موادغذایی که نباید به نوزا بدهیم

آیا شما هم به تازگی نوزاد خود را از شیر گرفته‌اید؟ آیا شما هم سردرگم هستید که چه مواد غذایی را در برنامه روزانه نوزاد خود قرار دهید و چه مواد غذایی را از برنامه او حذف کنید؟ با مطالعه صدها مقاله موجود در وب‌سایت‌ها و مجلات در مورد غذاهایی که برای نوزادان مفید یا مضر هستند، شما ممکن است دچار سردرگمی بیشتری شوید. اما نگران نباشید! در ادامه این مقاله، فهرستی از مواد غذایی که نباید در برنامه روزانه نوزادان قرار گیرد، ارائه شده است. پس، برای کسب اطلاعات بیشتر، حتماً مطالب زیر را با دقت خوانده و به خاطر بسپارید.

10 ماده غذایی که نباید در برنامه غذایی نوزادان قرار دهیم
به طور معمول، هنگامی که نوزادان وارد ماه ششم از زندگی خود می‌شوند، قادر خواهند بود تا از مواد غذایی جامد نیز تغذیه کنند. مواد غذایی مختلفی وجود دارد که می‌توانید در برنامه غذایی اولیه نوزاد خود قرار داد؛ بسیاری دیگر از مواد غذایی را باید از رژیم غذایی نوزادان شش ماهه حذف کرد.

1- سفیده تخم‌مرغ برای نوزاد خطرناک است:
سفیده تخم‌مرغ یک منبع غنی از پروتئین است که دارای مزایای سلامتی زیادی برای انسان می‌باشد. با این حال، این ماده غذایی می‌تواند برای نوزادانی که کمتر از یک ساله هستند، خطرناک باشند؛ باکتری موجود در سفیده تخم‌مرغ ممکن است منجر به بروز ناراحتی معده در نوزاد شما شود و عوارض ناخوشایند دیگری را در بدن او به وجود آورد.

2- کره بادام زمینی را از برنامه غذایی نوزاد خود حذف کنید:
به یاد داشته باشید که کره بادام زمینی غنی از پتاسیم، پروتئین و فیبر است. با این حال، این ماده غذایی، برای معده نوزاد کوچک شما سنگین بوده و می‌تواند در بدن او رسوب کند. همچنین، اضافه کردن کره بادام زمینی به رژیم غذایی نوزادان می‌تواند منجر به بروز مشکلات دندانپزشکی در بدن فرزند شما شود.

 

3- سبزیجات خام به نوزاد خود ندهید:
سبزیجات منبع مهمی از مواد مغذی هستند؛ مصرف مداوم این مواد غذایی می‌تواند احتمال بروز بسیاری از بیماری‌های مزمن را در بدن هر انسانی کاهش دهد. با این حال، شما باید از قرار دادن سبزیجات خام در برنامه غذایی فرزند خود اجتناب کنید، زیرا سبزیجات خام مانند هویج می‌تواند نوزاد شما را خفه کند.

4- آجیل و خطرات آن بر نوزاد:
آجیل غنی از فیبر، ویتامین E و L-آرژینین است. با این حال، قرار دادن دانه‌های آجیل در دهان نوزادان می‌تواند منجر به انسداد مری آن‌ها شده و احتمالاً فرشته کوچک شما را خفه کند. بنابراین، می‌توان ادعا کرد که دانه‌های آجیل، از جمله مواد غذایی هستند که باید از برنامه غذایی روزانه نوزادان حذف شوند.
5- هرگز مواد غذایی کنسرو شده به نوزادان ندهید:
لازم است بدانید که مصرف مداوم مواد غذایی کنسرو شده برای هیچ کس مناسب نیست؛ اما مصرف آن‌ها برای نوزادان کوچک، خطر بیشتری دارد. با قرار دادن مواد غذایی کنسرو شده در برنامه غذایی نوزادان، ممکن است بوتولیسم و ​​سایر عفونت‌های باکتریایی در بدن آن‌ها رشد کند.

6- پرهیز از دادن ماهی به نوزادن:
ماهی از جمله مواد غذایی است که برای پوست، قلب و موی انسان‌های بالغ، فواید زیادی دارد. با این حال، قرار دادن آن در برنامه غذایی نوزادان می‌تواند باعث بروز آلرژی در بدن آن‌ها شده و سلامت نوزاد شما به خطر اندازد. بنابراین، از قرار دادن ماهی‌هایی مانند صدف و خرچنگ در رژیم غذایی نوزاد 6 ماهه خود جلوگیری کنید، چون به احتمال زیاد باعث بروز واکنش‌های آلرژیک در بدن او خواهد شد. علاوه بر این موارد، غذاهای دریایی دارای سطح بالایی از جیوه هستند که می‌تواند برای سلامت نوزاد شما خطرناک باشد.

7- به نوزاد خود عسل ندهید :
عسل یکی از قدیمی‌ترین و محبوب‌ترین شیرین‌کننده‌های طبیعی است. مهم نیست که چقدر به خواص درمانی عسل اعتقاد داشته باشید، اما همواره یادتان باشد که قرار دادن این ماده غذایی شگفت‌انگیز در برنامه غذایی نوزادان خطرناک است، زیرا عسل شامل اسپورها و سایر آلاینده‌ها می‌باشد که می‌تواند باعث ایجاد عفونت در بدن فرزند شما شود.

8- از دادن انواع آب میوه‌ها به نوزاد خود پرهیز کنید :
آب انواع میوه‌ها دارای مزایای بهداشتی بسیاری برای انسان بوده و طعم فوق‌العاده‌ای دارند. با این حال، آب میوه، به ویژه انواع بسته‌بندی آن حاوی مقدار زیادی مواد نگهدارنده است که سیستم گوارشی نوزادان کوچک نمی‌تواند آن‌ها را پردازش کند. به همین دلیل، پزشکان متخصص اطفال به مادران جوان توصیه می‌کنند که میوه‌های تازه را در برنامه غذایی فرزند خود قرار دهند. همچنین، شما باید قبل از قرار دادن آب میوه‌های تازه در رژیم غذایی نوزاد خود، با پزشک او مشورت کنید.

 

9- به نوزاد خود شیر گاو ندهید:
طبیعی است که نوزاد شما هیچ مشکلی با نوشیدن شیر ندارد، زیرا او 6 ماه کامل شیردهی شده است. با این حال، همه پروتئین‌ها و مواد معدنی موجود در شیر گاو برای نوزادان زیر 12 ماه مناسب نیست. پس، می‌توان ادعا کرد که شیر گاو یکی از مواد غذایی است که باید از برنامه غذایی نوزادان کوچک حذف شود.

10-از قرار دان میوه‌هایی از خانواده مرکبات در رژیم غذایی نوزاد خود خودداری کنید:
میوه‌هایی مانند پرتقال، نارنگی و لیمو جزو مواد غذایی سالم بوده و حاوی مواد مغذی ضروری مانند ویتامین C، کلسیم و پتاسیم هستند. با این حال، این میوه‌ها بسیار اسیدی هستند و می‌توانند منجر به بروز انواع مشکلات معده در نوزاد شما شوند. بنابراین، از قرار دادن مرکبات در رژیم غذایی نوزاد خود خودداری کنید.

در نهایت، به یاد داشته باشید هر غذای که به برنامه روزانه فرزند خود اضافه می‌کنید، باید از نظر سلامتی مورد بررسی قرار گیرد. قبل از قرار دادن مواد غذایی بررسی‌شده در رژیم غذایی نوزاد خود، بدن او را با خوراندن غذاهای سالم و سبک آماده کنید. کارشناسان پزشکی توصیه می‌کنند که هر ماده غذایی را 4 روز متوالی به برنامه غذایی نوزاد خود اضافه کنید تا ببیند که در بدن او عوارض جانبی ایجاد می‌کند یا خیر.