خانه تکانی برای خانم‌ها به اندازه سیگار کشیدن مضر است!

 

محققان می‌گویند خانه‌تکانی به اندازه استعمال یک پاکت سیگار برای ریه خانم‌ها ضرر دارد و این در صورتی است که مواد پاک کننده هیچ اثر مخربی بر ریه مردان ندارد!
در این مطالعه ریه 6 هزار و 235 زن و مرد برای دوره‌های مشخصی طی 20 سال، در 22 مرکز درمانی مورد بررسی قرار گرفت و از شرکت‌کنندگان در مورد تمیز کاری- خانه خود یا به عنوان شغل- و همچنین میزان مصرف مایعات و اسپری های پاک کننده سوال شد.
به این ترتیب مشخص شد خانم‌هایی که خانه‌شان را هفته‌ای یکبار با پاک کننده ها و مواد شوینده تمیز می‌کنند و همینطور خانم‌هایی که به عنوان نظافتچی مشغول کارند، حجم ریه‌هایشان با سرعت بیشتری کاهش یافته است.

 


به گزارش نی نی سایت، به گفته محققان افت عملکرد ریه هر دو گروه فوق، با افراد سیگاری که برای 10-20 سال روزی 20 نخ سیگار می‌کشند، قابل مقایسه است و تمیزکاری برای خانم‌ها می‌تواند دستگاه تنفسی‌شان را به خطر بیندازد.
همه پاک کننده ها و مواد شوینده دارای موادی مثل آمونیاک و سفیدکننده هستند و نکته جالب توجه این پژوهش آن است که پاک کننده ها و مواد شوینده هیچ تاثیر مخربی بر ریه مردان- چه کسانی که به عنوان نظافتچی فعالیت می‌کردند و چه آنها که در حد کار روزانه با این مواد در تماس بودند- نداشته است و علتش را حساس نبودن ریه آقایان به تجمع مواد پاک کننده و شوینده اعلام کرده‌اند. تحقیقات قبلی هم نشان داده بود ریه مردان نسبت به محرک‌های مختلف از جمله دود تنباکو و خاک چوب مقاوم‌تر است.
موضوع دیگری که در این پژوهش که توسط محققان دانشگاه برگن در نوروژ انجام شده و باعث شگفتی آنها شد، این است که بر خلاف تصور دانشمندان که فکر می‌کردند اسپری های پاک کننده آسیب بیشتری به ریه وارد می‌کنند، مشخص شد هیچ تفاوتی بین مصرف اسپری ها و مایعات شوینده و میزان صدمات وارده به ریه وجود ندارد و خانم‌هایی که در معرض این پاک کننده ها قرار می‌گیرند، ممکن است دچار مشکلات طولانی مدت تنفسی شوند.

 

 

 


گفتنی است التهاب های سطحی ریه در طول سالیان می‌توانند باعث آسیب دائمی به راه‌های هوایی، تحریک مخاط سطح آن، تغییر بافت راه‌های هوایی و حتی آسم شود؛ به همین خاطر محققان توصیه می‌کنند افراد برای تمیزکاری بیشتر از آنکه از سفیدکننده ها استفاده کنند، از آب و دستمال‌های میکروفایبر کمک بگیرند که برای تمیز کردن بیشتر سطوح کارآمد است.