قطره آهن نوزاد، مزایای مصرف برای کودکان


در شش ماه اول بعد از تولد، شیر مادر می تواند میزان آهن مورد نیاز کودک را تامین کند.
در شش ماه اول بعد از تولد، شیر مادر می تواند میزان آهن مورد نیاز کودک را تامین کند. بعد از پایان شش ماهگی به دلیل نیاز بیشتر بدن، لازم است کودک با نظر پزشک از مکمل های غذایی حاوی آهن که معمولا به صورت قطره تجویز می شوند، استفاده کند. البته در برخی از کودکان، قطره آهن از پنج ماهگی تجویز می شود. 
 

کنترل کم خونی
سازمان یونیسف و سازمان جهانی بهداشت هم برای پیشگیری از کمبود آهن و کنترل کم خونی فقرآهن، مصرف قطره آهن در شیرخواران را توصیه می کند. یکی از علل مهم خودداری مادران از دادن قطره آهن به کودکان، سیاه شدن و پوسیدگی دندان ها، تهوع در کودکان و یبوست است؛ درحالی که قطره آهن به تنهایی موجب تیره شدن دندان کودک می شود نه پوسیدگی آنها. در حقیقت جنس دندانها در پوسیدگی آن موثر است و در صورت مشاهده پوسیدگی باید به دندانپزشک مراجعه کرد. در این میان استفاده از مکمل سیدرال گوچه کمک زیادی به مادران می کند. 
 

 

مزایای استفاده از مکمل سیدرال گوچه
• قطره خوراکی آهن سوکروزومیال
• فاقد عوارض گوارشی
• عدم تغییر رنگ دندان ها و مخاط دهان
• با طعم مطلوب، فاقد مزه فلزی و قابل استفاده در تمام نوزادان از جمله نوزادان مبتلا به سلیاک و یا بیماری های التهابی روده
• حاوی 7 میلی گرم آهن در هر میلی لیتر
این محصول ساخت شرکت فارمانوترا ایتالیا است و اولین و تنها قطره آهن سوکروزومیال با جذب بالاست که بدون ایجاد تغییر رنگ دندان کودکان، با طعم کارامل و فاقد گلوتن مناسب استفاده کودکان است. 

 

 


 

قطره آهن نوزاد، مزایای مصرف با آبمیوه

اگر کودکان پس از مصرف قطره آهن دچار حالت تهوع شوند می توان با یک راه حل ساده این مشکل را رفع کرد مثلا تغییر قطره آهن با نوع خارجی و یا مشابه ولی طعم دار.
استفاده از مکمل سیدرال فورت یکی از راه حل های این مشکل است. 

 

مزایای استفاده از مکمل سیدرال فورت 

• کپسول خوراکی آهن سوکروزومیال به همراه ویتامین C
• جذب و فراهمی زیستی بالا در مقایسه با دیگر مکمل های آهن موجود در بازار
• بهترین درمان خوراکی کم خونی فقر آهن در بیماران مبتلا به بیماری های مختلف با زمینه التهابی
• فاقد عوارض گوارشی
• حاوی 30 میلی گرم آهن المنتال
این محصول ساخت شرکت فارمانوترا ایتالیا و اولین و تنها کپسول خوراکی با ساختار سوکروزومیال به همراه ویتامین سی است که به عنوان بهترین درمان خوراکی کم خونی فقر آهن شناخته می شود. 
جذب و فراهمی زیستی بالا در مقایسه با دیگر مکمل های آهن موجود در بازار یکی دیگر از مزایای استفاده از مکمل سیدرال فورت است. 

قطره آهن نوزاد، مزایای مصرف با آبمیوه

مصرف قطره آهن در کودکانی که با شیرخشک تغذیه می شوند 

شیر خشک یک غذای غنی شده است و به اندازه کافی دارای آهن، ویتامین دی و سایر مواد مغذی دیگر است. پزشک کودک میزان دقیق مصرف شیر خشک و تعداد دفعات آن در شبانه روز توسط نوزاد را تعیین می کند و همچنین در مورد تغییر اندازه آن، هنگام آغاز تغذیه کودک با غذاهای جامد بهتر است با پزشک متخصص مشورت کنید.
 
نحوه مصرف قطره آهن 

نوزادانی که پس از 38 هفته بارداری متولد می شوند، میزان ذخیره آهن آنها در بدنشان تا پایان چهارماهگی کافی است. همچنین شیر مادر دارای مقداری آهن است و کودکانی که با شیر مادر تغذیه می شوند، پس از چهار ماهگی در معرض خطر کمبود آهن قرار دارند. بنابراین بعد از این مدت، پزشکان قطره خوراکی آهن را برای نوزاد توصیه می کنند. این روند تا سن شش ماهگی نوزاد و شروع غذای کمکی ادامه دارد. پس از پایان شش ماهگی و شروع تغذیه با غذای مکمل، پزشک میزان مورد نیاز آهن را تجویز می کند. 
در نوزادانی که علاوه بر شیر مادر از شیرخشک نیز تغذیه می کنند، اگر میزان مصرف شیر مادر از شیرخشک غنی شده از آهن بیشتر باشد، باید طبق دستورالعمل داده شده برای نوزادانی که تنها از شیر مادر تغذیه می کنند رفتار کنید.
و اما در نوزادان نارس که دارای ذخیره آهن کمتری هستند و چون نیاز به آهن بیشتری برای رشد دارند باید پزشک با توجه به شرایط جسمی نوزاد، میزان آهن مورد نیاز را تجویز کند. 
برخی از کودکان از خوردن قطره آهن سرباز می زنند و در این مواقع مادرها احساس نگرانی می کنند. اغلب این قطره ها، طعم دار هستند و کودکان مشکلی با خوردن آن ندارند. بنابراین با آرامش کامل باید هر روز این قطره ها را به نوزاد بدهید. زمان مصرف مکمل قطره آهن برای کودکان نباید با زمان شیر دادن به نوزاد تداخل داشته باشد. به طور مثال یک ساعت بعد از شیر دادن به نوزاد و یک ساعت قبل از آن به نوزاد قطره آهن بدهید. هرگز قطره آهن را با شیر مخلوط نکنید زیرا شیر از جذب آهن جلوگیری می کند.
 

جلوگیری از سیاه شدن دندان ها
 در پاسخ به سوال پرتکرار شما باید بگوییم که قطره آهن باعث پوسیدگی دندان در کودکان نمی شود و تنها موجب تغییر رنگ و سیاه شدن دندان ها می شود. بنابراین با رعایت اصول بهداشتی مانند استفاده از مسواک انگشتی و یا پارچه نخی برای تمیز کردن دندانها می توان از تغییر رنگ دندانها پیشگیری کرد. همچنین می توانید قطره را در انتهای دهان نوزاد ریخته و سپس به او کمی آب بدهید. معمولا بعد از اتمام دوره مصرف قطره آهن، سیاهی دندان ها برطرف می شود.

 

 


 
نکات مهم 
تا دو ساعت پس از زمان مصرف قطره آهن نباید به کودک شربت آنتی اسید، شیر یا نوشیدنی های کافئین دار دهید. زیرا این مایعات جذب آهن را متوقف می کنند.
ممکن است مصرف قطره آهن، باعث سوزش سر دل، حالت تهوع، اسهال، یبوست و دل درد شود. بنابراین باید کودک مایعات زیادی را بنوشد و برای تغذیه اش باید از میوه ها و سبزیجات کافی استفاده کرد.
برای جلوگیری از کم خونی و تقویت ذخیره آهن در بدن کودک باید چندین ماه متوالی به مدت 3 تا 6 ماه مکمل آهن مصرف کند.
برای پیشگیری از دل درد در برخی از کودکان، قطره آهن را همراه با غذا به آنها بدهید.