فواید و مضرات آمپول نوروبیون چیست؟

نوروبیون یک مکمل حاوی ترکیبی از ویتامین‌های گروه B است. نوربیورن می‎تواند به بهبود عملکرد عصب کمک کند. مکمل‌های ویتامین B پیچیده از جمله نوروبیورن میتواند از کمبود مواد مغذی بدن نیز پیشگیری کند. اما قبل از هرگونه مصرف باید با پزشک در این باره مشورت شود. زیرا ممکن است با داروهای دیگری تداخل پیدا کند.
نوروبیون حاوی چه ویتامین‌هایی است؟
8 ویتامین B در مجموع وجود دارد که هرکدام نقش مهمی در عملکرد سلول‌های بدن از جمله عصب، پوست و مغز ایفا می‌کنند. نوروبیون مکملی است که حاوی ترکیبی از سه ویتامین B است:
ویتامین B1: که به تیامین معروف است.
ویتامین B6: که به پیریدوکسین معروف است.
ویتامین B12

 

 


هر قرص معمولی نوروبیون شامل مواد زیر است:
100 میلی گرم ویتامین B1
200 میلی گرم ویتامین B6
200 میلی گرم ویتامین B12
تزریق آمپول نوروبیون 

نوربیورن چه کمکی به سلامت شما می‌کند؟
فواید اصلی مصرف نوروبیون یا ترکیبات مشابه ویتامین‌های گروه B جلوگیری یا درمان کمبود این ویتامین در بدن است. ویتامین‌های گروه B در بسیاری از عملکردهای بدن نقش مهمی دارند آنها از یک سیستم عصبی سالم پشتیبانی می‌کنند و به ایجاد گلبول‌های قرمز خون کمک می‌کنند.
کمبود ویتامین B ناشی از عدم دریافت ویتامین‌های کافی از رژیم غذایی یا بدن در جذب آنها ایجاد مشکل می‌کند.
کمبود ویتامین B می‌تواند علائم مختلفی ایجاد کند که از جمله آنها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
خستگی عمومی
ضعف
کم خونی
کاهش وزن یا مشکل در افزایش وزن
علائم آسیب عصبی مانند درد سوزن سوزن شدن یا بی حسی در دست و پا
عملکرد سیستم ایمنی ضعیف
افسردگی
مشکلات مربوط به ارگان‌های مختلف مانند کبد، کلیه یا پوست
نوربیون با کمک به پیشگیری از کمبود ویتامین B میتواند به سلامت عمومی کمک کند.
اگر فردی گمان می‌کند که کمبود ویتامین دارد، برای تشخیص باید نزد پزشک برود. پزشک می‌تواند آزمایش خون برای بررسی و انجام درمان مناسب را در برنامه قرار دهد.

تاثیر نوروبیون بر سیستم ایمنی بدن
ویتامین B6 موجود در نوروبیورن می‌تواند سیستم ایمنی را تقویت کند. ویتامین‌های موجود در این آمپول همچنین باعث تقویت سلامت مغز می‌شوند. در یک مطالعه مشخص شد کمبود ویتامین B6 می‌تواند بر ایمنی بدن تاثیر بگذارد و آن را ضعیف و در برابر بیماری نامقاوم کند.
افزایش سلامت کبد با نوروبیون
درمان با ویتامین B3 برای بهبود آنزیم‌های کبدی بسیار مفید است. کمبود ویتامین B12 در رژیم غذایی مادر ممکن است خطر ابتلا به دیابت نوع 2 را افزایش دهد. همچنین افراد مبتلا به بیماری کبد از نظر کمبود ویتامین‌های گروه B مشخص می‌شوند زیرا این ویتامین یکی از مهمترین مواد مغذی برای سلامت کبد است.
آیا شما به آمپول نوروبیون نیاز دارید؟
احتمالا نه. بیشتر ویتامین‌های گروه B در غذاهایی که روزانه مصرف می‌کنید به وفور وجود دارد. برخی منابع عالی برای تامین این ویتامین‌ها عبارت است از:
سالامی
ماست
غلات غنی شده
دانه‌های آفتابگردان
تخم مرغ
سبزیجات برگ سبز
ماست

 


ویتامین ب
مصرف هر یک از این غذاها به طور منظم باید نیازهای ویتامین‌های گروه B را تامین کند. اما برخی افراد به این مکمل نیاز دارند، این افراد عبارتند از:
زنان باردار
افراد بالای 50 سال
افراد با رژیم غذایی کاملا گیاهی
افرادی که داروهای خاصی از جمله متفورمین استفاده می‌کنند
البته این افراد باید پیش از مصرف این مکمل با پزشک مشورت کنند و در صورت تایید او این کار را انجام دهند.

مصرف آمپول نوروبیون در بارداری
بسیاری از زنان باردار این سوال را دارند که آیا در دوران بارداری نیازی به استفاده از این آمپول هست یا نه! در جواب باید گفت فقط در صورتی که لازم باشد و پزشک تجویز کند باید از این آمپول استفاده کرد. اما مصرف نوربیورن در دوران شیردهی عوارض جانبی خاصی ندارد.
عوارض جانبی نوربیون چیست؟
نوروبیون معمولا داروی ایمن و بی‌خطری است اما در برخی موارد دوزهای ویتامین B می‌تواند ادرار را زرد روشن کند. این اثر موقتی و بی‌ضرر است. مصرف زیاد این دارو عوارض جانبی ایجاد می‌کند مانند:
ادرار بیش از حد
حالت تهوع
استفراغ
اسهال
آسیب عصبی
واکنش آلرژیک
در صورت مشاهده علائم واکنش آلرژیک هنگام مصرف نوربیون باید فورا به پزشک مراجعه کنید. برخی از علائم شامل بثورات، مشکل در تنفس و تورم در صورت و دهان از جمله این عوارض است.