوده و باید لباس‌‌‌های جدیدی برای او خریداری شود. اما پیش‌‌‌ بینی دقیق این وضعیت برای والدین بسیار سخت است. بنابراین، هیچ مادری در هنگام خرید لباس برای نوزاد خود (در روزهای قبل از تولد او)، نمی‌‌‌تواند اندازه درستی در دست داشته باشد. با همه این توصیفات، اطمینان داشته باشید که تهیه لباس در اندازه بزرگ‌‌‌تر از اندازه فرزند شما می‌‌‌تواند در ماه‌‌‌های بعدی زندگی او نیز مورد استفاده قرار گیرد. همچنین، یادتان باشد قبل از اینکه فرزندتان به لباس خاصی نیاز پیدا کند، هرگز آن را خریداری نکنید، زیرا بچه‌‌‌ها به سرعت رشد می‌‌‌کنند و خرید یک یا دو دست لباس در روزهای اول زندگی برای رفع نیازهای نوزادان کافی است. در این شرایط، شما می‌‌‌توانید در ماه‌‌‌های بعد، با اطمینان از میزان رشد فرزند خود لباس‌‌‌های جدیدی برای او تهیه کنید.

 

 


همچنین، در هنگام خرید لباس روزمره برای نوزادان، در درجه اول، آرامش و راحتی آن‌‌‌ها را در نظر بگیرید و به دنبال لباس‌‌‌هایی از جنس الیاف نرم، ظریف و با دوام بروید تا فرزندتان در هنگام پوشیدن آن‌‌‌ها به راحتی حرکت نموده و دنیای اطراف خود را کشف کند. علاوه  بر این موارد، لباس‌‌‌هایی را انتخاب کنید که با شستشوی مکرر خراب نشوند. لازم است بدانید که لباس نوزادان باید از الیاف بدون رنگ‌‌‌ یا مواد شیمیایی مضر تهیه شود که البته قیمت این نوع البسه نسبت به نوع معمولی آن، بسیار گران‌‌‌تر خواهد بود. همچنین، فراموش نکنید هر آنچه را که برای فرزند کوچک خود انتخاب و خریداری می‌‌‌کنید، نباید با مواد شوینده قوی شسته شود، زیرا این نوع مواد شیمیایی، تحریک پوست نوزاد شما را به دنبال خواهد داشت. در ادامه این مقاله، اصول تهیه وسایل نوزادان، برای سال زندگی آن‌‌‌ها ارائه شده است که به شرح زیر می‌‌‌باشد:

لباس‌‌‌های یک تکه یا سرهمی:
 بعضی از این نوع لباس‌‌‌های نوزادان اساسا از جنس‌‌‌هایی تهیه می‌‌‌شود که برای خواب و زمان بازی فرزند شما مناسب باشد. به همین دلیل، این نوع البسه برای ماه‌‌‌های اول زندگی فرزند شما فوق‌‌‌العاده راحت بوده و در هنگام خواب، برای حرکت دادن نوزادان انعطاف لازم را خواهد داشت. به عنوان یک مادر جوان و بی‌‌‌تجربه یادتان باشد که اگر به دنبال خرید سرهم برای یک سال اول از زندگی نوزاد خود هستید، مدلی را انتخاب کنید که از سمت پایین باز بوده و بتواند به راحتی به سمت بالای بدن فرزندتان حرکت کنند تا شما به راحتی بتوانید لباس‌‌‌های زیر کودک و پوشک او را بدون درآوردن کامل لباس، تعویض کنید.
پیراهن نوزادان:
در هنگام خرید پیراهن باید آن‌‌‌هایی را انتخاب کنید که به راحتی از سر نوزاد رد شده و به طور کامل دور گردن نوزاد قرار گیرد. برای این کار، لازم است خط گردن لباس حالت کشی داشته و به راحتی بر روی سر کودک شما حرکت کند.
کت و شلوار یا شلوارهای تکی:
 انتخاب کت و شوار جدا برای نوزادان باعث می‌‌‌شود که وقتی یک قطعه از لباس کثیف شود، به راحتی تعویض گردد، بدون این که نیازی به تعویض کل لباس باشد. کمر شلوارهای نوزادان باید حالت الاستیکی داشته و به راحتی در هنگام تعویض پوشک پایین کشیده شود. علاوه بر این موارد، شلوار موزد استفاده نوزادان نباید شکم او را که با افزایش وزن، بزرگ‌‌‌تر می‌‌‌شود، دچار فشار و ناراحتی کند.

لباس‌‌‌های بیرونی:
 ژاکت‌‌‌ها، کت‌‌‌های پشمی و لباس‌‌‌های ورزشی انواع لباس‌‌‌هایی هستند که به آسانی بر روی دیگر لباس‌‌‌های نوزاد پوشانده شده و در هنگام بغل کردن نوزاد، مادر را دچار مشکل نمی‌‌‌کنند. جالب است بدانید که بسیاری از نوزادان دوست ندارند که در هنگام بیرون رفتن از منزل، ناحیه سر و گردن آن‌‌‌ها به وسیله پتو پوشانده شود. ولی بهتر است کت و پالتو نوزاد در اندازه‌‌‌های بزرگ‌‌‌تر از سایز فعلی او خریداری شود تا دست‌‌‌های نوزاد نیازی به پوشاندن دستکش یا کشیدن پتوی نداشته باشد. همچنین، تنفس و راحتی بدن نوزاد در این سن بسیار مهم است. برای همین، مادر در هنگام خروج از منزل باید سر کودک خود را بیرون از پتو نگه داشته و در صورت سرد بودن بیش از حد هوا، از کلاه استفاده کند. به عنوان والدین یک نوزاد سه ماهه، از خرید کت‌‌‌هایی که دارای بند، روبان‌‌‌های آویزان یا قطعات تزیینی هستند، جدا خودداری کنید، زیرا خطر خفگی فرزند شما به میزان قابل توجهی افزایش خواهد داد.
کلاه و دستکش:
 مادران باید همیشه راحتی و امنیت نوزاد کوچک خود را در نظر داشته و در هنگام بیرون رفتن از منزل در فصل گرم سال، برای جلوگیری از آفتاب سوختگی او از کلاه لبه‌‌‌دار استفاده نموده و در فصل زمستان نیز کلاهی را انتخاب کنند که سر نوزاد را به طور کامل پوشش داده و گرم نگه دارد. علاوه بر این موارد، در هنگام خرید دستکش برای نوزاد خود نوعی را انتخاب کنید که مانند کیسه بوده، حالت کاملا الاستیکی داشته و در ناحیه مچ دست راحت باشد، زیرا همانطور که می‌‌‌دانید دست و پا زدن و راحت بودن نوزاد اهمیت زیادی دارد.
جوراب و کفش:
به عنوان یک مادر جوان، شما به تعداد زیادی جوراب یا چکمه‌‌‌های نرم نوزاد نیاز دارید تا در هنگام خارج شدن از خانه بتوانید پاهای کودک خود را پوشش دهید. جالب است بدانید که در سال اول زندگی، هیچ نوزادی نیاز به خرید کفش‌‌‌های واقعی و سفت ندارد؛ حتی بعضی از کارشناسان معتقدند تا زمانی که نوزاد، پاهای قوی نداشته و نتواند در داخل روروئک بایستد، نباید از کفش استفاده کند، زیرا پوشاندن مداوم کفش به نوزادان کوچک می‌‌‌تواند رشد طبیعی پاهای آن‌‌‌ها را با مشکل مواجه کند. بنابراین، بهتر است پاهای نوزاد خود را با جوراب یا پاپوش‌‌‌هایی که دارای پایه‌‌‌های راحت و الاستیکی هستند، بپوشانید. وقتی زمان خرید کفش برای فرزندتان فرا رسید، به فروشگاه‌‌‌های مخصوص کفش کودکان رفته و از فروشنده بخواهید تا پاهای کودک شما را اندازه‌‌‌گیری کرده و کفش سبک و مناسب با نام تجاری معتبری را معرفی کند، چون اگر اندازه کفش انتخابی شما با اندازه پای فرزندتان مطابقت داشته باشد، باعث رشد مناسب پاهای او شده و مشکلی در زمان راه رفتن برای او ایجاد نخواهد کرد.
لباس خواب نوزادان:
 در هنگام آماده کردن نوزاد خود برای خواب، قبل از قرار دادن او در رختخواب، سه نکته مهم را در نظر داشته باشید:
1-ایمنی کودک، راحتی و امنیت او از هر چیزی مهم‌‌‌تر است.

2-آیا شما در نیمه‌‌‌های شب قادر به تعویض پوشک کثیف فرزند خود خواهید بود، چون همان‌‌‌طور که می‌‌‌دانید این کار اجتناب‌‌‌ ناپذیر است. بنابراین اصلا مهم نیست که لباس خواب فرزند شما چقدر زیبا به نظر می‌‌‌رسد، چون استفاده از لباس‌‌‌های شیک زرق و برق کار شما را دشوار نموده و خواب راحت را از نوزادتان سلب خواهد کرد.

3-لباس خواب نوزادان باید از پارچه‌‌‌های نرم تهیه شده و عمل تنفس او را راحت کند. پس الیاف طبیعی مانند پنبه برای دوخت لباس خواب نوزادان بهترین ایده خواهد بود، زیرا علاوه بر راحت بودن، جایگزین خوبی برای لباس‌‌‌هایی از جنس مصنوعی که در برابر شعله‌‌‌های آتش (معمولا از پلی استر) مقاوم نیستند، می‌‌‌باشند. در نهایت، از به کار بردن روبان‌‌‌ها، بندها، دکمه بزرگ و سایر اقلام تزئینی که می‌‌‌تواند در اطراف گردن و شکم، نوزاد شما پیچیده و خطر خفگی را برای او  ایجاد کند اجتناب نمایید.

برای اطلاع از اینکه نوزادان در چه سنی شروع به چهار دست پا رفتن می‌‌‌کنند؟ این مطلب را بخوانید

پوشک:
 در صورت استفاده از پارچه‌‌‌های مخصوص یا پوشک یکبار مصرف (پوشک با پوشش قابل استفاده مجدد)، احتمالا نوزاد شما در روزهای ابتدایی زندگی خود، روزانه به 10 تا 12 عدد پوشک خواهد داشت. بنابراین، طوری برنامه‌‌‌ریزی کنید تا پوشک مورد نیاز فرزند شما حداقل برای چند هفته تامین باشد. اگر از پوشک یکبار مصرف استفاده می‌‌‌کنید، ممکن است بخواهید بسته‌‌‌های کوچکی از چندین نوع پوشک را تهیه نمایید تا در صورت تایید مرغوب بودن جنس یکی از آن‌‌‌ها، آن را برای استفاده مداوم فرزندتان استفاده کنید. برای شروع کار، بهتر است انواع خاصی از پوشک را انتخاب کنید که دارای جذب بالاتری بوده و مناسب با نوع پوست فرزند کوچک شما باشد.

دستمال مرطوب:
 اگر به عنوان یک مادر جوان قصد خرید دستمال مرطوب را ندارید، می‌‌‌توانید از یک دستمال نرم و آب گرم به جای آن استفاده کنید. البته، لازم است تعداد زیادی از این نوع دستمال را در دسترس خود، به صورت آماده داشته باشید.

زیرانداز مخصوص تعویض پوشک نوزاد:
 مجبور نیستید یک زیرانداز واقعی را برای تعویض پوشک فرزند خود از بازار  بخرید، چون هر مادری احتمالا محل خاصی در منزل را برای تعویض پوشک فرزند خود تعیین می‌‌‌کند. برای همین، شما می‌‌‌توانید از یک پارچه ضخیم استفاده کرده  یا فقط یک حوله را روی کف صاف یا تخت گذاشته و با قرار دادن فرزند خود بر روزی یک سطح بلند، به راحتی پوشک او را تعویض کنید.

 

 

 

حامل نوزاد:
 حامل نوزاد وسیله‌‌‌ای بسیار کوچک است که نوزاد را نزدیک بدن والیدن نگه داشته و باعث می‌‌‌شود تا دو دست مادر آزاد باشد و بتواند همه کارهای خود را انجام دهد. هنگام انتخاب حامل کودک، اطمینان حاصل کنید که تمام تسمه‌‌‌ها و مهارکننده‌‌‌ها آن سالم بوده و کودک شما در داخل این وسیله، در امنیت کامل خواهد بود. نکته دیگر در مورد انتخاب حامل این است که بتوان به راحتی آن را شسته یا  تمیز کرد.

کالسکه:
 اگر شما به عنوان مادر یک نوزاد دوست دارید تا برای انجام کارهای روزانه خود در شهر پرسه زده و نوزادتان را هم به همراه داشته باشید، مطمئنا نیاز به وسیله خاصی خواهید داشت تا علاوه بر اشغال نمودن فضای کم، عمل خرید را برای شما آسان‌‌‌تر کند. به شما توصیه می‌‌‌کنیم تا کالسکه‌‌‌ای بخرید که دارای یک صندلی راحت و سایه‌‌‌بانی در قسمت بالا باشد، زیرا انتخاب مناسب این وسیله، گشت‌‌‌وگذار در شهر را راحت نموده و شرایط را برای شما بسیار ساده‌‌‌تر خواهد نمود.

صندلی خودرو:
 خرید  صندلی خودرو برای نوزادان، به‌‌‌منظور حفظ ایمنی نوزاد اجباری است. اگر وسوسه شده و در برابر خرید صندلی اتومبیل برای فرزند خود مقاومت می‌‌‌کنید، بدانید که مقررات ایمنی خودروها در طول سال‌‌‌های اخیر  تغییر کرده و شما حتما نیاز به خرید یک صندلی دارید. البته امروزه صندلی‌‌‌های جدید مطابق با تمام دستورالعمل‌‌‌های قانونی طراحی شده و نوزاد را در تصادفات رانندگی، به طور کامل محافظت می‌‌‌کند.

نگهدارنده یا بالش تغذیه نوزاد:
این نوع بالش‌‌‌های مخصوص برای حمایت کودکان شیرخواره در نظر گرفته شده است تا بتواند در حین تغذیه نوزاد، با حمایت کردن از او و شیشه شیر، مادر را یاری کند. البته شما می‌‌‌توانید از این وسیله برای حمایت از شانه‌‌‌ها یا گردن خود نیز استفاده کنید، زیرا به کار بردن بالش تغذیه، شما را در موقعیت راحت ‌‌‌تری قرار داده و در نگه داشتن کودک به شما کمک خواهد نمود. البته بالش‌‌‌های معمولی هم می‌‌‌توانند کار این نوع بالش‌‌‌ها را انجام دهند.

پماد لانولین:
 مادران شیرده می‌‌‌توانند با قرار دادن مقداری از این پماد بر روی نوک سینه‌‌‌های خود، درد آن‌‌‌ها را کاهش دهند. البته بسته‌‌‌های ژل گرم و سرد نیز در داروخانه‌‌‌ها وجود دارد که با قرار دادن آن‌‌‌ها در داخل سینه‌‌‌بند مادران شیرده، می‌‌‌توان درد سینه‌‌‌های متورم آن‌‌‌ها را تسکین داد. اگر در هنگام تغذیه نوزاد با شیر مادر، شیر از سینه دیگر او نشت کرد، این امر کاملا طبیعی بوده و می‌‌‌توان با قرار دادن پدهای پستان یکبار مصرف یا قابل شستشو، این شرایط را کنترل کرد و پیراهن مادر را خشک نگه داشت.
البته فراموش نکنید که مادران شیرده می‌‌‌توانند از تکه‌‌‌های کوچک پارچه معمولی نیز که سبک بوده و جذب خوبی دارند، برای جلوگیری از نشت شیر به پیراهن خود استفاده کنند.

شیشه شیر:
یادتان باشد که تغذیه نوزادان با شیشه شیر، معمولا با استفاده از شیشه‌‌‌ای به حجم 4 اونس شروع می‌‌‌شود، اما اندازه بعضی از شیشه‌‌‌ شیرهای نوزادان 8 اونسی بوده و مخصوص کودکانی طراحی شده‌‌‌اند که از همان روزهای اول زندگی خود به نوشیدن شیر بیشتر عادت داده شده‌‌‌اند. اما، جالب است بدانید که نوک همه شیشه شیرها با توجه به اندازه نوک پستان مادران طراحی شده و هیچ ربطی به اندازه بطری ندارد. بعضی از والدین بطری‌‌‌های شیشه‌‌‌ای را برای تغذیه نوزاد خود ترجیح می‌‌‌دهند، زیرا شیشه‌‌‌های پلاستیکی با گذشت زمان به مواد شوینده شیمیایی عکس‌‌‌العمل نشان داده و تخریب می‌‌‌شوند. البته این مشکل نیز در سال‌‌‌های اخیر از بین رفته ودیگر هیچ نگرانی در مورد بطری‌‌‌های پلاستیکی وجود ندارد. با این حال، اگر شما از بطری‌‌‌های پلاستیکی برای تغذیه فرزند کوچک خود استفاده می‌‌‌کنید، رنگ روشن روشن آن را که دارای علامت PC است، انتخاب نمایید.

شیر خشک:
اگر مادری بعد از تولد نوزاد خود، شیر نداشته باشد، مجبور است فرزندش را با شیر خشک تغذیه کند که این نوع شیر هم گزینه‌‌‌های متفاوتی داشته و انتخاب درست را برای والدین بسیار سخت می‌‌‌کند. بنابراین، بهتر است در هنگام خرید شیر خشک، ابتدا فرمول‌‌‌های درج‌‌‌شده بر روی قوطی آن را بررسی کرده و با ارائه این اطلاعات به پزشک متخصص اطفال یا پرستار ویژه مراقبت‌‌‌های بهداشتی، با او صحبت کرده و نوع مناسب شیر خشک را برای تغذیه فرزند کوچک را انتخاب نمایید.

برس مخصوص برای شستشو دادن شیشه شیر نوزادان:
 این وسیله برای تمیز کردن قطعات کوچک و شکاف‌‌‌های موجود در شیشه شیر نوزادان بسیار مناسب بوده و نوک آن را به خوبی تمیز می‌‌‌کند.

پمپ سینه مادران:
 ممکن است مادری بخواهد تا شیر موجود در سینه خود را پمپاژ نموده و برای تغذیه کودک خود در طی روز نگه دارد. در چنین مواردی، پمپ سینه می‌‌‌تواند با پایه ساده خود بر روی نوک سینه مادر شیرده قرار گرفته و کارآمد باشد. این وسیله به مادران شیرده کمک می‌‌‌کند تا هر دو سینه خود را به طور همزمان پمپاژ کرده و با ذخیره نمودن آن در ساک کودک، آن را برای تغذیه او در هنگام نبود خود آماده کنند که روشی بسیار محبوبی در بین مادران شاغل تلقی می‌‌‌شود. البته، یادتان باشد که خواندن راهنمای پمپ پستان درج‌‌‌شده بر روی جعبه آن می‌‌‌تواند به مادران کمک کند تا نوع مناسب این وسیله را خریداری نمایند.

کیسه‌‌‌ های ذخیره شیر:
 شما به عنوان یک مادر شیرده می‌‌‌توانید شیر پمپاژشده خود را مستقیما در بطری پمپ ریخته یا در کیسه‌‌‌های پلاستیکی خاص که مخصوص ذخیره شیر مادر هستند، نگه دارید. البته استفاده از کیسه‌‌‌های ذخیره شیر مادر باعث می‌‌‌شود تا در زمان قرار دادن آن در یخچال، فضای زیادی اشغال نشود و در هنگام مصرف هم به راحتی در شیشه شیر نوزاد ریخته شود. تعداد کیسه‌‌‌های شیر مورد نیاز هر مادری بستگی به میزان استفاده او دارد؛ به همین دلیل، بهتر است ابتد فقط یک بسته از این وسیله را خریداری کرده و به مرور زمان و با توجه به نیاز خود، تعداد بیشتری از آن را تهیه نمایید.ش