علت جیغ زدن کودک چیست


جیغ زدن کودکان، خصوصا زمانی که در یک محیط ساکت و رسمی قرار دارید، ممکن است سبب خجالت و خشم شما شود. اما باید بدانید که بسیاری از کودکان در برخی سنین این رفتار را از خود بروز می دهند. اگر به دنبال علت جیغ زدن کودکان و راه های مدیریت آن هستید متن زیر را مطالعه کنید.

علت جیغ زدن کودک چیست؟
برخی از کودکان هر موقع که نیاز به توجه والدین داشته باشند، جیغ می زنند. با این کار می خواهند بگویند که " هی، به من نگاه کنید". برخی دیگر از کودکان زمانی جیغ می زنند که از عهده ی انجام کاری برنمی آیند. در این موارد از طریق جیغ زدن می خواهند بگویند که "به یه راهی برای انجام این کار نیاز دارم". برخی مواقع کودک نوپای شما صدای خود را بالا می برد و جیغ می زند اما قصد آزار شما را ندارد و فقط می خواهد  قدرت صدا خود را کشف کرده و ببیند که چگونه می توان از آن اسفاده کرد.   

 

با کودکی که داد می زند چه کنیم؟
داد زدن بر سر کودکی که جیغ میزند کار بسیار اشتباهی است، زیرا با این کا تنها این پیام را به او میرسانیم که هرکس صدای بلند تری دارد، پیروز است. بهترین راهکار این است که در قدم اول از موقعیت هایی که سبب جیغ کشیدن فرزندتان می شود اجتناب کنید در قدم بعدی، اگر به هر دلیلی او شروع به جیغ زدن کرد، آن را نادیده بگیرید.

از دیگر راه حل های کمک کننده در جیغ زدن کودکان می توان به موارد زیر اشاره کرد:
به برنامه ی روزمره ی او توجه کنید: هر کودکی عادات روزمره ی خود را در رابطه با تغذیه، خواب و ... دارد. در هنگام شروع جیغ زدن های کودک، با خود مرور کنید که آیا برنامه ی روزانه ی او به هم نخورده است؟ آیا گرسنه نیست؟ نیاز به خواب و استراحت ندارد؟ زیرا تمام این موارد می تواند دلیلی برای بهانه گیری و درنتیجه جیغ زدن باشد.
به رستوران های شلوغ و پر سر و صدا بروید: وقتی کودکی دارید که جیغ می زند، برای این که از رفتار او خجالت زده نشوید، از مکان های آرام، بی سر و صدا و رسمی پرهیز کنید. مثلا برای صرف غذا به رستوران های شلوغ بروید. با این کار حتی اگر فرزندتان در آنجا داد بزند کمتر مورد توجه دیگران قرار می گیرید، درنتیجه کمتر خشمگین و خجالت زده خواهید شد.
با او راجع به استفاده از صدای درونی خود صحبت کنید: اگر کودک شما از روی هیجان و خوشحالی جیغ می زند، هرگز با برخورد سخت و قاطعانه از او انتقاد نکنید، بلکه با لحنی آرام راجع به استفاده از صدای درونی با او صحبت کرده، تن صدای خود را پایین بیاورید، تا با این کار او مجبور می شود که برای شنیدن صدای شما آرام شود.
از آن یک بازی درست کنید: مثلا به او بگویید ببینیم کداممان می تواند این مطلب را با صدای رسا تری بگوید، سپس بگویید که حالا ببینیم کدام یک از ما می تواند این مطلب را با صدای آرام تری پچ پچ کند و یا مطلبی که دیگری به آرامی نجوا می کند را بشنود. با قرار دادن دست ها در پشت گوش برای شنیدن صدای یکدیگر و نیز دیگر حرکات ابتکاری، ضمن بازی، او را به آرامش دعوت خواهید کرد.
امکان انجام این بازی در خانه و یا بیرون از آن وجود دارد، علاوه بر این وقتی شما در یک مکان عمومی هستید، اگر کودکتان شروع به جیغ زدن کرد، می توانید به او بگویید که " اوه ... الان صدات مثل یک شیر بزرگ بود، می تونی صدای یه گربه ی کوچولو رو هم دربیاری؟؟؟"

از احساسات کودک خود آگاه باشید:
اگر کودک شما فقط برای جلب توجه جیغ می زند، از خودتان بپرسید که علت جلب توجه او چیست؟ آیا از چیزی ناراحت است؟ برای مثال اگر در یک محیط شلوغ و پر سر و صدا مانند یک سوپرمارکت بزرگ هستید، ممکن است که صداها و شلوغی سبب آزار او شده باشد. سعی کنید هرچه سریع تر خریدتان را تمام کرده و از آن محیط خارج شوید.
اگر در آن جا خسته و بی حوصله شده و به این علت شروع به داد و فریاد کرده است، با صدای آرام به او بگویید که می دانم خسته شدی، اما لطفاً کمی صبر کن تا کارم این جا تمام شود. با این کار علاوه بر انتقال حس آرامش و ساکت کردنش، به او یاد می دهید که چکونه باید با آرامش، احساسات و درخواست های خود را بیان کند.


اگر فکر می کنید که کودک شما به این علت جیغ می زند که شما سریعا خواسته ی او را برآورده کنید، مثلا یک شکلات را برای او بخرید، هرگز آن را انجام ندهید. زیرا با این کار او اینگونه برداشت خواهد کرد که با جیغ زدن می تواند شما را وادار به انجام خواسته هایش کند. در عوض به او بگویید که "می دانم شکلات می خواهی، اما من اول باید این کار را انجام دهم، بعدش به تو شکلات خواهم داد".
با انجام کار دیگری او را مشغول کنید و یا به عبارتی حواس او را پرت کنید. مثلا در هنگام جیغ کشیدن راجع به یک موضوع دیگری با او صحبت کنید و یا از او بخواهید که مثلا یک شیئی را از قفسه ها برای شما بیاورد و یا در سوپرمارکت درمورد آنچه که می خواهید بخرید از او نظر خواهی کنید.
نکته ی مهم این است که نباید به دلیل نگاه بد اطرافیان در هنگام جیغ زدن کودک در جمع، با او رفتار پرخاشگرانه ای داشته باشید زیرا این کار فقط موجب وخیم تر شدن اوضاع خواهد شد. سعی کنید آرامش خودتان را حفظ کنید و بهترین راهکار را در پیش بگیرید.