ناهنجاریهای رحمی را جدی بگیرید !

آناتومی رحم
رحم یک ارگان گلابی شکل می‌باشد که در داخل لگن قرار گرفته است. رحم 7.5 سانتیمتر طول، 5 سانتیمتر عرض و 2.5 سانتیمتر عمق دارد. داخل رحم، ‌خالی است و با دیواره‌های ضخیم عضلانی پوشیده شده است. یک سوم تحتانی رحم، داخل واژن قرار دارد که به این ناحیه سرویکس گفته می‌شود. قسمت فوقانی رحم، فوندوس نامیده می‌شود که سلول زیگوت (تخم) در این ناحیه به جنین تبدیل می‌شود. ناهنجاری رحمی ممکن است تأثیری در باروری و تولد نوزاد نداشته باشد، لذا بسیاری از خانم‌ها از ناهنجاری رحمی خود اطلاعی ندارند.

 

ناهنجاری‌های اصلی در رحم
به طور کلی ناهنجاری‌های رحمی، نادر هستند. در اغلب موارد نیز تشخیص داده نمی‌شوند و مشکلی برای فرد ایجاد نمی‌کنند. با این وجود ممکن است مشکلاتی را در دوره بارداری به وجود آورند. در صورتی که سقط‌ بی‌دلیل یا تولد نوزاد نارس اتفاق بیافتد، احتمال ناهنجاری‌های رحمی وجود دارد. ناهنجاری‌های رحمی قابل تشخیص هستند و با درمان صحیح آن، بیمار می‌تواند صاحب فرزند شود. قابل ذکر است که افتادگی (پرولاپس) رحم، یک ناهنجاری نیست بلکه وضعیتی اکتسابی از رحم است که با ناهنجاری‌ها و آنومالی‌ها متفاوت می‌باشد. ناهنجاری‌های رحم عبارتند از:

رحم دو شاخ: رحم دو شاخ رحمی است که تا حدی گرد بوده و به شکل قلب تشکیل شده است. این رحم دارای دو شاخ یا ناحیه در دو طرف فوقانی است. رحم دو شاخ باعث زایمان زودرس یا تأخیر در رشد جنین می‌شود. در صورتی که زیگوت در یکی از شاخ‌ها که فضای کافی برای رشد و نمو جنین ندارد، لانه گزینی کند، رشد جنین به تأخیر خواهد افتاد. به طور کلی در مراحل انتهایی بارداری سر جنین در قسمت پایین و نزدیک کانال زایمان قرار می‌گیرد اما در رحم دو شاخ سر جنین در بالا قرار می‌گیرد که این امر باعث زایمان بریچ (خروج پا از کانال زایمان به جای سر) یا عرضی می‌شود. با این وجود یک خانم با رحم دو شاخ قادر به باروری طبیعی خواهد بود.

رحم تک شاخ: رحم تک شاخ رحمی است که در آن فقط یک طرف از رحم تشکیل شده و از طریق سرویکس به واژن متصل شده است. این نوع رحم ممکن است یک قسمت ثانویه داشته باشد که این حفره کوچک ثانویه از طرف واژن مسدود است. زنان با رحم تک شاخ، پریودهای طبیعی دارند و می‌توانند باردار شوند اما در معرض خطر زایمان زودرس و بریچ هستند و مجبورند برای زایمان، سزارین را انتخاب کنند. زنانی که دارای یک حفره ثانویه هستند ممکن است به علت باقی ماندن خون در حفره طی قاعدگی، احساس درد داشته باشند.

رحم دیواره‌دار (سپتوم‌دار): رحم دیواره‌دار (سپتوم‌دار) یک رحم با شکل طبیعی است که به وسیله یک دیواره در وسط، به دو حفره تقسیم شده است. خانم‌های دارای این نوع رحم، پریودهای منظم و باروری طبیعی دارند اما در معرض خطر سقط مکرر، زایمان زودرس و بریچ هستند. در صورت مسدود شدن واژن توسط این دیواره، خون در هنگام قاعدگی از رحم خارج نمی‌شود و در بالای واژن باقی می‌ماند.