مصارف غیر دارویی آسپرین!


موارد استفاده از آسپرین به تسکین درد و تب محدود نمی‌شود و می‌توان از آن برای پاکسازی لباس‌ها نیز استفاده کرد.
آسپیرین آسپرین یکی از داروهای پر مصرف در سطح جهان است. این دارو برای کاهش تب و تسکین دردهای خفیف تا متوسط ناشی از شرایطی مانند دردهای ماهیچه‌ای، دندان درد، سرماخوردگی و سردرد استفاده می‌شود.
از دوزهای کم آسپرین نیز ممکن است برای پیشگیری از تشکیل لخته‌های خون استفاده شود. ویژگی رقیق کنندگی خون آسپرین می‌تواند خطر سکته مغزی و حمله قلبی را کاهش دهد؛ اما در کنار مصارف پزشکی، از آسپرین می‌توانید برای برخی مصارف خانگی نیز استفاده کنید. در ادامه با برخی از آن‌ها بیشتر آشنا می‌شویم.

پاکسازی لکه‌های عرق
موارد استفاده از آسپرین به تسکین درد و تب محدود نمی‌شود و می‌توان از آن برای پاکسازی لباس‌ها نیز استفاده کرد. برای پاک کردن لکه‌های عرق روی لباس‌ها می‌توانید دو تا سه قرص آسپرین را پودر کرده و این پودر را با نصف فنجان آب گرم ترکیب کنید. آسپرین حاوی اسید سالیسیلیک است، از این رو، عملکردی مشابه با اسید استیک که در سرکه یافت می‌شود برای از بین بردن لکه‌ها خواهد داشت. بخشی از لباس که لک شده است را برای دو تا سه ساعت در ترکیب آب و آسپرین خیس کنید.

 

بازیابی رنگ مو
بار دیگر، اسید سالیسیلیک ماده‌ای است که آسپرین را به گزینه‌ای خوب برای این استفاده خانگی تبدیل می‌کنید. انباشت مواد، شنا در آب کلردار، و گذر زمان همگی می‌توانند به رنگ پریدگی مو، به ویژه اگر موی رنگ روشن دارید، منجر شود. اما با حل کردن شش تا هشت آسپرین در یک لیوان آب گرم می‌توانید رنگ موی خود را بازیابید. این محلول را به خوبی به موی خود بمالید و اجازه دهید 10 تا 15 دقیقه روی سر باقی بماند. همچنین، می‌توانید از این ترکیب در شامپوی خود نیز استفاده کنید.

مقابله با جوش‌ها
یکی از بهترین مصارف خانگی آسپرین برای پوست بدن است. اسید سالیسیلیک می‌تواند به کاهش التهاب و تورم کمک کند، که آن را به درمان خانگی خوبی برای بهبود جوش‌ها تبدیل می‌کند. یک آسپرین را پودر کرده و با اندکی آب مرطوب کنید تا شکل خمیر به خود بگیرد. این خمیر را با کمک مقداری پنبه روی جوش قرار دهید و اجازه دهید خشک شود، سپس، آن را با آب و صابون شستشو دهید.

درمان پینه‌های سفت
نرم کردن پینه‌های سفت روی پا می‌تواند با کمک آسپرین صورت بگیرد. پنج تا شش آسپرین را پودر کرده و نصف قاشق چای‌خوری آب و نصف قاشق چای‌خوری آب‌لیمو به آن اضافه کنید تا یک خمیر شکل بگیرد. این ترکیب را روی بخش‌های تحت تأثیر قرار گرفته قرار دهید و پا را با یک حوله گرم پوشانده و روی آن یک کیسه پلاستیکی بکشید. پس از گذشت 10 دقیقه، کیسه و حوله را بردارید و با کمک یک سنگ پا لایه‌برداری پینه نرم شده را انجام دهید.

کنترل شوره سر
شوره سر مشکلی آزاردهنده است، اما می‌توانید از آسپرین برای بهبود این شرایط استفاده کنید. دو آسپرین را پودر کرده و آن را به مقدار شامپویی که هر بار برای شستشوی سر استفاده می‌کنید، اضافه کنید. اجازه دهید ترکیب برای یک تا دو دقیقه روی سر باقی بماند، سپس آبکشی را انجام داده و برای بار دوم سر را با شامپوی خالی شستشو دهید.

کمک به گیاهان
آسپرین می‌تواند برای گیاهان شما نیز نقشی مفید ایفا کند. از آسپرین می‌توان به عنوان یک عامل ریشه زایی یا درمانی برای بیماری‌های قارچی در خاک استفاده کرد. اما هنگام استفاده از آسپرین برای گیاهان باید مراقب باشید زیرا مقدار بیش از حد آن می‌تواند موجب سوختگی یا آسیب‌های دیگر شود. زمانی که برای بهبود شرایط خاک استفاده می‌شود، دوز معمول باید نصف یک قرص آسپرین در یک لیتر آب باشد.
یکی از بهترین مصارف خانگی آسپرین برای پوست بدن است. اسید سالیسیلیک می‌تواند به کاهش التهاب و تورم کمک کند، که آن را به درمان خانگی خوبی برای بهبود جوش‌ها تبدیل می‌کند

پاکسازی لکه‌های تخم مرغ روی لباس
ابتدا تا آنجایی که می‌توانید تخم مرغ را از روی لباس خود پاک کنید و سپس از آب ولرم به همراه یک اسفنج برای پاکسازی باقیمانده تخم مرغ استفاده کنید. از آب داغ استفاده نکنید زیرا موجب نفوذ هرچه بیشتر تخم مرغ به بافت لباس می‌شود. اگر همچنان لکه باقی مانده است، آب و کرم تارتار را ترکیب کنید تا یک خمیر شکل بگیرد و به آن یک آسپرین پودر شده را اضافه کنید. خمیر را روی لکه پخش کنید و اجازه دهید 30 دقیقه به همان حالت باقی بماند. سپس لباس را با آب گرم شستشو دهید.

 

احتیاط
حدود 10 درصد از افراد مبتلا به آسم شدید به آسپرین و در حقیقت، به تمام محصولات حاوی اسید سالیسیلیک، از جمله برخی داروهای سرماخوردگی، میوه‌ها، و چاشنی‌ها و افزودنی‌های غذایی آلرژی دارند. این درصد برای افراد پیر مبتلا به آسم که از سینوزیت یا پولیپ های بینی رنج می‌برند به 30 تا 40 درصد می‌رسد. در این موارد نسبت به استفاده از آسپرین محتاط باشید. همواره پیش از استفاده از هر دارویی با پزشک خود مشورت کنید و اگر به مصرف آسپرین آلرژی دارید از استعمال خارجی نیز پرهیز کنید