مادر و جنین در هفته هفتم بارداری


 مراقبت های بارداری

در این قسمت از مقاله بررسی خواهد شد که چه تغییراتی و علائمی در طی هفته هفتم بارداری ، در بدن شما مادر باردار رخ خواهد داد و چگونه می توانید با این تغییرات کنار بیایید:

الف) تغییرات بدن مادر در ماه دوم بارداری – هفته هفتم :
شما ممکن است در هفته هفتم از بارداری، معاینه های اولیه پیش از زایمان خود را به پایان رسانده و از نبود هر گونه اختلال در جنین خود اطمینان حاصل کنید. توصیه می شود در دوران بارداری برای جلوگیری از بیماری های مقاربتی و کم خونی، ایمنی خود در مقابل عوامل بیماری سرخجه و هر مشکلی که ممکن است در آینده با آن روبه رو شوید، خود را آماده کنید.
همچنین دانستن گروه خونی خود و RH آن، در دوران بارداری بسیار مهم و ضروری است، چون ممکن است شرایط اضطراری پیش آید که بدن شما و فرزندتان به خون نیاز داشته باشد.
هر چند در ماه دوم بارداری ، خارج از بدنتان نمی توانید تغییراتی را مشاهده کنید، اما بسیاری از اتفاقاتی که در بدن شما روی می دهد، داخلی هستند. اندازه رحم شما در هفته هفتم بارداری دو برابر خواهد شد، یک تغییر عمده که شما را متوجه خود خواهد کرد، رشد زیاد سینه های شما به عنوان یک مادر باردار است. افزایش هورمون های بارداری باعث می شود پستان های شما به حداکثر اندازه خود برسند.
متاسفانه با شروع دوران بارداری، به خاطر نقص در سینه ها و حساس بودن آن ها، شیر دادن به نوزاد دیگر در دوران بارداری امکان پذیر نیست، ولی بدن نمی تواند تا زمان شیردهی نوزاد خود شما هم صبر کند. از این رو است که در این هفته ها، با افزایش گردش خون و سوخت و ساز چربی در سینه های شما، آن ها طوری آماده خواهد شد که برای دهان گرفتن نوزاد گرسنه در 8 ماه آینده مناسب باشند. 


ب) تهوع و استفراغ در ماه دوم بارداری :
بسیاری از زنان باردار، در ماه های اول بارداری خود به طور مداوم دچار حالت تهوع و استفراغ می شوند. هر چند که حالت تهوع و استفراغ اصلا علامت خوش آیندی نیست، ولی در اکثر افراد به وجود خواهد آمد. با این که بروز این حالت یکی از نشانه های آشکار بارداری است، اما پزشکان معمولا انجام بررسی های علمی و دقیق را برای رد کردن هر گونه شبهه در مورد بروز بارداری توصیه می کنند.
لازم است به یاد داشته باشید که در بعضی مواقع، استفراغ می تواند نشانه ای از عفونت ویروسی، مسمومیت غذایی، عدم تحمل مصرف برخی داروها و یا اختلالات معده و روده در شما به عنوان یک مادر باردار بوده و هیچ ارتباطی با بارداری شما نداشته باشد.
به طور معمول، پزشکان داروهایی را برای کم کردن این حالت شما در دوران بارداری توصیه خواهند نمود، که هیچ گونه عوارض جانبی برای سلامتی شما و فرزندتان نداشته باشند. اما بهتر است پزشکان، تنها زمانی که شما اصلا نمی توانید چیزی را که می-خورید، در معده خود نگه دارید، برخی از داروهای ضد استفراغ را که بی ضرر هستند، برای شما تجویز کنند. شما به عنوان یک مادر باردار می توانید از درمان های طبیعی برای رفع تهوع بارداری ، مانند آب لیمو، زنجبیل و یا نعناع را که تا حد زیادی به رفع حالت تهوع و استفراغ کمک می کند، استفاده کنید.
استفاده از وعده های غذایی در اندازه کوچکتر نسبت به قبل از دوران بارداری، بیشتر به شما کمک خواهد کرد تا مواد غذایی لازم را به اندازه کافی برای خود و جنین در حال رشد خود ذخیره کنید

 

 

ج) تنگی نفس در ماه دوم بارداری - هفته هفتم :
وجود تنگی نفس در بین زنان باردار، امری نسبتا شایع است. تنگی نفس در سه ماهه اول بارداری و در برخی موارد، در مراحل بعد از زایمان هم ادامه می یابد که مادر باردار از آن شکایت می کنند. اگر چه تغییرات هورمونی می تواند باعث بروز تنگی نفس در زنان باردار باشد، ولی علت اصلی آن تغییراتی در بدن است که باعث بالا رفتن حرکات دیافراگم در بدن مادر باردار شده، و حرکت رو به پایین آن را محدود خواهد کرد.
از این رو، باز شدن کامل ریه ها در زنان باردار مشکل خواهد بود و همین امر حتی منجر به تنگی نفس در ماه های بعدی بارداری هم خواهد شد. بروز این حالت نباید هیچ نگرانی در مورد خوب نفس کشیدن شما و جنین داخل رحمتان به وجود آورد، هر چند که حتی ممکن است در این حالت، اصلا احساس ناراحتی در خود و فرزندتان نداشته باشید. لازم است به یاد داشته باشید که برای کم کردن عوارض تنگی نفس در دوران بارداری، فقط استراحت نمودن و کشیدن چند نفس عمیق کافی است. اگر شما وحشت دارید که این شرایط ممکن است بدتر هم شود، مطمئن باشید که با رعایت بهداشتی و تغذیه خوب وضع بدتر نخواهد شد. اگر شما از هر نوع بیماری ریوی یا آسم رنج می برید، پس حتما احتیاط بیشتری در کنترل این علائم داشته باشید. وجود این بیماری ها می تواند علائم تنگی نفس را بدتر نماید، از این رو، مادران بارداری که از این بیماری ها رنج می برند، باید همیشه برای مقابله با تنگی نفس آماده باشند.

د) سوزش معده در ماه دوم بارداری - هفته هفتم:
اولین چیزی که شما به عنوان یک مادر باردار در مورد سوزش سردل یا معده باید بدانید این است که این دردها هیچ ربطی به قلب شما ندارد. در واقع، علت این دردها می تواند از موادغذایی که می خورید و سوء هاضمه ای که ممکن است آن غذاها در شکم شما ایجاد کنند، بوده باشد. هر چند که امکان دارد در برخی افراد این مشکلات زودتر از شروع بارداری خود را نشان دهند، ولی معمولا سوزش معده در همه مادران به عنوان ویژگی خاص در تمام طول دوران بارداری دیده می شود.
دانستن این که در این دوران چه غذایی را در چه وقتی بخوریم، بهترین درمان برای سوزش معده شما خواهد بود. به زودی، شما خواهید فهمید که خوردن کدام مواد غذایی باعث بدتر شدن ناراحتی معده در شما خواهد شد، که بعد از آن می توانید از مصرف مواد غذایی که سوزش معده را در شما افزایش می دهند، اجتناب کنید. به طور معمول، مواد غذایی که سبب افزایش اسید معده می شوند، ناراحتی معده را در بدن شما ایجاد خواهد کرد. توصیه می شود تا از خوردن وعده های غذایی سنگین و یا مواد غذایی تند درست قبل از خوابیدن و یا چرت زدن در طول روز اجتناب نمایید. حتی اگر شما به عنوان یک زن باردار دلتان مواد غذایی تند می خواهد، باز هم سعی کنید مواد غذایی شیرین و سالم را برای زمان های قبل از خواب در نظر بگیرید. همچنین نوشیدن مقدار زیادی از معجون سحرآمیزی به نام آب را هرگز فراموش نکنید.

ه) تغییرات جنین در ماه دوم بارداری - هفته هفتم :
در ماه دوم بارداری ، تقریبا در هر دقیقه حدود 100 سلول مغزی جدید در جنین در حال رشد به وجود می آید. جای تعجب نیست که رشد بیشتر و شگفت انگیزی را در قسمت های مختلف جنین خود ببینید. همراه با مغز و قلب جنین نیز در حال حاضر برای انجام وظایف پیچیده تر خود، با سرعت بیشتری رشد خواهد کرد.

 

 

 

ج) اندازه جنین در ماه دوم بارداری :
در ماه دوم بارداری ، اندام های فرزند شما در اندازه خیلی کوچک در کیسه زرد گنجانده شده است که از بالای سر تا پایین بدن جنین در آن دیده می شود و در حال حاضر قابل اندازه گیری دقیق تری خواهد بود. اندازه جنین در هفته هفتم بارداری، حدود 5 -12mm خواهد بود، که به اندازه یک زغال اخته می باشد. جنین ممکن است در این مرحله وزنی کمتر از یک گرم داشته باشد، اما باید بدانید که او در حال حاضر تقریبا 10000 بار از اندازه اولیه خودش، بزرگتر شده است.