علت و علائم آلرژی در نوزادان


 مراقبت های نوزاد
در ابتدا به یاد داشته باشید که بروز آلرژی در بین نوزادان، مشکلی رایج است. در واقع، بدن هر نوزادی می‌تواند به بسیاری از مواد، از جمله مواد غذایی و مواد موجود در طبیعت آلرژی نشان دهد. با این حال، نوزادان به چه نوع آلرژی‌های دیگری مبتلا می‌شوند؟ در ادامه این مقاله، اطلاعات کاملی در مورد آلرژی نوزادان و نحوه برخورد والدین با هر واکنش آلرژیک در بدن کودکان ارائه شده است.

آلرژی چیست؟
آلرژی، واکنش فوق‌العاده‌ای از سیستم ایمنی بدن نوزادان به انواع آلرژن‌ها است. معمولاً، سیستم ایمنی کودکان آنتی‌بادی‌هایی را برای محافظت از بدن در برابر پاتوژن‌های خارجی مانند باکتری‌ها، ویروس‌ها و انواع قارچ‌ها تولید می‌کند؛ اما در بعضی موارد، سیستم ایمنی بدن نوزادان از آنتی‌بادی‌هایی برای حمله به یک عامل خارجی نسبتاً خفیف مانند پروتئین مواد غذایی استفاده می‌کند. این شرایط نه تنها منجر به بروز مشکلاتی در بدن کودک می‌شود، بلکه مواد خارجی را نیز از بین نمی‌برد. بر این اساس، می‌توان ادعا کرد که آلرژی یک مشکل مربوط به سیستم ایمنی بدن نوزادان است.

 

 

 

علت بروز آلرژی در بدن نوزادان چیست؟
همان‌طور که قبلاً بیان شد، علت اصلی بروز آلرژی در بدن کودکان، قرار گرفتن آن‌ها در معرض انواع آلرژن‌ها است. با این حال، علت اصلی بروز آلرژی در بدن نوزادان، هنوز مشخص نشده است. در ادامه این مقاله، علل بروز آلرژی در بدن نوزادان مورد بررسی قرار می‌گیرد که مهم‌ترین این موارد عبارتند از:


1-ژن‌های معیوب:
لازم است بدانید که اگر یکی از والدین کودکی آلرژی داشته باشد، شانس مبتلا شدن او نیز به این مشکل بالا خواهد بود. احتمال دارد که هر دو والدین نوزادی آلرژی داشته باشند؛ در این صورت، ژن‌های معیوب منجر به ایجاد حساسیت در بدن کودک می‌شوند. با همه این توصیفات، اکثر پزشکان متخصص اطفال عقیده دارند که ژنتیک، در کنار عوامل دیگر ممکن است باعث بروز آلرژی در بدن نوزادان شود.

2-عوامل محیطی:
تعدادی از عوامل محیطی مانند آلاینده‌ها، مواد شیمیایی، گرده‌ها و ذرات گرد و غبار موجود در هوا می‌توانند باعث واکنش آلرژیک بدن نوزادان شوند. جالب است بدانید که بعضی از کارشناسان عقیده دارند که زندگی در محیط بسیار شیک و بهداشتی نیز می‌تواند سیستم ایمنی بدن نوزاد را به آلرژن‌های بالقوه حساس کند.

3-داروها و سایر مواد شیمیایی:
بعضی از داروها حاوی ترکیباتی هستند که می‌توانند سیستم ایمنی بدن نوزادان را تحریک کنند. سایر مواد شیمیایی مانند لاتکس نیز دارای ترکیبات خاصی هستند که با عملکرد استاندارد سیستم ایمنی نوزادان مقابله کرده و باعث بروز واکنش آلرژیک در بدن آن‌ها شوند.

4-انواع عفونت‌ها:
پاتوژن‌ها می‌توانند باعث واکنش شدید سیستم ایمنی بدن نوزادان شوند. گاهی اوقات، این واکنش به شکل یک پاسخ ایمنی مداوم است که منجر به بروز آلرژی در بدن کودکان می‌شود؛ به عنوان مثال، عفونت ویروس سنسیتیال تنفسی (RSV) می‌تواند خطر ابتلا به آسم را حتی بعد از اتمام دوره درمان عفونت نیز به میزان قابل توجهی افزایش دهد. علاوه بر این مورد، چندین عفونت ویروسی تنفسی نیز وجود دارد که منجر به بروز آلرژی در زندگی آینده نوزادان می‌شوند.

در حالی که علت دقیق بروز مشکل آلرژی در بدن کودکان شناخته شده نیست، این امر می‌تواند در نتیجه آسیب‌های ناشی از پاتوژن‌ها به سیستم ایمنی بدن رخ دهد. همچنین، قرار گرفتن سیستم ایمنی بدن نوزادان در معرض انواع پاتوژن‌ها و آلرژن‌های بالقوه می‌تواند دلیل اصلی بروز آلرژی در بدن آن‌ها باشد.

انواع آلرژی‌ها:
چندین گروه از انواع آلرژی‌ها وجود دارد که هر کدام از آن‌ها دارای آلرژن‌های منحصربه‌فردی هستند. در ادامه این مقاله، انواع مختلف از آلرژی‌ها و آلرژن‌های پیشرو در هر دسته مورد بررسی قرار می‌گیرد که مهم‌ترین این موارد عبارتند از:

1-آلرژی غذایی - بادام زمینی، صدف، تخم‌مرغ، آجیل و شیر

2-آلرژی به گرده، حشرات و منابع بیولوژیکی - گرده، چمن، گدازه، خزه، قارچ، کنه‌های گرد و غبار، حشرات، زهر حشرات و سایر حیوانات و نیش حشرات. در نظر داشته باشید که بدن کودک شما ممکن است به حیوانات خانگی معمولی مانند سگ‌ها و گربه‌ها نیز حساس باشد.

3-آلرژی موضعی - لاتکس، پماد یا کرم حاوی پروتئین‌های گیاهی یا حیوانی

4-آلرژی دارویی - داروهای ضد التهابی و پنی‌سیلین

5-آلرژی پاتوژن – ویروس‌ها، باکتری‌ها و انواع قارچ‌ها

6-آلرژی به عوامل فیزیکی و محیطی - آلودگی، مواد شیمیایی، گرما، فشار، عرق بیش از حد و قرار گرفتن نوزاد در آب به مدت طولانی

یادتان باشد که اگر نوزاد شما در معرض هر کدام از عوامل ذکر شده در بالا قرار گیرد، ممکن است با واکنش‌های آلرژیک بدن خود مواجه شود.

علائم بروز آلرژی در بدن کودکان:
نوزاد مبتلا به آلرژی با علائم خاصی در بدن خود مواجه می‌شود که شایع‌ترین این موارد عبارتند از:

کودک مبتلا به آلرژی، با علائم سرماخوردگی مانند آبریزش بینی، گرفتگی بینی و عطسه روبرو می‌شود.
همچنین، ضعف تنفسی و بروز مشکل در ریه‌های نوزادان، نشانه‌ دیگری از بروز آلرژی است. این علامت، تقریباً شبیه نشانه‌های آسم می‌باشد؛ نوزاد در هنگام تنفس، دچار تنگی شده و خفه می‌شود. تنگی نفس نوزادان مبتلا به آلرژی، به احتمال زیاد با سرفه مداوم نیز همراه خواهد بود.
علاوه بر این موارد، کودک مبتلا به آلرژی با بثورات پوستی به رنگ قرمز مایل به صورتی روبرو می‌شود. این بثورات ممکن است به شکل خوشه‌ای از جوش‌های خفیف و قرمز در قسمت‌های مختلف بدن او ظاهر شوند.
تهوع، استفراغ و گرفتگی شکمی شدید، از سایر علائم مبتلا شدن نوزادان به آلرژی است.
تورم پوست اطراف دهان و پلک‌های نوزادان مبتلا به آلرژی.
خستگی، سردرد و خواب‌آلودگی کودک مبتلا به آلرژی.
به خاطر بسپارید که وقتی علائم فوق شدید باشد، وضعیتی به نام "شوک آنافیلاکتیک" در بدن فرزند شما ایجاد می‌شود. علاوه بر این علائم، نوزاد مبتلا به آلرژی ممکن است از تورم شدید عضلات گلو رنج ببرد که باعث ضعف تنفس و کاهش سریع فشار خون او خواهد شد. در نهایت، یادتان باشد که شوک آنافیلاکتیک یک وضعیت اورژانسی - پزشکی است که نیازمند توجه فوری پزشک متخصص اطفال می‌باشد.

 

 

چگونه آلرژی در بدن نوزادان تشخیص داده می‌شود؟
در اغلب موارد، پزشک متخصص اطفال با ارزیابی علائم این بیماری و سابقه پزشکی بیمار می‌تواند آلرژی بدن نوزادان را به راحتی تشخیص دهد. با این وجود، سه مرحله ساده برای تشخیص دقیق آلرژی در بدن نوزادان مورد استفاده قرار می‌گیرد که عبارتند از:

1-آزمایش خون:
این نوع آزمایش حضور آنتی‌بادی‌هایی را که نشانگر واکنش آلرژیک بدن نوزادان است، بررسی می‌کند. هنگامی که بدن نوزادی دچار آلرژی شده یا با مشکل شوک آنافیلاکتیک مواجه شود، آنتی‌بادی‌هایی در خون او تولید می‌شوند.