مراقبت های بارداری


دکتر ماری سارارد، نویسنده کتاب "دکتر ماری" عقیده دارد: "همه زنان باید اطلاعات کاملی در مورد هورمون‌های دوران بارداری و مشکلات پزشکی این دوران داشته باشند." جالب است بدانید که هیچ منبع معتبری به طور کامل راجع به این موضوعات صحبت نکرده است. نتایج مطالعات اخیر محققان نیز نشان می‌دهد که 50 درصد از زنان، در هنگام مراجعه به پزشک متخصص زنان و زایمان، در 9 ماه دوران بارداری خود، فراموش می‌کنند که در مورد تمام موضوعات مورد نظر خود با او صحبت کرده و راه‌حل مناسب برای مشکلات فیزیکی و روحی خود دریابند. در چنین شرایطی، وجود یک دوست خوب و باتجربه می‌تواند علاوه بر ارائه تمام تجربیات خود، از لحاظ اخلاقی نیز زنان حامله را حمایت کند. البته زنان بارداری که امکان ملاقات‌های مکرر با دکتر متخصص زنان و زایمان را در دوران بارداری خود ندارند، می‌توانند فرصت‌هایی را برای گفتگو با ارائه‌دهندگان خدمات بهداشتی فراهم نموده و با گفتگوی مداوم با این افراد، بهترین راه را با اطمینان، برای مراقبت از سلامت خود و جنین درون رحم خود دریافت کنند. متأسفانه، بیشتر پزشکان متخصص زنان و زایمان پس از بررسی نشانه‌های حیاتی و اندازه‌گیری‌های اولیه جنین داخل رحم زنان باردار، زمان کمی را به صحبت کردن با بیمار خود اختصاص می‌دهند. در چنین شرایطی، سؤال رایجی که دکتر متخصص زنان و زایمان از زنان حامله می‌پرسد، این است که "آیا شما سؤالی در مورد سلامت خود و نوزاد درون رحم خود در این دوران دارید؟". جالب است بدانید که اکثر زنان در هنگام مواجه شدن با این سؤال یخ زده و دچار فراموشی می‌شوند؛ در واقع، این افراد آنچه را که می‌خواهند بدانند از یاد می‌برند؛ اما نگران نباشید! زیرا ما کارشناسان مجرب خود را متقاعد کرده‌ایم تا پاسخ کاملی به 20 سؤال رایج زنان در 9 ماه دوران بارداری ارائه داده و آن‌ها را در مقاله زیر چاپ کنند.

 

 

 

1-آیا میزان وزن زنان در بارداری، برای حفظ سلامت خود این افراد و جنین درون رحم آن‌ها مهم است؟
رابرت اطلس، MD، رئیس پزشکان متخصص زنان و زایمان مرکز پزشکی Mercy می‌گوید: " چاقی زنان در دوران بارداری خطر سقط جنین، انجام زایمان زودرس، ابتلا به بیماری دیابت و فشار خون بالا را به میزان قابل توجهی افزایش می‌دهد." بر این اساس، می‌توان ادعا کرد که دریافت مشاوره شخصی برای داشتن وزن سالم در دوران قبل از شروع بارداری، برای هر خانمی ضروری است.

2-زنان حامله چگونه می‌توانند کشیدن سیگار را ترک کنند؟
دکتر اطلس در این مورد نیز عقیده دارد که: "مصرف سیگار توسط زنان در 9 ماه دوران بارداری خطر سقط جنین را در بدن این افراد تا میزان دو برابر بالا می‌برد." با این حال، لازم است بدانید که ارائه‌دهندگان مراقبت‌های بهداشتی می‌توانند به کار بردن استراتژی‌های تغییر رفتار و استفاده از گروه‌های پشتیبانی محلی، به زنان حامله کمک کنند تا استعمال دخانیات را در این دوران حاملگی خود، به سادگی کنار بگذارند

3-آیا با شروع بارداری زنان به داروهای جدیدی نیاز پیدا می‌کنند؟
دکتر Marie Savard، پزشک متخصص داخلی می‌گوید: "مصرف برخی از داروهای تجویزی توسط زنان باردار خطر مبتلا شدن نوزادان به نقایص هنگام تولد را به میزان قابل توجهی افزایش می‌دهد." به همین دلیل، زنان باید در مورد مصرف انواع داروهای هورمونی، Libido و مشکلات پزشکی خود با پزشک متخصص زنان و زایمان صحبت کنند تا او بتواند داروهایی را که قبلاً بیمار مصرف می‌کرده است، در صورت نیاز، به داروهای امن‌تر مناسب برای دوران حاملگی این افراد تغییر دهد.

4-آیا اکثر زنان در معرض خطر ابتلا به بیماری دیابت بارداری قرار دارند؟
مادرانی که GD را قبل از شروع روند بارداری در بدن خود دریافت می‌کرده‌اند، هفت بار بیشتر از سایر خانم‌ها در معرض خطر ابتلا به بیماری دیابت نوع 2، در 9 ماه دوران بارداری قرار دارند. به همین دلیل، دکتر ساوارد عقیده دارد که: "اگر زنان حامله فاکتورهای خطرناکی از این بیماری را در خانواده خود دارند، باید انجام آزمایش خون A1c هموگلوبین را از پزشک معالج خود درخواست کنند." در نهایت، به یاد داشته باشید که بروز تغییرات هورمونی در 9 ماه دوران بارداری می‌تواند باعث ایجاد دیابت پنهان در بدن این مادران شود.

5-آیا در بارداری می‌توان انواع مختلفی از واکسن‌ها را دریافت کرد؟
اکثر پزشکان متخصص زنان و زایمان ممکن است دریافت واکسن آنفلوآنزا، هپاتیت B و تانتانس را به بیمار باردار خود پیشنهاد کنند؛ مخصوصاً اگر این افراد در معرض خطر ابتلا به هر کدام از این بیماری‌ها قرار داشته باشند، انجام این کار الزامی است. ولی فراموش نکنید که دریافت واکسن زنده ویروس‌هایی مانند سرخک، اوریون و وریسلا ممکن است برای سلامت خود زنان باردار و جنین درون رحم این افراد مضر باشد؛ بنابراین، به عنوان یک مادر باردار قبل از دریافت هر کدام از این داروها با دکتر متخصص زنان و زایمان صحبت کرده و با اطمینان کامل، ایمن‌ترین روش را برای حفظ سلامت خود و فرزندتان در 9 ماه دوران بارداری انتخاب کنید.

6-آیا پزشکی که در بارداری به او مراجعه می‌کنند، باید متخصص زنان و زایمان باشد؟
فردی که ارائه مراقبت‌های پزشکی به زنان باردار را بر عهده می‌گیرد، در حالت معمول باید در رشته زنان و زایمان، متخصص و باتجربه باشد. با این حال، تأثیر سایر ارائه‌دهندگان مراقبت‌های بهداشتی نیز در این مورد نباید نادیده گرفته شود، زیرا رویکرد تیمی، مراقبت‌های جامع‌تری را به زنان در 9 ماه دوران بارداری ارائه می‌دهد.

7-آیا زنان باید در بارداری خود به اندازه کافی آب بخورند؟
یادتان باشد که مصرف مایعات زیاد برای تغذیه مناسب جنین درون رحم زنان باردار و جلوگیری از انجام زایمان زودرس توسط این افراد بسیار مؤثر بوده و برای به حداقل رساندن حالت تهوع، نفخ شکم و مشکل سردرد این افراد اهمیت زیادی دارد. بر این اساس، اگر شما از میزان آب و مایعاتی که در 9 ماه دوران بارداری می‌نوشید، مطمئن نیستید، حتماً در این مورد با پزشک متخصص تغذیه صحبت کنید.

8-آیا زنان حامله می‌توانند یک قرار ملاقات طولانی مدت، جهت صحبت با پزشک متخصص زنان و زایمان رزرو کنند؟
دکتر ساوارد می‌گوید: "اکثر زنان حامله به جای درخواست زمان اضافی از دکتر معالج خود در هنگام انجام معاینات ماهانه، باید به دنبال بهینه‌سازی نیازهای خود در این دوره از زندگی باشند." یادتان باشد که پزشک فقط معالج شما نیست، بلکه او متحد و همدل شما بوده و برای سلامتی فرزند درون رحم شما تلاش می‌کند؛ بنابراین، تلاش کنید تا او زمان لازم برای انجام معاینات و صحبت کردن با شما را داشته باشد تا بتواند شما را از نگرانی این دوران نجات دهد.

 

 

 

 

9-آیا زنان با شروع بارداری باید روال انجام تمرینات ورزشی خود را عوض کنند؟
بله به خاطر بسپارید که انجام ورزش‌هایی مانند کیک بوکسینگ و اسکی روی یخ، به علت بروز آسیب‌های شکمی یا افتادن زنان، در 9 ماه دوران بارداری ممنوع است. البته عقل سلیم نیز برای اخذ این تصمیم کافی است! جیمز بتونی، پزشک متخصص زنان و زایمان و یکی از نویسندگان کتاب "Powerbook Burden Power" می‌گوید: "وجود برخی شرایط مرتبط با دوران بارداری ممکن است باعث شود که میزان ورزش و فعالیت بدنی زنان تا پایان این دوران حساس کاهش یابد." از آنجایی که تاندون‌ها و رباط‌های بدن زنان در 9 ماه دوران بارداری بسیار شل می‌شود، باعث خواهد شد که این افراد، بیشتر از سایر خانم‌ها در معرض خطر آسیب‌های ورزشی قرار گیرند؛ بنابراین، به عنوان یک مادر باردار قبل از انجام هر فعالیت ورزشی جدید در دوران بارداری خود باید از سوی پزشک متخصص زنان و زایمان، نسخه آمادگی جسمانی را دریافت کنید.

10-آیا می‌توان مشکل سقط جنین را در بدن زنان حامله کنترل نمود؟
دکتر بیکنل عقیده دارد که: "از آنجایی که بروز مشکل سقط جنین در بین زنان حامله شایع است، این فرایند می‌تواند بسیار ترسناک، غم‌انگیز و خطرناک باشد." بر اساس این توضیحات، زنان حامله باید برای جلوگیری از بروز چنین عوارضی در بدن خود، هوشمندانه عمل نموده و به دنبال دریافت مراقبت‌های پزشکی اولیه در مطب دکتر متخصص زنان و زایمان یا اتاق اورژانس بیمارستان محل زندگی خود باشند.