عمر طولانی لباس های نخی با راهکارهای خانگی


لباس های از جنس نخ ، اولین و بهترین نوع لباسی است که توصیه می شود زیرا حساسیتی را ایجاد نمی کند و معمولا همه ی پوست های مختلف از آن استقبال می کنند . اما برای اینکه لباستان بعد از هر شست وشو و اتو کردن همان حالت روز اول را داشته باشد ، نکات زیر را مطالعه کنید :

در ابتدا توضیح می دهیم که نخ و جنس نخ چیست ؟ نخ یک فیبر گیاهی است که از دانه ها ی و بذر های پنبه به دست می آید ، و بعدا این فیبر را تغییر شگل می دهند و به نخ تبدیل می کنند ، و این عمل را در کارخانه های نخ ریسی انجام می دهند .
بافت های نخی را با بافت های دیگر نیز ترکیب می کنند  و معمولا نخ را با بافت پلی استر ترکیب می کنند. این ترکیب مرغوبیت کمتری دارد  و لباس هایی وجود دارند که علاوه بر پلی استر با جنس های دیگر نیز ترکیب می کنند ولی بهتر است به دنبال لباس های باشید که ۱۰۰ درصد از جنس نخ هستند .

 

نگه داری از لباس های با بافت نخ :
یکی از مسائل مهمی که باعث دوام لباس ها بخصوص نخ می شوند، نحوه ی شست و شوی آن است .اگر لباستان را می خواهید در ماشین لباس شوئی بیاندازید و ماشین آنها را برای شما بشویید برای تی شرت ها و پیراهن هایی از جنس نخ دمای مناسب ۴۰ درجه می باشد ، و برای لباس های نخی که جنس ظریف تری دارند مانند لباس زیرتان را با دمای ۳۰ درجه بشویید. از دماهای بالاتر از مقدار گفته شده ، بپرهیزید و اگر خودتان با دست این لباس ها را می خواهید بشویید ، بهتر است که خیلی آنها را نشویید زیرا نخ بافت ظریفی دارد و زود از بین می رود .
از آب ژاول نیز می توانید برای تمیز تر شدن لباس هایتان استفاده کنید و هیچ مانعی وجود ندارد اما خاطرتان باشد نباید لباستان را مدت زیادی در آب ژاول قرار دهید چون مسلما اگر لباستان مدت زیادی در مایع سفید کننده به سر ببرد بافت هایش از بین می رود . و در ضمن اگر لباستان رنگی است مواظب آب ژاول باشید که به لباستان نریزد ، که لباستان لک شود .
لباس های نخی انعطاف پذیر نیستند ، یعنی اینکه بعد از هر شست و شوی به حالت اولیه خود باز نمی گردند و حتما باید اتو شوند .