همه چیز که شما باید درباره ناباروری بدانید

تعریف ناباروری

تشخیص نازایی به این معنی است که شما نتوانسته اید پس از یک سال تلاش ، باردار شوید . اگرسنی بالای 35 سال دارید ، این بدان معنی است که شما نتوانسته اید پس از 6 ماه تلاش ، باردار شوید. زنی که هرگز نتوانسته باردار شود ، ناباروری اولیه تشخیص داده می شود. زنی که در گذشته حداقل یک بارداری موفق داشته باشد ، دچار نازایی ثانویه خواهد شد. ناباروری فقط مشکل زن نیست. مردان نیز می توانند نابارور باشند. در حقیقت ، زنان و مردان به همان اندازه احتمالاً با مشکلات باروری روبرو هستند .

علل ناباروری مردان

به طور کلی ، ناباروری در مردان به موارد زیر مربوط می شود:

تولید موثر اسپرم

تعداد اسپرم یا تعداد اسپرم

شکل اسپرم

 

 

 

 

عوامل خطر

عوامل خطر مرتبط با ناباروری در مردان شامل موارد زیر می شوند:

سن بالاتر

 

سیگار کشیدن

استفاده شدید از الکل

بودن اضافه وزن و یا چاق

 

شرایط پزشکی

برخی از نمونه های شرایط پزشکی که می تواند باعث ناباروری مردان شود ، عبارتند از:

انزال رتروگراد

واریکوسل یا تورم رگهای اطراف بیضه ها

بیضه ها که فرود نیست به کیسه بیضه

داشتن آنتی بادی هایی که به اسپرم شما حمله کرده و آنها را از بین می برد

عدم تعادل هورمونی ، مانند تولید تستوسترون کم

 

داروها

داروهای مختلفی همچنین می توانند روی باروری مردان تأثیر بگذارند ، مانند:

شیمی درمانی یا پرتودرمانی ، که برای سرطان استفاده می شود

سولفاسالازین (Azulfidine ، Azulfidine EN-Tabs) که برای آرتریت روماتوئید (RA) یا کولیت اولسراتیو (UC) استفاده می شود

مسدود کننده های کانال کلسیم ، که برای فشار خون بالا مورد استفاده قرار می گیرند

داروهای ضد افسردگی سه حلقه ای

استروئیدهای آنابولیک ، که برای بهبود عملکرد ورزشی یا مسائل هورمونی مانند بلوغ تاخیری استفاده می شوند

داروهای تفریحی مانند ماری جوانا و کوکائین

 

علل ناباروری زنان

ناباروری زنان می تواند در اثر عوامل مختلفی ایجاد شود که بر روی فرآیندهای بیولوژیکی زیر تأثیر می گذارد:

تخمک گذاری ، هنگامی که تخمک بالغ از تخمدان آزاد می شود

لقاح ، که وقتی اسپرم بعد از طی شدن از طریق دهانه رحم و رحم ، تخمک را در لوله فالوپی ملاقات می کند ، رخ می دهد.

لانه گزینی ، هنگامی اتفاق می افتد که تخمک بارور شده به لایه رحم وصل شود و در آنجا می تواند رشد کند و در کودک رشد کند.

 

عوامل خطر

عوامل خطر ناباروری زنان عبارتند از:

افزایش سن

سیگار کشیدن

بودن اضافه وزن ، چاق و یا به طور قابل توجهی وزن

 

درمان ناباروری

اگر شما و شریک زندگی خود سعی در بارداری داشته اید و نتوانسته اید ، ممکن است مایل باشید که به دنبال معالجه باشید. نوع درمانی که توصیه می شود می تواند به عوامل مختلفی بستگی داشته باشد ، از جمله:

در صورت شناخته شدن علت ناباروری

چه مدت شما سعی در تصور کردن دارید

سنین شما

سلامتی کلی شما و شریک زندگی تان

ترجیحات شخصی شما و شریک زندگی خود ، به دنبال مشاوره در مورد گزینه های درمانی خود

 

مردان

علت ، ناباروری مردان به روشهای مختلفی قابل درمان است. گزینه های درمانی برای آقایان می تواند شامل جراحی ، دارو و فن آوری کمک باروری (ART) باشد.

جراحی می تواند موانع موجود در جلوگیری از حضور اسپرم در انزال را برطرف کند. همچنین می توانید درست شرایطی مانند واریکوسل. در بعضی موارد اسپرم را می توان مستقیماً از بیضه ها برداشت کرد و پس از آن می توان در درمان های ART استفاده کرد.

از داروها می توان برای درمان مواردی مانند عدم تعادل هورمونی استفاده کرد. همچنین می توان از آنها برای درمان شرایط دیگر که می توانند روی باروری مردان تأثیر بگذارد ، مانند ED یا عفونت هایی که روی تعداد اسپرم ها تأثیر می گذارد ، استفاده کرد.

ART به درمانهایی گفته می شود که در آن تخم ها و اسپرم ها در خارج از بدن دست به دست می شوند. این می تواند شامل درمان هایی مانند لقاح آزمایشگاهی (IVF) و تزریق اسپرم داخل سیتوپلاسمی باشد. اسپرم برای درمان ART را می توان از انزال ، استخراج از بیضه ها یا یک اهدا کننده دریافت کرد.

 

زنان

درمان ناباروری زنان همچنین می تواند شامل جراحی ، دارو و کمک های تولید مثلی مانند ART باشد. گاهی اوقات چندین نوع درمان برای کمک به رفع ناباروری زنان مورد نیاز است.

اگرچه بعضی اوقات می توان از عمل جراحی برای معالجه ناباروری زنان استفاده کرد ، اما اکنون به دلیل پیشرفت در سایر درمان های باروری ، نادر شده است. جراحی می تواند باروری را با:

اصلاح رحم غیر طبیعی شکل

باز کردن لوله های فالوپ

از بین بردن فیبروم ها

کمک باروری می تواند روشهایی مانند تلقیح داخل رحمی (IUI) و ART را در بر بگیرد. در طی IUI ، میلیون ها اسپرم در نزدیکی زمان تخمک گذاری به رحم یک زن تزریق می شوند.

IVF یکی از انواع ART است و شامل از بین بردن تخمهایی است که سپس با آزمایش اسپرم مرد در آزمایشگاه بارور می شوند. بعد از لقاح ، جنین دوباره داخل رحم قرار می گیرد.

داروهایی که برای درمان ناباروری زنان استفاده می شود مانند هورمون هایی که به طور طبیعی در بدن وجود دارند یا تخمک گذاری را ترغیب یا تنظیم می کنند.

ناباروری و درمانهای طبیعی

درمان های طبیعی می توانند شامل روش هایی مانند طب سوزنی و یوگا باشند .

در یک بررسی از سال 2018 مشخص شد که حداقل 29 درصد از زوجین به نوعی درمان ناباروری طبیعی یا جایگزین ، چه به تنهایی و چه برای تکمیل درمانهای سنتی را امتحان کرده اند.

 

 

 

 

طب سوزنی

طب سوزنی شامل قرار دادن سوزن های کوچک و باریک در نقاط مختلف بدن است. اعتقاد بر این است که این نکات می توانند به تحریک جریان انرژی بدن کمک کنند.

هیچ مدرک قطعی برای حمایت از طب سوزنی به عنوان درمانی برای ناباروری وجود ندارد.

از چندین کارآزمایی بالینی شواهد محدودی را نشان داد که طب سوزنی می تواند تخمک گذاری و قاعدگی را در زنان مبتلا به PCOS بهبود بخشد. اطلاعات تکمیلی در مورد طب سوزنی و ناباروری کسب کنید.

 

یوگا

یوگا حالتهای ایستایی و تکنیکهای تنفسی را برای افزایش آرامش و کاهش سطح استرس در اختیار شما قرار می دهد. مطالعات در مورد یوگا به عنوان یک درمان ناباروری محدود است. با این حال ، اعتقاد بر این است که تمرین یوگا می تواند در از بین بردن استرس که می تواند با تحت درمان با باروری در ارتباط باشد ، مفید باشد .

 

ویتامین ها

ویتامین ها و مواد معدنی مختلف می توانند در تقویت باروری مفید باشند. برخی از آنها به دنبال این موارد هستند:

فولات

فلز روی

ویتامین سی

ویتامین E

اهن

 

چشم انداز ناباروری

تشخیص نازایی به این معنا نیست که رویاهای شما در مورد فرزند به پایان رسیده است. ممکن است مدتی طول بکشد ، اما تعدادی از زوجینی که ناباروری را تجربه می کنند ، در نهایت قادر به فرزندآوری خواهند بود. برخی این کار را به تنهایی انجام می دهند ، در حالی که برخی دیگر به کمک پزشکی احتیاج دارند.

 

درمانی که برای شما و همسرتان مناسب است به عوامل زیادی بستگی دارد از جمله سن شما ، علت ناباروری و ترجیحات شخصی شما. به طور مشابه ، اینکه آیا یک نتیجه خاص از درمان ناباروری در بارداری نتیجه یا خیر ، می تواند به عوامل زیادی بستگی داشته باشد.

 

در برخی موارد ، یک مشکل باروری ممکن است نتواند درمان شود. بسته به شرایط ، پزشک ممکن است به شما و شریک زندگی شما پیشنهاد کند که اسپرم یا تخم مرغ ، جراحی و یا فرزندپروری را در نظر بگیرید.

 

چشم انداز باروری در ایالات متحده با پدیدار شدن تغییرات بسیاری در نگرش ها و هنجارهای فرهنگی همچنان پویا است. این گزارش را در مورد وضعیت فعلی باروری بررسی کنی