مبارزه با آلودگی هوا با اسموتی‌های رنگارنگ

کنار آمدن با آلودگی هوا بخش اجتناب ناپذیر از زندگی شهری ماست. اما شاید بتوان روش‌هایی برای محافظت از خود در برابر اثرات منفی این آلودگی و ذرات معلق وجود در هوا پیدا کرد. ما نمی‌توانیم هوایی که نفس می‌کشیم، کنترل کنیم اما می‌توانیم مواد مغذی مصرفی را کنترل کنیم. قطعا هر چه بدن تغذیه بهتری داشته باشد در برخورد با سموم هوا بهتر عمل می‌کند. در اینجا چند اسموتی که می‌توانید برای هوای آلوده این روزها در رژیم غذایی خودتان قرار دهید، به شما معرفی می‌کنیم.

 

 


خوارکی‌های ضد آلودگی هوا کدامند؟
تحقیقات زیادی درباره آلودگی، عملکرد ریه و تاثیر مواد مغذی مختلف انجام شده است. در نهایت لیست زیر یکی از بهترین مواد مغذی ضد آلودگی هوا را به شما نشان می‌دهد:
انواع توت، زغال اخته، تمشک که دارای آنتی اکسیدان فراوان هستند
پرتقال، به دلیل ویتامین C فراوان
توت فرنگی، حاوی ویتامین C بیشتری نسبت به پرتقال است
آناناس، به دلیل مقادیر فراوان ویتامین C
سبزیجات برگ سبز شامل اسفناج
کلم بروکلی، به دلیل داشتن بنزن زیاد
آووکادو، به دلیل داشتن ویتامین E
دانه کتان، به دلیل اسیدهای چرب امگا 3
استفاده کردن از این مواد در اسموتی‌ها بدن شما و البته ریه‌هایتان را محافظت و ترمیم می‌کند. در اینجا 5 دستورالعمل اسموتی برای مبارزه با آلودگی هوا را با هم می‌خوانیم.

اسموتی گلابی، آناناس و آووکادو
این اسموتی فوق العاده غلیظ است و یک پایه قوی برای اسموتی به شمار می‌آید. آناناس و گلابی مقدار زیادی آنتی اکسیدان را به شکل ویتامین C فراهم می‌کنند اما ویتامین E موجود در آووکادو به راحتی ‌می‌تواند این اسموتی را تبدیل به بمب کند. محققان دریافتند مصرف غذاهای پر از ویتامین E (مانند آووکادو، اسفناج، بادام) می‌تواند به مقابله با اثرات آلودگی هوا کمک کند.
کافی است یک عدد گلابی هسته گرفته، یک چهارم آووکادوی پوست کنده و دو برش آناناس را با هم مخلوط کنید تا یک اسموتی کامل به دست آید.

اسموتی آناناس و گلابی
اسموتی سیب و بری و کرفس

انواع توت‌ آنتی اکسیدان‌های فراوانی دارند. بنابراین علاوه بر این می‌توانند یک اسموتی ضدآلودگی هوا باشند. آنتی اکسیدان‌ها می‌توانند به خنثی سازی آسیب‌های ناشی از رادیکال‌های آزاد را از بین ببرد. این دستور العمل 3 ماده غذایی را کنار هم دارد.
برای تهیه این اسموتی کافی است یک عدد سیب، 20 عدد توت مخلوط شده و 2 ساقه کرفس را با هم مخلوط کنید و یک دوم پیمانه آب به اضافه کرده و با لذت میل کنید.

سیب و کرفس اسموتی
اسموتی هویج، سیب، زنجبیل

گاهی اوقات دود ناشی از آلودگی هوا می‎‌تواند باعث شود که مجاری هوایی با خلط بیش از حدی مواجه شوند. این یک واکنش محافظتی برای جلوگیری از ورود سموم و ذرات آلوده به سیستم تنفسی است اما زنجبیل می‌تواند به تنفس شما کمک شایانی کند. این ماده به راحتی باعث پاک کردن بینی و گلو می‌شود. در این دستورالعمل ترکیبی از یک ماده قدرتمند پاک کننده مانند زنجبیل را با مقدار مناسبی ویتامین A داریم.
برای تهیه این اسموتی یک عدد سیب پوست کنده، یک عدد هویج و 2 سانتی متر ریشه زنجبیل یا یک چهارم قاشق چایخوری زنجبیل را با کمی آب مخلوط کرده و نوش جان کنید.

 اسموتی هویج سیب و زنجیبل
اسموتی کلم بروکلی

کلم بروکلی در این اسموتی که سرشار از ویتامین C است می‌تواند بنزن، ماده سرطانزای شناخته شده که از دود اگزوز خارج می‎شود را خنثی کند. این اسموتی منبعی عالی از آنتی اکسیدان، فیتواستروژن و اسیدهای چرب امگا3 است.
کافی است یک پیمانه بروکلی خرد شده، یک پیمانه بری، یک عدد موز متوسط، یک عدد آووکادوی متوسط را در یک مخلوط کن با هم مخلوط کرده و میل کنید.

اسموتی بروکلی
اسموتی آناناس و سبزی

این اسموتی فوق العاده خوشمزه است و فقط از سه ماده تشکیل شده که تهیه آن را راحت می‎‌کند. این اسموتی شیری حاوی بیشتر مقدار ویتامین C است. ضمن آنکه اضافه کردن اسفناج به آن باعث می‌شود آنتی اکسیدان زیادی به بدنتان برسد.
کافی است یک 10 تا 20 برگ اسفناج را با دو برش آناناس و یک عدد موز مخلوط کنید و یک دوم پیمانه آب به آن اضافه کنید. مطمئنی باشید از خوردن این اسموتی پشیمان نمی‌شوید.