هفته بیست و سوم بارداری


جنین دربرابر واکنش‌هایی که می‌بیند عکس العمل نشان می‌دهد. جنین از این هفته اگر صدای بلندی بشنود یا اینکه احساس کند کسی شکم مادرش را لمس می‌کند فوری واکنش نشان می‌دهد. 
تا این جای کار باخبر شدید که جنین با شنیدن صداها بالا می‌پرد و در واکنش لگد هم می‌زند. اگر چه او هر روز بخشی از مایع آمنیوتیک را می‌خورد با این حال ممکن است اولین مدفوعش را بعد از تولد دفع کند. البته این امکان هم وجود دارد که مدفوع را در مایع آمنیوتیک دفع کند. گاهی بلعیدن مایع آمینون برای شما و خودش هم دردسر ساز می‌شود. او شروع می‌کند به سکسکه، شما با هر بار سکسکه در شکمتان انقباظاتی را حس می‌کنید. چشم‌هایش به اندازه کافی رشده کرده است اما عنبیه او هنوز رنگدانه‌های خود را ندارد. با این حال در این هفته چشم‌هایش باز می‌شود و پلک می‌زند. این هفته حس لامسه‌اش کاملتر شده است و باید و منتظر کنجکاوی‌های بیشتری از او باشید. جنین شما در این هفته تقریبا شکل یک نوزاد واقعی است از این بعد رشد او هر روز بیشتر از روز قبل می‌شود.
قد: 29.2 سانتی متر
وزن: 512 گرم


هفته بیست و سوم بارداری
از وضعیت شکمتان راضی هستید؟ از این هفته به بعد دیگر نمی‌توانید شکمتان را پنهان کنید. باور می‌کنید که فقط یک سوم از بارداری شما باقی مانده است ؟ این روزها هر جا بروید همه اول نگاهشان به شکم شما می‌افتد و به همین دلیل بیشتر از همیشه مورد مهر و توجه نزدیکانتان قرار می‌گیرید اما برویم سراغ تغییراتی که در این هفته مشاهده می‌کنید. آیا تاکنون خطهای تیره موسوم به نیگرا روی شکمتان ایجاد شده؟ اگر چنین اتفاقی نیفتاده ممکن است در این هفته‌های آتی این خطها را ببینید. لکه‌های پوستی هم شما را رها نمی‌کند و روی پوست صورتتان و شکمتان ممکن است این لکه‌ها خودشان را نشان بدهند. در ماه ششم بارداری با علائمی مثل قرمز شدن پوست کف دست، کبودی پا و جوش روبه‌رو می‌شوید که اصلا نگران کننده نیست.

 

 

 

 


هفته بیست و سوم بارداری
بواسیر یکی از مشکلات شایع در میان زنان باردار است. اگرچه این بیماری در میان دختران مجرد و زنانی که باردار نیستند نیز شایع است با این حال معمولا حاملگی باعث تشدید این بیماری می‌شود. علت ایجاد چنین مشکلی بزرگ شدن رگ‌های خونی در انتهای روده بزرگ و معقد است. افزایش جریان خون در اطراف رحم و لگن به علت فشار رحم باعث گشاد شدن عروق می‌شود. معمولا شدت این عارضه در انتهای دوره بارداری بیشتر می‌شود و در حاملگی‌های بعد نیز بیشتر است. ازعلایم بواسیر می‌توان به احساس خارش، درد و زخم مقعد، گاهی خون ریزی بعد از دفع مدفوع اشاره کرد. فشار آوردن و زور زدن به هنگام دفع مدفوع، فشار مضاعفی روی رگ‌های خونی می‌آورد که باعث بزرگ شدن و احتمالا بیرون زدن آنها از مقعد می‌شود و بعد از اجابت مزاج ممکن است، باعث خون ریزی و خارش شود. این خون ریزی، آسیبی به بارداری نمی‌رساند اما در صورت تداوم می‌تواند خطرناک باشد. اگر بواسیر شما بسیار دردناک است بهتر است به یک متخصص روده و مقعد یا یک جراح عمومی مراجعه کنید. زور زدن در مرحله دوم زایمان باعث تشدید بواسیر یا به وجود آمدن آن می‌شود؛ ولی در اکثر مواقع بواسیر بعد از زایمان از بین می‌رود.     
برای بهبود بواسیر بهتر است این روشها را انجام دهید: 
*نشستن در آب گرم: لگن یا وان را پر از آب گرم کنید و روزی چند بار در آن بنشینید. 
*استفاده از یخ: برای تسکین تورم، روزی چند بار کیسه یخ یا کمپرس سرد روی مقعد بگذارید. 
*مقعد را پاکیزه نگه دارید: استفاده از کاغذ توالت‌های مرطوب، راحت‌تر از کاغذ توالت‌های خشک است. از انواعی استفاده کنید که معطر نیست، یا از باندهای طبی استفاده کنید که اختصاصاً برای افراد دچار هموروئید تهیه شده است. 
*پرهیز از نشستن به مدت طولانی: نشستن باعث وارد آمدن فشار به مقعد و راست روده می‌شود. اگر می‌توانید به پهلو دراز بکشید یا بایستید. در صورتی که باید بنشینید، مرتب بین فاصله‌های نشستن بایستید.

هفته بیست و سوم بارداری
تغییرات زیادی در هفته 23 بارداری می‌بینید، بالارفتن وزن قطعا در این هفته برای شما بسیار مهم است. این وزن اضافی به رشد کودک کمک می‌کند و انرژی لازم را برای دوران شیردهی شما نیز فراهم می‌کند. طبق آمار پزشکی، در هفته 23 بارداری بیشتر زنانی که وزن نرمال دارند، هفته‌ای 453 گرم بر وزن‌شان اضافه می‌شود. این اضافه وزن بارداری در طول سه ماه دوم و سوم بارداری رخ می‌دهد.

میزان کالری که باید دریافت کنید:
سه ماه اول بارداری: پزشکان توصیه می‌کنند که میزان کالری مصرفی قبل از بارداری(2000 تا 2200) را ادامه دهید. اگر چه مقدار کالری مورد نیاز جنین در سه ماه اول بارداری کم است اما او به مواد مغذی بیشتر نیاز دارد.
سه ماه دوم بارداری: پزشکان پیشنهاد می‌کنند که 340 کالری در روز بیشتر از قبل دریافت کنید که برابر با یک فنجان شیر بدون چربی و یک برش نان گندمی با 1 تا ½ قاشق غذاخوری کره بادام زمینی و 1 قاشق غذاخوری شیره انگور است.
سه ماه سوم بارداری: پزشکان 450 کالری بیشتر از قبل را پیشنهاد می‌کنند.

 


هفته بیست و سوم بارداری
نوزاد نارس

در زایمان طبیعی نوزاد با رشد کامل و سالم به دنیا می‌آید، اما خطرناکترین عارضه جانبی جراحی سزارین برای نوزاد‌، نارسی است، اصطلاح نارسی عموماً‌ برای شرح دادن وضعیت نوزادی به کار می‌رود که به دلیل انتخاب زمان نادرست زمان سزارین، نارس به دنیا آمده است. مشخص شده است که نوزادانی که به روش سزارین انتخابی به دنیا می‌آیند به میزان چشمگیری در معرض خطر ابتلا به RDS (سندرم دیسترس تنفسی ) هستند. برای مشاهده مطلب زایمان طبیعی یا سزارین می توانید اینجا را کلیک کنید.


هفته بیست و سوم بارداری
خیلی گرم نشوید

از قرار گرفتن در محیطهای بسیار گرم مثل محیط سونا، سولاریوم، و نشستن طولانی مدت در حمام یا زیر نور آفتاب پرهیز کنید. گرم شدن زیاد بدن به خصوص در ۳ ماهه اول تاثیر منفی روی جنین می‌گذارد و به اصلاح تراتوژن است. حتی اگر خانم بارداری سرما بخورد و تب بالا داشته باشد، باید هر چه سریع‌تر تب او را پایین آورد تا جنین دچار مشکل نشود. برای مشاهده مطلب کامل موارد ممنوع در بارداری اینجا را کلیک کنید.


هفته بیست و سوم بارداری
بهداشت را رعایت کنید

رعایت بهداشت را در طول سفر جدی بگیرید. ژل ضدعفونی کننده دست باید همیشه همراهتان باشد. سیستم ایمنی شما در بارداری آسیب پذیر‌تر است و ممکن است شما را در معرض عفونت و بیماری قرار دهد به خصوص اگر به نقاط شلوغ و پر رفت و آمد سفر کرده باشید. همیشه یک یا دو بطری آب همراه داشته باشید. اگر در مسیرتان چشمه یا رودخانه بود به هیچ وجه آن آب را نچشید. آلودگی آب آشامیدنی در طی بارداری خیلی خطرناک است. میوه نشسته از درخت نچینید. در تابستان بیشتر باغدارها رختهایشان را سمپاشی می‌کنند. درست است ممکن است میوه روی درخت را ببینید و دلتان بخواهد اما می توانید کمی صبر کنید. میوه را بچینید و با خودتان به محل اقامتتان بیاورید و بعد با آب بشویید و با خیال راحت میل کنید.  در طبیعت و کوه و دشت و دمن همه چیز زیباست اما همه چیز تمیز و بهداشتی نیست به خصوص برای یک زن باردار. هر نوع بیماری از جمله مسمومیتهای غذایی در زنان باردار خطرناکتر است، زیرا ویروسها می توانند از جفت عبور کرده و سلامتی جنین را تهدید کنند. بنابراین زنان باردار باید غذای خود را از مکانهایی که مورد تایید وزارت بهداشت است، تهیه کنند. برای مشاهده مطلب مسافرت در بارداری اینجا را کلیک کنید.


هفته بیست و سوم بارداری
پتو و لحاف پوشیدنی

در تخت نوزاد تازه متولد شده نباید لحاف یا پتو گذاشت. بهترین گزینه برای تخت نوزاد لحاف‌های پوشیدنی هستند که در قسمت بالاتنه مثل سارافن یا ژاکت هستند و در قسمت پایین‌تنه مثل یک کیسه خواب با زیپ کاملا بسته می‌شوند. این نوع لحاف یا پتو هم نوزاد را بسیار گرم و راحت نگه می‌دارد و هم لحاف به دور نوزاد نمی‌پیچد و برای او ایجاد خطر نمی‌کند. اگر از لحاف معمولی استفاده می‌کنید، حتما قسمت پایینی لحاف را زیر تشک فرو ببرید و محکم کنید و لحاف را به جای اینکه زیر گلوی نوزاد بکشید تا سینه او بالا بیاورید و دست‌های نوزاد را روی لحاف قراردهید. هیچ نوع جسم خارجی، چه تزیینی و چه کاربردی نباید در تخت کودک قرار بگیرد. بنابراین خرس‌ها و عروسک‌های تزیینی پف‌دار و پولیشی را در جای دیگری از اتاق نوزاد نگهداری کنید و هیچ نوع بالش، کوسن و اسباب‌بازی در تخت نوزاد نگذارید. 

 

 

 

 


هفته بیست و سوم بارداری
معنی داشته باشد

اسم اولین تاثیر یک فرد روی مخاطب است. پس سعی کنید اسمی که انتخاب ‌کنید که یک مفهوم ذهنی مثبت همراه داشته باشد. اسم باید پرمفهوم باشد. به همین دلیل قبل از هر انتخابی معنای آن را بررسی کنید. خیلی اسمها در ظاهر زیبا هستند اما معنای زیبای ندارند ومی توانند در آینده باعث خجالت و شرمندگی فرزندان شما شوند. اسمی  را که انتخاب می کنید چند بار تمرین کنید و ببینید چه حسی به شما می‌دهد. دوستانتان را چند بار با این اسم صدا کنید، چون در آینده مجبور خواهید بود هزاران هزار بار این اسم را به صورت‌های مختلف صدا کنید، با زمزمه وقتی بچه خواب است یا وقتی او را صدا می زنید و با او بازی می کنید. برای مشاهده مطلب کامل آداب نامگذاری فرزند اینجا را کلیک کنید.


هفته بیست و سوم بارداری
مخصوص کار

اگر شاغل هستید و در انتخاب لباس بارداری برای محل کار مشکل دارید ما شما را راهنمایی می‌کنیم. بهتر است از لباسهای رنگ تیره استفاده کنید تا شکم شما کمتر به چشم بیاید، البته این رنگها فقط مخصوص محل کار است نه در خانه. برای انتخاب مانتو می‌توانید سراغ پانچوها بروید چون آزاد و راحت هستند. بهتر است پانچوهایی با آستین‌های دوخته شده را انتخاب کنید، چون حرکت هنگام بارداری کار چندان ساده‌ای نیست. قد پانچو یا مانتوی نباید خیلی کوتاه باشد و نباید هم خیلی بلند باشد. مانتویی که احتمال گیر کردن به این طرف و آن طرف داشته باشد می‌تواند در حرکت تان مشکل ایجاد کند. در فصل‌های سرد هم احتمالا پانچوها بهترین انتخاب خواهند بود، فقط به اندازه کافی گرم نیستند و باید زیرشان لباس‌های گرمی بپوشید. برای مشاهده مطلب انتخاب لباس بارداری اینجا را کلیک کنید.


هفته بیست و سوم بارداری
تشک مناسب

 در انتخاب تشک روی تخت نوزادتان هم خیلی دقت کنید. باید حتما یک تشک نرم انتخاب کنید که دقیقا اندازه محیط داخلی تخت باشد، وقتی کودک تان کمی بزرگ‌تر می‌شود، ممکن است دست و پایش لای تخت یا تشک گیر کند. حواستان به پارچه و موادی که در تولید تشک به کار رفته است باشد. تشک باید از الیاف طبیعی و پنبه‌ای باشد. تشک شیمیایی با پارچه‌های غیر استاندارد می‌تواند باعث بروز حساسیت‌هایی در نوزاد شود.اگر می خواهید با مهمترین نکات چیدمان اتاق نوزاد آشنا شوید اینجا را کلیک کنید.
فرزند دوم پیامدها و راه حلها
اگر باردار هستید و منتظر فرزند دوم، این کتاب می تواند گزینه مناسبی برای مطالعه در این دوران باشد. مهمترین نگرانی  والدینی که منتظر فرزند دوم هستند تاثیر نوزاد بر رفتار کودک اول است. اگر شما هم در چنین شرایطی هستید بهتر است دست از نگرانی بردارید و این کتاب را بخوانید. کتاب « فرزند دوم پیامدها و راه حلها»  با نکات تخصصی به شما می آموزد که چگونه با این موضوع کنار بیایید و از داشتن دو فرزند لذت ببرید. با خواندن این کتاب می آموزید که چگونه با فرزند اول خود حرف بزنید تا او به بهترین شکل برای پذیرش نوزاد جدید آماده باشد. این کتاب به شما کمک می کند تا درک بهتری از طرز فکر کودک اول خود پیدا کنید و به او بیاموزید تا احساس مثبتی درباره حاملگی شما  و داشتن خواهر یا برادر داشته باشد. این کتاب را نشر صابرین به نویسندگی مگ زوبیک و ترجمه دکتر جواد میدانی منتشر کرده است. برای مشاهده مطلب کامل معرفی کتاب برای مادران اینجا را کلیک کنید.


هفته بیست و سوم بارداری
ورزش کنید

به همسرتان در انجام حرکات ورزشی کمک کنید. ورزش روزانه به سپری کردن حاملگی بی خطر و شیرین کمک زیادی می‌کند. شاید همسرتان به چنین حرکاتی عادت نداشته باشد اما این شما هستید که باید او را ترغیب کنید. مثلا برای پیاده روی به پارک بریود. هنگام ورزش برای او موزیک مورد علاقه‌اش را پخش کنید. بعد از ورزش برایش یک لیوان آب میوه آماده کنید. برای مشاهده مطلب وظایف همسران در دوران بارداری اینجا را ببینید.

 
 گفت وگو با یک مادر در هفته بیست و سوم
 چه احساسی دارید، خوشحالید یا ناراحت؟ خوشحالم و البته کمی هم عصبی هستم.
آیا دلتان برای چیزی تنگ شده است؟ دلم برای زمانی که خودم را برای ورود فرزند اولم آماده می‌کردم تنگ شده است.
 این روزها بیشتر منتظر چه چیزی هستید؟ منتظرم این روزها تمام شود و نوزادم را به آغوش بگیرم.
اوضاع خوابتان چطور است؟ شبها کمی درد دارم اما با بالشهای بارداری بهتر می‌خوابم.
بهترین لحظه‌ای را که در این هفته داشتید با ما در میان می‌گذارید؟ روزی بود که من و فرزند بزرگم درباره اسم نوزاد با هم مشورت کردیم. ما دو اسم (یکی دخترانه و دیگری پسرانه) انتخاب کردیم. خیلی هیجان انگیز بود.
ویار هم دارید؟ بله. اگر مدام سالاد و میوه بخورم، خوشحال خواهم بود.
آیا هنوز هم نسبت به چیزی حالت تهوع دارید؟ بله، من هنوز نمی‌توانم دسر بخورم.
از نشانه‌های زایمان خبری هست؟ نه اصلا.