نوزاد نارس چه زمانی می‌تواند بنشیند؟

کارشناسان معتقدند نوزادان نارس را نباید با بقیه نوزادان مقایسه کرد. چون رشد نوزاد نارس به مراتب کندتر و دیرتر از بقیه نوزادان است. همین موضوع دغدغه اصلی والدین این نوزادان است. اینکه فرزندشان مثل بقیه نوزادان رشد می‌کند؟ چه زمانی می‌تواند سینه خیز برود و یا نشستن را شروع کند؟ آیا روند رشد نوزاد نارس را باید با نوزادی که در زمان درست به دنیا آمده مقایسه کرد؟

 


به چه نوزادی نارس گفته می‌شود؟
به نوزادی که سه هفته یا بیشتر از زمان زایمان طبیعی یعنی ۴۰ هفتگی به دنیا بیاید، نارس گفته می‌شود. نوزاد نارس نمی‌تواند به راحتی نفس بکشد، شیر بخورد و گرمای بدنش را حفظ کند. نوزاد نارس از بقیه نوزدان که در زمان مناسب به دنیا آمده‌اند خیلی کوچکتر و ضعیف تر و کم وزن تر است. رنگ پوست نوزاد نارس صورتی است، پوستش نازک و عروق موئینه پوست بیشتر دیده می‌شود. عضلات نوزاد نارس به خوبی رشد نکرده به همین دلیل عضلاتش شل و سست است. بافت چربی زیر پوست جنین در هفته‌های آخر دوران بارداری به وجود می‌آید، اگر جنین زودتر به دنیا بیاید بافت چربی زیر جلد ندارد و لاغر است.زیر پوست نوزاد نارس چربی کمی وجود دارد، به همین دلیل در مقابل سرما حساس است و به سرعت حرارت بدنش پایین می‌آید. به همین دلیل باید از نوزادان نارس دردستگاه انکوباتور مراقبت کرد.
نوزاد نارس در آغوش مادر
مراحل رشد نوزادان نارس چگونه است؟

پزشکان متخصص اطفال توصیه می‌کنند برای بررسی تكامل این نوزادان باید اول سن صحیح آنها را به دست بیاورید. یعنی اول باید ببینید که اگر نوزاد در زمان طبیعی به دنیا آمده بود، در این زمان چه سنی داشت . مثلا اگر نوزاد دو ماه زودتر به دنیا آمده است، در سه ماهگی احتمال این كه به معیارهای تكامل یك نوزاد سه ماهه برسد خیلی كم است، او در پنج ماهگی (سن تقویمی + ۲) به این معیارها می‌رسد .
نوزادی که سر موعد به دنیا آمده از چند ماهگی می‌نشیند؟
بیشتر نوزادان از ۴ و ۵ ماهگی کم کم می‌توانند با کمک مادر و بالش نشستن را شروع کنند. البته باز هم باید به این نکته توجه کنید که رشد هر نوزادی متفاوت است. اما بیشتر آنها از ۶ و ۷ ماهگی به بعد بدون کمک نشستن را می‌آموزند و می‌توانند تنهایی و بدون بالش بنشینند. با این حال، برخی از آنها ممکن است نیاز به زمان بیشتری داشته و شروع به نشستن به طور مستقل را از ۷ یا ۸ ماهگی شروع کنند.

 


نوزاد نشسته
نوزاد نارس از چه زمانی می‌تواند بنشیند؟

برای محاسبه زمان نشستن نوزاد نارس باید به سن تقویمی فرزندتان توجه کنید. مثلا اگر نوزادتان دو ماه زودتر به دنیا آمده است و در حال حاضر ۶ ماهه است و هنوز نشستن را شروع نکرده نباید نگران شوید. براساس سن تقویمی نوزاد او باید بعد از ۶ + ۲ ماهگی یعنی از ۸ ماهگی به بعد نشستن را شروع کند. معمولا نوزادان نارس از ۸ ماهگی نشستن را شروع می‌کنند و ممکن است تا ۱۰ یا ۱۱ ماهگی هم این روند طول بکشد.