هفته بیست و هشتم بارداری


چه خبری بهتر از این؟ از این هفته به بعد جنین شما باهوش‌تر می‌شود. مغز او که تا حالا صاف بوده تغییر شکل می‌دهد. شیارها و برجستگی‌هایی پدید می‌آید. این شیارها در نهایت با تکامل در هفته های‌آینده چین‌خوردگی‌های مغز را ایجاد می‌کنند. با این تغییرات حجم بافت‌های مغز جنین هم بیشتر می‌شود. مغز جنین تنفس‌ او را کنترل و دمای بدنش را تنظیم می‌کند. 
جنین درون استخر آمنیون چیزی نمی‌بیند اما چشم‌هایش را باز و بسته می‌کند. اگر نور شدید در اطراف شکم شما باشد او احتمالا متوجه نور می‌شود. جنین خواب هم می‌بیند. به همین دلیل وقتی پلک‌هایش بسته است چشمانش حرکت می‌کند. او از وقتی می‌خوابد، خواب هم می‌بیند. جنین‌های بازیگوش از این هفته صبر و تحملشان را از دست می‌دهند و خودشان را آماده می‌کنند که تا 12 هفته دیگر بیرون بیایند. به همین دلیل تا جایی‌ که بتوانند خودشان را در رحم می‌چرخانند تا سرشان به سمت دهانه رحم قرار بگیرد. در سه هفته گذشته رنگ ابرو و مژه‌هایش مشخص شده و زیرپوستش بافت چربی جمع شده است. این چربی جنین را تپل‌تر از سابق کرده و دیگر پوستش چروک نیست. وزن او نسبت به هفته 24 دو برابر شده است.
قد: 38.1 سانتی متر
وزن: 1038 گرم

هفته بیست و هشتم بارداری
شکم شما بزرگ شده است به همین دلیل شاید کمی در راه رفتن احساس خستگی کنید. اکنون شکم شما 8 سانتی‌متر بالاتر از ناف  قرار گرفته است. در این هفته بیشترین میزان اضافه وزن را تجربه می‌کنید. اگر آخر هفته احساس سنگینی به دلیل وزن 5/7 تا 11 کیلویی است که تا کنون به بدنتان اضافه شده است. در این هفته ممکن است سینه‌های شما شروع به تولید آغوز کند. آغوز مایع روشن و زردرنگی است که از پستان‌های شما ترشح می‌شود و نشان می‌دهد که بدن شما خودش را برای نوزاد آماده می‌کند. آغوز نخستین مرحله از شیرمادر است که تا چند روز بعد از زایمان ترشح می‌شود و بهترین ماده غذایی است که نوزاد می‌تواند آن را دریافت کند.


هفته بیست و هشتم بارداری
در این دوران ممکن است سردردهای شدیدی تجربه کنید. این سردردها برای کسانی که که پیش از بارداری میگرن داشته‌اند خیلی سنگین‌تر و شدید‌تر هم می‌شود. در صورتی که با اختلال دید مواجه هستید حتما با پزشک تماس بگیرید علت این سردرها می‌تواند بالارفتن فشار خون باشد. معمولا در سه ماه سوم بارداری علت سردرد یا فشار خون بالاست یا پروتئین زیادی از خون شما دفع می‌شود.

 

 

 

 

 

هفته بیست و هشتم بارداری
در این هفته باید بیشتر از قبل حواستان به خورد و خوراکتان باشد. آجیل و سبزیجات را فراموش نکنید. خوردن آب را هم مثل قبل ادامه بدهید. یادتان باشد میان وعده ها در رشد جنین ضروری هستند.


هفته بیست و هشتم بارداری
مرحله چهارم

تا هفته 20 بارداری جنین وزن زیادی نمی گیرد. ولی بعد از سه ماهه دوم و نیمه دوم سه ماهه سوم زمان وزن گیری جنین است. از هفته 28 به بعد سونوگرافی برای وزن جنین وجود دارد که از روی منحنی های استاندارد وزن ایده آل اندازه گیری می شود. دور سر، طول استخوان ران، بای پاریتال و دور شکم اندازه گرفته شده، روی منحنی قرار می گیرد و وزن جنین تخمین زده می شود. اگر بعد از هفته سی ام بارداری، اندازه جنین از روی سونوگرافی و سن جنین از روی اولین روز آخرین قاعدگی تطابق نداشت و بیش از دو هفته تفاوت وجود داشت، این احتمال پیش می آید که رشد جنین کافی نبوده که در این حالت سونوگرافی باید خون رسانی به جنین را بسنجد و از نوع دیگری از سونوگرافی با نام کالر داپلر استفاده می شود. برای مشاهده مطلب سونوگرافی های دوران بارداری اینجا را کلیک کنید.


هفته بیست و هشتم بارداری
بی تحرک نمانید

بی تحرکی طولانی مدت هم برای مادر و هم برای جنین خطرناک است. مطالعات نشان می‌دهد استراحت مطلق یا طولانی مدت عوارض خطرناکی برای مادر باردار دارد. فرآیند بارداری، بدن خانم‌ها را مستعد افزایش احتمال انعقاد خون می‌کند؛ خون به دلیل هورمون‌هایی که در بدن ترشح می‌شود، غلیظ می‌شود و بی تحرکی می‌تواند این غلظت را افزایش دهد. لخته شدن خون، عارضه فوق‌العاده خطرناکی است. خطر لخته شدن خون در ۳ ماهه سوم بارداری به دلیل بزرگ شدن شکم و فشار روی لگن بیشتر می‌شود. خطر انعقاد پذیری خون حتی در هفته‌های اول پس از زایمان هم همچنان تهدید کننده است بنابراین زن باردار حتی پس از زایمان نیز باید از خوابیدن و استراحت طولانی مدت در بستر خودداری کند. اگر زن بارداری به دلایلی مجبور به استراحت مطلق طولانی مدت باشد، باید با تجویز پزشک داروهای ضدانعقادی بخورد. برای مشاهده مطلب کامل موارد ممنوع در بارداری اینجا را کلیک کنید.


هفته بیست و هشتم بارداری
کلاس‌های آمادگی زایمان

خیلی از بیمارستان‌ها قبل از زایمان، دوره‌های آموزشی برای خانم‌های باردار برگزار می‌کنند. این کلاس‌ها به مادران برای گذراندن یک دوره بارداری سالم وبعد از آن زایمان طبیعی راحت کمک می‌کند. در این کلاس‌ها آموزش‌های لازم برای مراقبت‌های دوران بارداری و زایمان به مادر داده می‌شود. مادران باردار در این کلاسها راه‌های کاهش درد غیردارویی زایمان و تکنیک‌های مرتبط را آموزش می‌بینند. مراقبت‌های لازم مادر و نوزاد پس از زایمان نیز از جمله آموزشهایی است که در این کلاسها انجام می‌شود. برای مشاهده مطلب کدام بیمارستان برای زایمان بهتر است اینجا را کلیک کنید.


هفته بیست و هشتم بارداری
سفر با کشتی و اما و اگرها

اگر سفر شما دریایی است و باید با کشتی سفر کنید، یک مسافرت دریایی کوتاه‌مدت در دوران بارداری مشکلی برایتان به وجود نمی‌آورد. البته کشتی هم حرکت‌های خودش را دارد، ضمن اینکه اگر مدت سفرتان طولانی باشد جریان آب‌ و دریا هم ممکن است شما را تحت‌تاثیر قرار دهد. این وسیله هم از ماه ششم به بعد توصیه نمی‌شود. برای مشاهده مطلب مسافرت در بارداری اینجا را کلیک کنید.


هفته بیست و هشتم بارداری
شیشه شیر

شیشه شیر کوچک و متوسط، حداقل دو شیشه شیر برای یک نوزاد لازم است. شیشه‌های سبک با طراحی ارگونومی انتخاب کنید. به این نکته توجه کنید که شیشه‌های نامرغوب پلاستیکی دارای BPA هستند که برای کودکان مضرند. بعضی نوزادان هم به سرشیشه‌های لاتکس حساسیت نشان می‌دهند. شیشه‌های نوزادان در سنین مختلف از نظر اندازه و سری آن متفاوت هستند. بهتر است چند شیشه مناسب تا 3، 4 ماهگی را تهیه کنید. خرید برس شیشه شوی را فراموش نکنید. مطمئن باشید که شیشه شیر و سر شیشه، استریلیزه باشند. به این موضوع باید حین خرید توجه کنید. برای اینکه کودک‌ خود را از خطرات «بیسفنول A» ایمن کنید، قید شیشه شیرهای پلاستیکی را بزنید یک شیشه شیر «شیشه‌ای» بگیرید. این بطری‌ها گران‌ بوده و امکان شکستن آنها زیاداست ولی ایمنی بیشتری دارند. کارخانه‌هایی جدیدا بطری‌های شیشه‌ای خاصی را تولید کرده‌اند که لایه‌ای سیلیکونی روی شیشه آن را پوشش داده است. این لایه محافظ از شکستن شیشه شیر شیشه‌ای جلوگیری می‌کند. برای مشاهده مطلب خرید سیسمونی نوزاد اینجا را کلیک کنید.


هفته بیست و هشتم بارداری
جنسیت فرزندتان را جدی بگیرید

بعضی از پدر و مادرها روی انتخاب یک اسم پافشاری می کنند. مثلا یک نام دخترانه را برای پسر مناسب می دانند و یا بر عکس. هرگز اسم دختر را برای پسر و اسم پسر را برای دختر انتخاب نکنید. یادتان باشد فرزندتان یک انسان است . از گذاشتن اسامی مخصوص حیوانات اجتناب کنید. از انتخاب اسامی که مخصوص گروه های تخصصی است بپرهیزید. مثل گروه های ورزشی. از انتخاب اسامی که ممنوع است بپرهیزید و نامهایی را که در دورۀ زندگی و تقاضای شغل باعث تعجب کارفرما می شود انتخاب نکنید. گاهی نوع اسم باعث می شود در هنگام تقاضای شغل، جواب منفی از طرف کار فرما داشته باشد. اسامی که مربوط به مارک های شناخته شده است و بر روی اجناس نوشته شده است مناسب فرزند شما نیستند. برای مشاهده مطلب کامل آداب نامگذاری فرزند اینجا را کلیک کنید.


هفته بیست و هشتم بارداری
لباس زیر طبیعی!

در خرید لباس زیر و شورت هم باید دقت کنید. در دوران بارداری دمای بدن زن باردار بیشتر از همیشه می‌شود و ترشحات واژنی تغییر می‌کند. این موضوع باعث می‌شود که زنان باردار به عفونت‌های قارچی و باکتریایی ‌بیشتر مبتلا شوند. پوشیدن لباس‌های زیر کتانی و الیاف طبیعی به تهویه بهتر ناحیه کمک می‌کند و مانع از رشد بیش از حد این ارگانیسم‌ها می‌شود. لباس زیر یا شورت هم باید به راحتی زیر شکم قرار بگیرد. برای مشاهده مطلب انتخاب لباس بارداری اینجا را کلیک کنید.


هفته بیست و هشتم بارداری
انتخاب کمد قدی

کمد قدی برای قرار دادن لباس‌های نوزاد یکی دیگر از وسایلی است که می‌توانید برای اتاق کودک در نظر بگیرید. معمولا تخت و کمد ودراور سیسمونی با هم ست است اما اگر می‌خواهید به صورت جداگانه سفارش بدهید تا برایتان بسازند. باید حواستان به هماهنگی بین تخت وکمد باشد. دقت کنید در ساخت کمد مثل تخت از رنگهای شیمیایی و چوبهای ترکیبی استفاده نکنند. کمد را باید به دیوار بچسبایند. جایی که جلوی نور پنجره را نگیرد. اگر می خواهید با مهمترین نکات چیدمان اتاق نوزاد آشنا شوید اینجا را کلیک کنید.


هفته بیست و هشتم بارداری
شیوه‌های تقویت هوش نوزاد

همه مادر و پدرها دوست دارند فرزندشان باهوش شود. اگر شما هم جزو آن دسته از پد رومادرها هستید حتما کتاب « شیوه‌های تقویت هوش نوزاد» را بخوانید.  این کتاب‌ها ۳ مجموعه ۴ جلدی هستند که در هر مجموعه یک کتاب راهنمای والدین و ۳ کتاب برای نوزادان وجود دارد. نویسنده سعی کرده در دوره ۳ تا ۶ ماهگی نوزاد را با مفاهیم رنگ، اشکال، پنهان و آشکار و گروه‌ها آشنا کند. مجموعه ۶ تا ۹ ماه این کتاب‌ها مفهوم کم و زیاد و اجزای تشکیل دهنده یک طرح کلی را به کودک می‌آموزند و در سری سوم یعنی ۹ تا ۱۲ ماه کودک با اعضای بدن، ثابت بودن اندازه شکل، اشیا و رابطه فاصله و اشیا آشنا می‌شود. دکتر بئاتریس میلتر نویسنده این کتابهاست و  طاهره طالع ماسوله ترجمه آنها را به عهده داشته است. برای مشاهده مطلب کامل معرفی کتاب برای مادران اینجا را کلیک کنید.

 

 

 


هفته بیست و هشتم بارداری
مشاجره نکنید

هیچ زندگی زناشویی بدون مشاجره نیست. کارشناسان معتقدند اصطکاکهای کوچک است که باعث شیرینی زندگی می‌شود اما سعی کنید این اصطکاکها را کمتر از همیشه کنید. سر موضوع‌های الکی بحث نکنید. صدایتان را بالا نبرید. نگذارید عصبانی شود و فشار خونش بالا برود. یک مادر عصبانی با اعصاب خراب نمی‌تواند دوران حاملگی بی خطری داشته باشد. برای مشاهده مطلب وظایف همسران در دوران بارداری اینجا را کلیک کنید.


هفته بیست و هشتم بارداری
مازندارن

مردم مازندران به خصوص مردمی که در روستا زندگی می کنند مراسم خاصی برای تولد نوزاد دارند. از جمله ی این مراسم در روستای ایمن آباد و کروکلا می توان به موارد زیر اشاره کرد: زمان تولد فرزند(وچه بکردن)، نامگذاری کودک(نوم بشتن)، ده حمام(ده حموم)، غسل مولود، گهواره بندی(گهره بندونی)، دندان سری(دنّون سری)، سوراخ کردن گوش(گوش راهکری)، ختنه سوران(ختنه سرون یا چیک ورینی). بعد از به دنیا آمدن نوزاد پدر داماد، گوسفندی را به نیت سلامت بودن مادر و فرزند، قربانی می کند و همه آن را به نیازمندان روستا می دهد. بعضی ها هم که وضع مالی مناسبی ندارند به کشتن خروس بسنده می کنند. برای مشاهده مطلب آداب و رسوم زایمان در ایران اینجا را کلیک کنید.


گفت وگو با یک مادر در هفته بیست و هشت
حرکات جنین در این هفته چطور است؟ خیلی زیاد است. دو روز قبل، برای اولین بار، سکسکه جنین را حس کردم.

شکمتان هم ترک خورده؟ بله ولی خیلی زیاد نیست.
اوضاع خوابتان چطور است، خوب می‌خوابید؟ خوب است اما استرس باعث می‌شود بعضی شب‌ها دیرتر به خواب روم.
بهترین لحظه‌ای که در این هفته داشتید؟ فرزند اولم دستش را روی شکمم گذاشت و حرکت جنینم را با هم حس کردیم.
آیا دلتان برای چیزی تنگ شده است؟ خم شدن و دیدن زمین از بالای شکمم.
ویار هم دارید؟ بله خیلی دوست دارم سوپ بخورم.
از نشانه‌های زایمان خبری هست؟ نه اصلا.
منتظر چه چیزی هستید؟ اینکه زایمان کنم و بروم ماساژحس می‌کنم درد کمرم با یک ماساژ درست و حسابی بهتر می‌شود.