علت عفونت واژن چیست؟


زنان حداقل برای یکبار هم که شده با خارش، سوزش، بوی بد واژن دست و پنجه نرم کرده‌اند و گاهی درد امانشان را بریده، به همین دلیل همه با واژه عفونت واژن آشنا هستند. در این گزارش برای آشنایی بیشتر با عفونت انگی و باکتریایی زنان با دکتر مرجان قاجار متخصص زنان، زایمان و نازایی گفت و گو کرده‌ایم که در ادامه می‌خوانید:
علت اصلی عفونت‌های واژینال
به گفته دکتر مرجان قاجار، متخصص زنان و زایمان و نازایی، در واژن میکروب‌ها و قارچ‌هایی به صورت همزیست زندگی می‌کنند و فلور میکروبی نرمال واژن را ایجاد می‌کنند. هرگاه به دلیلی نسبت طبیعی این ارگان‌ها به هم بخورد، عفونت ایجاد می‌شود. این عفونتها یا ناشی از رشد بیشتر گروهی از همزیست‌ها مانند (کاندیدا به عنوان عفونت قارچی) است یا ناشی از ورود عوامل عفونی از بیرون.
انجام پاپ اسمیر برای عفونت واژن
عوامل برهم زننده تعادل و فلور نرمال واژن
آنتی بیوتیک‌ها
سیگار
شست و شوی زیاد ناحیه تناسلی و استفاده از شوینده‌های عطری، دوش واژینال بتادین، سرکه، نمک و...
تغییرات هورمونی
الیاف لباس زیر، شست و شوی لباس زیر با شوینده نامناسب
استخر و سونا
استرس و سیستم ایمنی ضعیف
همچنین لیزر موهای زائد ممکن است به علت التهاب و آسیب، ایجاد گرما و رطوبت در ناحیه، عفونت و التهاب‌های فولیکولی، ایجاد قارچ و ... ایجاد عفونت کند.
عفونت انگلی تناسلی
به گفته دکتر قاجار تريکومونيازيس بیماریی است که به تدریج انتقال یافته است و ناشی از انگل تريکومونيازيس واژنی است. تريکومونيازيس عمدتا باعث ایجاد عفونت دستگاه ادراری و دستگاه تناسلی می‌شود همچنین این عفونت انگلی می‌تواند خطر ابتلا یا گسترش دیگر عفونت‌های منتقله از راه جنسی را افزایش دهد.

 

 

 


مرجان قاجار با اشاره به اینکه اصلی‌ترین نشانه عفونت انگلی تناسلی زنان یا تریکومونیازیس، ترشح بیش از اندازه واژینال است به نی نی سایت گفت: «این ترشح دارای رنگ خاکستری، گاهی سبز و زرد و بوی نامطبوع است که اغلب این ترشحات حالت کف مانندی دارند.»
به گفته این متخصص زنان این انگل به طور طبیعی در مجرای تناسلی زنان زندگی نمی‌کند و ابتلا به آن از طریق تماس جنسی است که معمولا از آلت تناسلی مرد به مهبل، یا از یک مهبل (واژن) به آلت تناسلی مرد منتقل می‌شود یا محیط و لوازم آلوده. فرد مبتلا دچار خارش، سوزش و درد حین ادرار و مقاربت نیز می‌تواند باشد.
در مردان این عفونت بیشتر بی‌علامت است و در مواردی با علائم ادراری همراه خواهد شد و ندرتا ترشح در آلت تناسلی وجود خواهد داشت.
در صورتی که هر یک از زوجین مبتلا باشند حتما باید هر دو دارو آنتی بیوتیک مصرف کنند تا بهبودی حاصل شود.
بیشتر بخوانید: راهنمای رنگ ترشحات واژن

عفونت واژن در خانم ها
عفونت باکتریال تناسلی

به گفته این متخصص زنان و زایمان علامت اصلی واژینوز باکتریال ترشحات سفید تا خاکستری رقیق و بدبو با بوی ماهی است و به خصوص ممکن است بعد از رابطه زناشویی این بو به مشام برسد. از علائم دیگر واژینوز باکتریال خارش و سوزش واژن یا مجرای ادرار است.
بنا به گفته دکتر قاجار هرگاه بالانس باکتری‌های همزیست واژن به هم بخورد این عفونت بروز می‌کند و عامل آن باکتری گاردنلا است. علل به هم خوردن تناسب باکتری‌ها که به نفع رشد بیشتر گاردنلا خواهد بود، شامل بارداری،IUD ، رابطه جنسی است.
درمان این عفونت با آنتی بیوتیک است. دکتر مرجان قاجار متخصص زنان و زایمان و نازایی با تاکید بر اینکه عوارض درمان نشدن و بی‌توجهی به عفونت‌های تناسلی زیاد است، گفت: «عفونت‌های واژینال به جز قارچ، در صورت عدم درمان و مزمن شدن می‌تواند شامل موارد زیر باشد:
۱.ایجاد التهاب و به اصطلاح زخم دهانه رحم یا سرویکس که در این صورت فرد ممکن است دچار خونریزی یا لکه بینی بعد از مقاربت شود.
۲. احتمال درگیری رحم و لوله‌های رحم وجود دارد و عفونت لگنی رخ خواهد داد. این مورد می‌تواند با دردهای لگنی و زیر شکم، دیر باروری و گاهی نازایی همراه باشد.
۳. عدم درمان آن در دوران بارداری با پاره شدن کیسه آب، زایمان زودرس و سقط جنین همراه است.
علاوه بر این موارد نازایی و احتمال ابتلا به بارداری خارج رحمی از دیگر عوارض عدم درمان عفونت‌های تناسلی است زیرا این عفونت‌ها گاهی رحم و لوله‌های رحمی را درگیر می‌کنند.»

روش تشخیص عفونت‌های تناسلی
پزشک با معاینه لگنی و علائم و نشانه‌هایی که شما مشاهده کرده‌اید درمان را آغاز می‌کند ولی گاهی به دلیل عود کردن مکرر عفونت و عدم بهبود با درمان‌های معمول نمونه برداری از ترشحات هم انجام می‌شود.