وزنگیری نوزاد تا 1 سالگی به چه صورت است ؟

تغذیه و وزن گیری کودک یکی از بزرگ ترین دغدغه های ذهنی پدرو مادرها می باشد. ولی گذشته از دغدغه های ذهنی باید بدانیم که کودک چه میزان غذا نیاز دارد و هر ماه چقدر باید وزن بگیرد زیرا تاثیر بزرگی روی سلامت و رشد کودک دارد .

سعی کنید هر ماه کودک خود را نزد پزشک برده و قد و وزن او را کنترل کنید. با ما همراه باشید تا میزان وزن گیری کودک را از یک هفتگی تا یک سالگی به شما ارائه دهیم:

۱ تا ۴ هفتگی :  در روزهای اولیه ی تولد نوزاد معمولا تا ده ، دوازده روزه گی ، نوزاد وزن از دست می دهد و حتی وزنش به کم تر از وزن زمان تولدش می رسد اما جای نگرانی نیست زیرا این یک روند طبیعی است و بعد از هفته ی دوم کودک شما کم کم وزن می گیرد و شروع به اضافه کردن وزن می کند واز نظر تغذیه شما باید هر ۲ الی ۳ ساعت یک بار به کودک خود شیر دهید.

۱ ماهگی :  اگر کودک شما خوب شیر بخورد و بیمار نباشد باید به طور طبیعی در ماه اول زندگی خود هر هفته ۲۰۰ گرم وزن اضافه کند که در پایان ماه می شود حدود ۸۰۰ الی ۱۰۰۰ گرم.

۲ ماهگی : در ماه دوم نیز همان افزایش وزن ۱ کیلوگرم را باید برای کودک در نظر گرفت البته باید حواستان باشد که کودکتان بخوبی شیر بخورد.

۳ ماهگی : این ماه زمانی است که کودک کم کم شروع به حرکت می کند اما در این ماه باید ۱۸۰۰ گرم تقریبا نزدیک به ۲ کیلوگرم وزن اضافه کند پس در ماه سوم از زندگی نوزاد خود باید توقع شما از افزایش وزن او بیشتر از ۱ کیلو گرم باشد.

۴ ماهگی : این ماه زمانی است که هنوز از کودک باید انتظار همان دو کیلو گرم وزن گرفتن را داشته باشیم  اما در این ماه کودک بیشتر به غذا تمایل نشان می دهد و ولی هنوز غذای او شیر است و شما هنوز مجاز به دادن غذاهای جامد به کودک نیستید. در این ماه کودک حرکات بیشتری انجام می دهد مثلا سر خود را بالا می گیرد یا دست هایش را بازی می دهد.

۵ ماهگی : پایان ۵ ماهگی باید کودک شما وزنش دو برابر شود و شما کم کم می توانید با اجازه ی پزشک غذاهای مجاز را برای کوکتان در پایان این ماه شروع کنید.مثلا فرنی آرد برنج.

۶ ماهگی : این ماه ، ماه شروع غذاهای مجاز برای کودکتان می باشد اما وزن او تقریبا ماهی نیم کیلوگرم افزایش می یابد زیرا در این ماه فعالیت کودک نیزبیشتر می شود.

۷ ماهگی : از این ماه شما می توانید از گوشت ، سبزیجات و میوه جات در غذای کودک خود استفاده نمایید و در پایان ماه کودک شما باید یک کیلوگرم وزن اضافه کند.

۸ ماهگی : از این ماه تخم مرغ ، ماکارانی و پنیر را به غذاهای کودک خود بیافزایید، در این ماه باید کودک شما سه برابر وزن اولیه ی خود باشد.

۹ ماهگی : این ماه زمانی است که شما باید وعده های غذایی کودک خود را به روزی پنج وعده برسانید در واقع دو میان وعده نیز اضافه می شود البته هنوز غذاها باید به صورت پوره باشند.

۱۰ ماهگی : در این ماه توقع زیادی از کودک نداشته باشید ممکن است او وزن نگیرد و شاید هم وزن کم کند زیرا در این ماه کودک میخزد یا چهار دست و پا می رود که نوعی تحرک است و باعث لاغر شدن کودک می شود.

۱۱ الی ۱۲ ماهگی : این دو ماه، ماه هایی هستند که کودک در پایان این ماه ها سه برابر وزن اولیه ی خود وزن دارد و هنوز نیاز به پنج وعده غذا بعلاوه ی شیرمادر یا شیر خشک دارد.