مناسب ترین دمای برای اتاق نوزاد


همانطور که قرار گرفتن در یک محیط بیش از اندازه گرم و یا سرد برای بزرگسالان آزار دهنده است، نوزادان هم نسبت به این موضوع واکنش نشان می دهند. با توجه به حساس تر بودن بدن آنها، ممکن است که نسبت به دمای محیط اطراف از بزرگسالان نیز آسیب پذیر تر باشند.

تنظیم دمای اتاق نوزاد
گرم شدن بیش از اندازه اتاق نوزاد در اولین سال تولد، احتمال بروز سندرم ناگهانی مرگ نوزاد (SIDS) را افزایش می دهد. بسیاری از کارشناسان توصیه می کنند که دمای اتاق نوزاد را باید بین 20 تا 22 درجه سانتی گراد تنظیم کنید. برای تنظیم دمای اتاق نوزاد لازم است که یک دماسنج ساده را در جایی درون اتاق او گذاشته و هر چند وقت یک بار نگاهی به آن بیندازید.

دمای مناسب محیط اطراف برای بزرگسالان نیز چندان تفاوتی با نوزادان ندارد. اگر احساس گرما می کنید، احتمالا فرزند شما نیز گرمش شده است و اگر احساس می کنید که اتاق سرد است، به احتمال زیاد نوزاد شما نیز چنین احساسی دارد.

برای نگه داشتن دمای بدن نوزادتان در یک رنج مناسب، به نکات زیر توجه کنید:

به نشانه های گرم شدن بیش از حد بدن او توجه ویژه داشته باشید. این نشانه ها شامل عرق کردن، خیس شدن موها، کلافه شدن نوزاد، سرخ شدن گونه ها، پدیدار شدن آثار ناشی از عرق سوختگی بر روی پوست خصوصاً در زیر پوشک و مابین چین های پوستی، بی خوابی و ... است.
از پوشاندن بیش از حد لباس به نوزاد اجتناب کنید. هرگز نوزادتان را در چند لایه لباس و پتو نپوشانید. یک قانون کلی این است که نوزادان باید یک لایه لباس نخی بیشتر از بزرگسالان داشته باشند، نه بیشتر!
از یک تهویه مناسب استفاده کنید. استفاده از یک وسیله ی مناسب مانند یک فن کوچک برای برقراری جریان هوای کافی در اتاق نوزاد، خطر بروز سندروم مرگ ناگهانی نوزاد را کاهش می دهد. توجه داشته باشید که فن ها اتاق را خنک نمی کنند بلکه هوای موجود در اتاق را به جریان در می آورند.
به علت افزایش احتمال خطر مرگ ناگهانی نوزاد، استفاده از کیسه خواب برای نوزادان و شیرخواران به هیچ وجه توصیه نمی شود. به جای آن از یک پتوی مناسب و سبک استفاده کنید.

 

 

محل خواب نوزاد را کنار رادیاتور قرار ندهید
گاهی در فصل سرما والدین برای اطمینان از گرم بودن محل خواب نوزاد و یا شیرخوار و نیز برای اجتناب از سرما خوردن او ترجیح می دهند که تخت او را در کنار رادیاتور قرار دهند. اما باید بگوییم که قرار دارن تخت نوزاد در کنار رادیاتور به سه دلیل اشتباه است:

گرم شدن بیش از حد بدن نوزاد
احتمال عرق کردن بیش از حد در نتیجه عرق سوز شدن
در بیشتر مواقع رادیاتورها در زیر پنجره قرار دارند.
تخت نوزاد را در یک فاصله مناسب با پنجره قرار دهید

 


حدالامکان باید از خواباندن فرزندتان در زیر پنجره اجتناب کنید، درواقع علت این مسأله به احتمال سقوط اجزای مجاور آن مانند چوب پرده، پرده، قاب های تزیینی بالای آن و ... باز می گردد. بعلاوه در مواقعی مانند زلزله، احتمال سقوط شیشه ها نیز وجود داشته که بسیار جدی است.

بنابراین تخت نوزاد را در یک فاصله مناسب با پنجره قرار دهید و برای تصمیم درمورد باز و بسته بودن آن، مسائلی مانند داشتن توری برای جلوگیری از ورود حشراتی مانند پشه، گرم و سرد شدن اتاق و ... را مد نظر قرار دهید.