علت تغییر مسیر شغلی چیست؟


آیا زمان تغییر شغل فرا رسیده است؟ ممکن است حتی افراد با اعتماد به نفس بالا نیز از فکر کردن به تغییر مسیر شغلی وحشت کنند. فرآیند تغییر شغل یعنی تصمیم به عوض کردن شغل و پیدا کردن شغل جدید، اقدامی مهم در زندگی است. افراد موفق بسیاری وجود دارند که پس از گذشت سال‌ها کار کردن، شغل خود را تغییر داده‌اند. اما دلایل تغییر مسیر شغلی چیست؟ چه عواملی باعث می‌شود به فکر تغییر شغل باشید؟

۱- انتخاب شغل اشتباه
در بیشتر مواقع والدین یا اعضای خانواده افراد را متقاعد می‌کنند شغلی را انتخاب کنند یا بچه‌ها می‌خواهند شبیه والدینشان شوند به همین دلیل شغل آن‌ها را انتخاب می‌کنند. در موارد دیگر شرایط اقتصادی یا عوامل دیگری باعث می‌شوند افراد ناخواسته وارد یک شغل ‌شوند. در همه‌ی این موارد بعد از مدتی افراد می‌فهمند این شغل چیزی که می‌خواهند نیست و تصمیم به تغییر شغل و پیدا کردن شغل جدید می‌گیرند (برای مطالعه بیشتر پیشنهاد می شود مقاله: تست لنگرگاه های شغلی، ابزاری برای انتخاب هوشمند مسیر شغلی).

 

۲- خسته‌کننده شدن کار موردعلاقه
بعضی افراد در شغل موردعلاقه‌ خود مشغول به کار می‌شوند اما با گذشت مدتی می‌فهمند مثل گذشته به شغل خود علاقه ندارند و به دنبال شغل‌های جدید می‌روند. در این موارد عاملی خارجی مانند یک سرگرمی باعث می‌شود افراد بفهمند دیگر به شغل کنونی خود علاقه ندارند. افراد موفق نیز ممکن است دچار این مسئله شوند برای مثال ورا وانگ (Vera Wang) پیش از وارد شدن به دنیای مد در سن ۴۰ سالگی، اسکیت بازی ماهر و روزنامه‌نگار بود. اکنون او یکی از بزرگ‌ترین طراحان جهان است.

۳- فرسودگی شغلی
یکی از خطرناک‌ترین شرایط و مهم‌ترین عاملی که باعث تغییر شغل می‌شود فرسودگی شغلی یا کارزدگی است که ناشی ازخستگی فیزیکی، هیجانی و روانی به دنبال قرار گرفتن طولانی مدت در موقعیت کار سخت است. فراموش نکنید فرسودگی شغلی با تنفر از شغل یا رئیس فرق دارد و در این موارد ممکن است فشار آنقدر زیاد باشد که سلامت جسمی و روحی را تحت‌تاثیر قرار دهد (برای مطالعه بیشتر پیشنهاد می شود مقاله: چگونه باید بر فرسودگی شغلی غلبه کرد؟).

تیم و نینا زاگات (Tim and Nina Zagat) در سن ۵۱ سالگی و در حالی که به شغل وکالت مشغول بودند، اولین مجموعه رستوران‌های خود را با نام Zagat در سال ۱۹۷۹ تاسیس کردند و اکنون رستوران‌های آن‌ها در شمار معروف‌ترین رستوران‌ها قرار دارد.

۴- تغییر در تکنولوژی
هنگامی که تکنولوژی تغییر کرده یا پیشرفت می‌کند، بعضی شغل‌ها نیز از بین رفته یا به تدریج دستخوش تغییر می‌شوند و در نتیجه افراد مجبور می‌شوند تصمیمات جدیدی بگیرند. در این موارد که تکنولوژی شما را مجبور به تغییر می‌کند باید تصمیم بگیرید که آیا در مسیر شغلی جدیدی قرار بگیرید یا با تکنولوژی همگام شوید (برای مطالعه بیشتر پیشنهاد می شود مقاله: ده مورد از مهمترین مهارت های شغلی مورد نیاز سال ۲۰۲۰).

۵- تغییر در شرایط شخصی افراد
بعضی افراد به دلیل اتفاقات مهمی (مانند ازدواج یا بچه‌دار شدن) که در زندگی‌شان رخ می‌دهد تصمیم به تغییر شغل می‌گیرند. در این موارد صرفنظر از وضعیت شخصی، بسیار مهم است که شغلی انتخاب شود که علاوه بر مسائل مالی، به آن علاقه داشته باشید. جوی بهار (Joy Behar) کمدین و مجری برنامه The View پس از یک بارداری ناموفق در سی سالگی، تصمیم گرفت شغل معلمی را کنار گذاشته و به دنبال آرزوهایش برود.

بعضی افراد می‌خواهند کاری مفید و مهم در زندگی انجام بدهند و از شغلی کنونی خود احساس رضایت نمی‌کنند، بنابراین تصمیم به تغییر شغل می‌گیرند. هر دلیلی که برای تغییر شغل داشته باشید بهتر است این کار را با دقت انجام دهید و همه‌ی جوانب را در نظر بگیرید.

 

برای شناخت بهتر علایق و گرایش های شغلی به تست های روانشناسی زیر مراجعه کنید:

- تست شناسایی لنگرگاه های مسیر شغلی

- تست شخصیت MBTI