مصرف آسنترا در بارداری برای جنین مضر است؟

مصرف هردارویی در دوران بارداری باید زیر نظر پزشک متخصص انجام شود. از ویتامین و مسکن و مکمل گرفته تا داروهای ضداضطراب و آرام بخش و ضد افسردگی. قرص آسنترا هم یکی از داروهای مهم ضد افسردگی است که حتما باید درباره مصرف آن در دوران بارداری بدانید.

 

 


آسنترا چیست؟
قرص آسنترا یا سرترالین دارویی است که توسط پزشک متخصص با دوز مشخص با توجه به میزان افسردگی تجویز می‌شود. آسنترا علایم افسردگی مثل اضطراب را کم می کند. آسنترا در درمان اختلالات افسردگی همراه یا بدون اضطراب، اختلالات پانیک یا وحشت زدگی (دوره های کوتاه اضطراب شدید یا حملات پانیک)، اختلالات وسواسی اجباری تفکرات اجباری، رفتارهای تکراری مانند شستن مداوم دستها هم استفاده می‌شود. این قرص باعث افزایش سروتونین در مغز می‌شود. سروتونین در حفظ تعادل روحی نقش مهمی دارد. این دارو در گروه c داروهای بارداری قرار دارد یعنی اگر واقعا مصرف آن برای بیمار حیاتی باشد می‌توان مصرف کرد و گرنه بهتر است مصرف نشود.

مصرف آسنترا در بارداری برای جنین مضر است؟
قرص آسنترا یا سرترالین در گروه C داروهای بارداری قرار دارد. یعنی اگر مصرف آن برای بیمار حیاتی باشد با تجویز پزشک می توان از آن کمک گرفت، در غیر این صورت می‌تواند با عوارضی مثل کم وزنی جنین و البته زایمان زودرس همراه باشد. همچنین محققان در مطالعاتی به این نتیجه رسیده‌اند که مصرف دار‌وهای) SSRIs مهارکننده‌های بازجذب سروتونین)در دوران بارداری باعث بروز فشار خون ریوی در نوزادان تازه متولد شده، می‌شود. این مطالعات ثابت کرد ۳۳ نوزاد از ۱۱۰۰۰نوزادی که در اواخر دوران بارداری تحت تاثیر داروی SSRIsمصرفی توسط مادر بودند، دچار فشار خون ریوی شدند. به گفته پژوهشگران این تحقیق مکانیسم ایجاد این عارضه مشخص نیست،اما گفته می‌شود SSRIs در ریه جمع می‌شود. سروتونین باعث انقباض عروق شده و می‌تواند دلیلی برای تکثیر سلول های عضله صاف سرخرگ ششی شود.
نکات مهم درباره مصرف آسنترا
مصرف این دارو در دوران بارداری می‌تواند علائم افسردگی را شدیدتر کند و باعث بروز افسردگی شدید بعد از زایمان شود .
مصرف داروی آسنترا احتمال بروز خونریزی‌های سنگین در دوران پس از زایمان را به همراه دارد.
اگر مشکل کبدی دارید حتما باید در این باره با پزشک متخصص مشورت کنید.
اگر در دوران شیردهی هستید چون این دارو خیلی سریع وارد جریان خون می‌شود بهتر است قبل از نصرف با پزشک معالج مشورت کنید.
اگر برای بارداری اقدام می‌کنید بهتر است با پزشک متخصص زنان و زایمان درباره مصرف این دارو مشورت کنید.
در صورت ابتلا به بیماری‌های مزمن، اختلالات متابولیک، داشتن حساسیت بیش از حد به داروها و مصرف سایر داروها حتما به پزشکتان اطلاع بدهید.

 


قرص آسنترا در بارداری
رده بندی داروها در دوران بارداری

گروهA
مصرف داروهای این گروه مجاز است. یعنی مطالعات نشان داده این داروها هیچ خطری برای جنین ندارند.
گروه B
مطالعات روی حیوانات باردار نشان داده که دارو خطری برای جنین ندارد، اما مطالعات کافی روی زنان باردار برای میزان خطر روی جنین در سه ماهه اول بارداری انجام نشده است. به همین دلیل مصرف آنها فقط باید با تجویز پزشک انجام شود.
گروه C
مطالعات روی حیوانات باردار نشان داد که مصرف این گروه داروها روی جنین اثرات جانبی دارد، اما مطالعات کافی روی انسان‌ها در انجام نشده است. اگر استفاده از دارو برای زنان باردار از مضرات دارو بیشتر باشد، دارو توسط پزشک متخصص تجویز می شود.
گروه D
مطالعات نشان داده مصرف این گروه از داروها برای جنین خطر دارد.زاناکس و خانواده بنزودیازپین ها در این گروه قرار دارند.
گروه X
داروهای ممنوعه در بارداری در این گروه قرار دارند.این گروه از داروها، نشان دهنده ایجاد اختلالات، آسیب‌ها و ناهنجاری‌های روی جنین ‌است.