نکاتی که مردان درباره بارداری باید بدانند

در حالت عادی شناختن خانم‌ها کار بسیار سختی است. این سختی وقتی بیشتر می‌شود که همسرتان باردار هم باشد. از هفته سوم بارداری یعنی زمانی که می‌فهمید همسرتان باردار است تا زمانی که  بارداری تغییراتی در خلق و خو و جسم او ایجاد می‌کند باعث می‌شود تا کمی برای ارتباط با او دچار مشکل شوید. اما نگران نباشید نکاتی که در ادامه آورده‌ایم بهتان کمک می‌کند بهتر رفتار کنید و دوران بارداری را با خوشی سپری کنید.
1. دائما او را سیر نگه دارید!
همه می‌دانند که خورد و خوراک یکی از شرط‌های مهم برای بارداری سالم است. اما چیزی که در این میان فراموش می‌شود زمان غذا است. وقتی یک خانم باردار گرسنگی‌اش را اعلام می‌کند این یعنی گرسنگی‌اش از حد گذشته! در این موقعیت سریع‌تر به او غذا بدهید وگرنه ممکن است شما را بخورد! این که می‌گوید گرسنه است به این معنا نیست که وقت دارید تا یک شام درست و حسابی آماده کنید. یعنی یک میان وعده یا اسنک به او بدهید سپس به فکر غذای اصلی باشید. در این 9 ماه بارداری تمام تلاشتان را برای سیر نگه داشتن او انجام دهید!

 

 

 

زنان باردار بیشتر گرسنه می شوند
2. همه غذایتان مال اوست و البته بدون حد و مرز!

در طول زندگی مشترکی که چند سالی است آغاز کرده‌اید تمام تلاشتان بر این بوده تا همه چیز را فراهم کنید و هر کدامتان چیزهایی داشتید که مال خودتان است. مثلا ممکن بوده خیلی عاشقانه در یک بشقاب غذا بخورید. اما بارداری خیلی چیزها را تغییر می‌دهد. در طول بارداری یک خانم سعی کنید فکر دست زدن به خوراکی‌های او را از ذهنتان دور کنید! نه تنها ممکن است غذای خودش را بخورد بلکه ممکن است دلش پیش غذای شما باشد. حواستان باشد به خوردنی‌های او در این دوره دست نزنید مثلا شکلاتش را نخورید چون فهمیدن این موضوع باعث عصبانیتش می‌شود، قطعا شما چنین چیزی نمی‌خواهید.
3. آماده اضافه وزن باشید

تاکیدی که روی غذا برای زنان باردار وجود دارد نشان می‌دهد اضافه وزن چیز دور از انتظاری نیست. ویاری که در زنان وجود دارد و باعث می‌شود هر دقیقه هوس چیزی داشته باشند از شکلات و پیتزا گرفته تا خوراکی‌های کم کالری مثل سالاد میوه! اما تا به حال به عوارضی که ویار زنان برای مردان به همراه دارد فکر کرده‌اید؟ اضافه وزن در آقایان یکی از آن‌هاست. ممکن است در تمامی ویارهای همسرتان او را در خوردن همراهی کنید به علاوه غذاهایی که اضافه می‌آید یا چیزهای خوشمزه ای که برای او پخته می‌شود در رژیم غذایی شما هم قرار می‌گیرد. نتیجه این ویارها، اضافه وزن آقایان در کنار همسر باردارشان است.
4. فراموشی بارداری وجود دارد
بعضی فکر می کنند این شایعه است اما خانم‌های باردار در این دوران کمی فراموشکار می‌شوند. در ابتدا ممکن است بامزه به نظر برسد مثلا دنبال عینکش می‌گردد در حالیکه روی سرش است. اوضاع وقتی وخیم می‌شود که موضوعات مهم‌تری را فراموش می‌کند مثلا در خانه را باز می‌گذارد و بیرون می‌رود یا کلید را جا می‌گذارد و پشت در می‌ماند. وقتی از همسرتان بخواهید مثال‌هایی از این فراموشی‌ها را بهتان بگوید، نمی تواند چون یادش رفته است!
5. به چاق شدن او اشاره‌ای نکنید
هرچیزی که به ذهنتان می‌رسد را به زبان نیاورید به خصوص در مورد چاق شدن همسرتان در این دوران!. ممکن است در ذهنتان این طور بگذرد که شکم او که هر ماه بزرگتر می‌شود بامزه است و او زیباتر به نظر می‌رسد اما شنیدن اینکه «داری چاق می‌شوی.» از نظر همسرتان خوشایند نیست و قطعا با این جمله روبرو خواهید شد: «میدونم که چاقم ولی دوست ندارم این جمله رو از زبون تو بشنوم! پس دیگه تکرارش نکن!» او نمی‌داند که شما در ذهنتان او را تحسین می‌کنید و منظورتان چیز دیگری است. در این دوران از کلمات مناسب استفاده کنید.

اضافه وزن در بارداری
6. خداحافظی با حس شوخ طبعی

خبر خوب این دوران این است که دارید صاحب فرزند می شوید. اما خبر بدی هم وجود دارد. برای حس شوخ طبعی شما همانند بچه جای کمی وجود دارد! چیزهایی که از نظر شما بذله گویی‌های جالب به نظر می‌آید و همسرتان همیشه به آن می‌خندیده اکنون بی‌مزه هستند و نه تنها لبخندی به لب او نمی‌آورند، بلکه ممکن است عواقب ناخوشایندی برایتان به همراه داشته باشند!
7. با روابط زناشویی خداحافظی کنید
در این دوران به ویژه در سه ماهه اول بارداری ممکن است حس طردشدگی از جانب همسرتان داشته باشید. اما اشتباه نکنید حالت تهوع‌هایی که صبح و گهگاهی شب به سراغ همسرتان می‌آید و همچنین تغییرات هورمونی باعث می‌شود تا رابطه‌تان محدود شود. اما سه ماهه دوم اوضاع کمی بهتر می‌شود و پیشنهاد می‌کنیم هردویتان از این فرصت استفاده کنید. چون در سه ماهه پایانی به دلیل افزایش وزن و کمردرد همسرتان فرصت کمی برای رابطه دو نفره‌تان خواهید داشت.
8. با او مانند بار شیشه برخورد نکنید
با اینکه توجه به همسرتان یک موضوع همیشگی است اما در دوران بارداری قطعا این توجه به خاطر اینکه او فرزند شما را در شکمش دارد، بیشتر می‌شود. آقایان در دوران بارداری، نمی‌گذارند همسرشان بار سنگین بلند کند یا کارهای سخت انجام دهد و در هر لحظه‌ای که کنارش هستند مانند فرشته‌ای مراقب عمل می‌کنند. خب شاید گاهی این همه توجه به مذاق خانم‌ها خوش نیاید و چنین جمله‌ای بشنوید: «من بار شیشه نیستم! از اینکه مثل یک پرنسس باهام رفتار کنی دست بردار!» گرچه بماند که اگر کم توجهی هم بکنید حرف‌های دیگری می‌شنوید... پس تعادل را فراموش نکنید.

 

 

 

 

 

روابط همسران در بارداری
9. بالشت‌ها جایگزین خوبی هستند

بهتر است با بالاتر رفتن ماه‌های بارداری همسرتان یک مبل راحت را برای خوابیدن انتخاب کنید. چون هر چه شکم او بزرگتر شود نیاز بیشتری به فضای خواب دارد که البته بیشتر آن مربوط به بالشت‌هایی است که در اطراف خودش استفاده می‌کند. به بالشت‌ها حسودی نکنید بالاخره این روزها تمام می‌شوند.
10. خانم های باردار تنبلند
درست است که همسرتان بچه شما را در دل دارد و بارداری تغییراتی در جسم و خلق او ایجاد می‌کند اما گذشته از همه این‌ها باید بدانید که خانم‌های باردار تنبلند! اگر در اوایل بارداری ظرف‌ها را می‌شستند یا کارهای خانه را انجام می‌دادند در ماه‌های آخر ممکن است حتی ظرف‌ها را داخل سینک هم نگذارند و همانجا رهایشان کنند. قطعا مانند مردی مهربان ظرف‌ها را می‌شویید اما تحمل اینکه چرا ظرف‌های چرک جمع شده‌اند و همینطوری رها شده‌اند برایتان سخت است. اگر کمی باهوش باشید اعتراضی نمی‌کنید چون از نتایجش به خوبی آگاهید!
 در پایان بدانید که نمی‌توانید شکایتی داشته باشید!
بسیار سخت است که در این 9 ماه بارداری حرف بشنوید، وزن اضافه کنید، کار خانه را انجام دهید و رابطه زناشویی‌تان هم کم شود به علاوه با بالشت‌ها جایگزین شوید اما نتوانید گله و شکایتی داشته باشید. اگر مرد عاقلی باشید این کار را نمی‌کنید چون خودتان می‌دانید که فرزندی که در شکم همسرتان وجود دارد تمام این شکایات را بی‌معنی می‌کند. به علاوه می‌دانید که در صورت اعتراض چه جوابی خواهید شنید. مثلا کافی است یک کلمه از دهانتان بپرد:« ظرف ها رو چرا نشستی؟» چیزی که خواهید شنید احتمالا جوابی شبیه این است:« درباره ظرف‌ها حرفی زدی؟ در حالیکه من یه بچه اندازه هندوانه توی شکمم دارم و به سختی می‌تونم کاری انجام بدم و البته قراره زایمان هم داشته باشم...!» پس حواستان را در این 9 ماه به خوبی جمع کنید!