ارتباط قرص های ضدبارداری با سکته مغزی
مصرف قرص های ضدبارداری خطر لخته شدن خون را افزایش می دهند. به طور کلی زنانی که قرص های ضدبارداری مصرف می کنند، در مقایسه با آنهایی که از این قرص ها استفاده نمی کنند، تقریبا 50 تا 100 درصد بیشتر در معرض سکته مغزی قرار دارند.

قرص های پیشگیری از بارداری سال هاست که به زنان آزادی زیادی برای امکان باروری دوباره داده است. این قرص ها به طور کلی ایمن بوده و فرمولاسیون های جدیدترشان باعث شده نسبت به گذشته ضریب اطمینان بالاتری داشته و مصرف شان هم ساده تر شود. اما مصرف این قرص ها، ریسک لخته شدن خون را افزایش می دهند.

خیلی از خانم ها در مورد این خطرات تردید داشته و مطمئن نیستند که آیا خطر وقوع سکته مغزی، دلیل کافی برای پرهیز از مصرف آنها می باشد یا نه.

این سوال مخصوصا برای نوجوانان از اهمیت بیشتری برخوردار است چون اطلاعات آنها برای تشخیص علائم سکته مغزی یا سکته مغزی خفیف بسیار کمتر است.

سال های زیادی است که صدهاهزار زن از این قرص ها استفاده می کنند، بنابراین جواب های درست و حقیقی درمورد ارتباط این قرص ها با سکته مغزی وجود دارد.

به طور کلی زنانی که قرص های ضدبارداری مصرف می کنند، در مقایسه با آنهایی که از این قرص ها استفاده نمی کنند، تقریبا 50 تا 100 درصد بیشتر در معرض سکته مغزی قرار دارند.

هرچند ظاهرا خطر بسیار بالایی به نظر می رسد، اما در حقیقت رقم بالایی نیست، زیرا جمعیت کثیری از زنان جوانی که قرص ضدبارداری مصرف نمی کنند، سکته مغزی یا هرنوع لخته شدن خون را تجربه نمی کنند. بنابراین خطر پنجاه درصدی، همچنان پایین است.

بیشتر زنانی که قرص ضدبارداری مصرف می کنند، کمتر از 35 تا 40 سال دارند، و زنان سنین بالاتر عموما به ابزارهای دیگر جلوگیری از بارداری که تاثیرات ماندگارتری دارند اطمینان می کنند.

بنابراین نسبت به جمعیت زنان جوانی که از این قرص ها استفاده می کنند، سکته مغزی تا حدودی کم است، حتی با وجود افزایش نسبی خطر سکته مغزی مرتبط با مصرف این قرص ها.

ترکیبات قرص های ضدبارداری و خطر سکته مغزی
مطالعاتی که ارتباط مستقیم میان قرص های ضدبارداری و ریسک سکته مغزی را نشان می دهند، این نکته را آشکار می کنند که قرص هایی که حاوی مقادیر بالاتری از استروژن هستند، ریسک بسیار بالاتری برای سکته مغزی دارند.

سرپرست یکی از بزرگ ترین تحقیقات روی این موضوع، قرص هایی را توصیه می کند که حاوی کمتر از 50 میکروگرم استروژن باشند تا از وقوع سکته مغزی پیشگیری شود.

زنانی که بیماری های خاصی دارند هم بیشترین آمار سکته مغزی مرتبط با قرص های جلوگیری از بارداری را تشکیل می دهند.

چه بیماری هایی احتمال وقوع سکته مغزی مرتبط با مصرف قرص ضدبارداری را افزایش می دهند؟
زنانی که سیگار می کشند یا آنهایی که اختلالات لخته شدن خون در آنها تشخیص داده شده است، در صورت مصرف قرص های ضدبارداری، بیشتر در معرض ریسک سکته مغزی هستند. بیماری های دیگر در این ارتباط هم شامل سندرم تخمدان پلی کیستیک و بیماری فشار خون می شود.

مطالعات تحقیقاتی زیادی نشان می دهند احتمال وقوع سکته مغزی مرتبط با مصرف این قرص ها در افرادی که از میگرن همراه با آئورا رنج می برند نیز زیاد است. میگرن همراه با آئورا، نوعی سردرد میگرنی است که با علائم هشداردهنده شروع سردردهای میگرنی مانند اختلال بینایی، مورمور شدن و ضعف همراه است.

آیا مصرف این قرص ها برای نوجوانان بی خطر است؟
به طور کلی نوجوانان نسبت به زنانی که در دهه بیست و سی زندگی شان هستند خطر بالاتری ندارند، اما مطالعات نشان می دهد نوجوانان معمولا نسبت به خطر سکته مغزی یا عوارض جانبی این قرص ها آگاهی ندارند.