علائم عفونت گوش میانی در کودکان


رئیس انجمن علمی جراحان گوش، گلو، بینی گفت: بی‌قراری و درد گوش و كم شنوایی همراه با علائم عفونت تنفسی فوقانی مثل سرماخوردگی را جدی بگیرید.

مهدی خواجوی رئیس انجمن علمی جراحان گوش، گلو، بینی و سر و گردن ایران خاطرنشان کرد: در گذشته زمانی که بر اثر عفونت گوش آسیب پایدار به گوش میانی وارد می‌شد تمام گوش میانی توسط جراح تخلیه می‌شد و شنوایی افت بسزایی پیدا میکرد.

وی ادامه داد: ولی امروزه با عمل های جراحی در صورتیکه بیمار به موقع به متخصص مراجعه کند عفونت مزمن را می‌تواند با درمان های ترمیمی نه تنها عفونت را کنترل کند بلکه شنوایی فرد راهم بهبود ببخشد.
بیشتر بخوانید
6 درمان طبیعی بی‌خوابی
خوراکی‌های مفید و مضر برای سلامت کبد
با دیدن این علائم با پزشک مشورت کنید

 


خواجوی تاکید کرد: همچنین در مورد تومورهای اعصاب شنوایی که داخل جمجمه قرار دارد در گذشته جراحی بسیار وسیع صورت می‌گرفت و آسیب جدی به اعصاب شنوایی و تعادلی و همچنین اعصاب صورت وارد میشد؛ ولی امروزه با روشهای محافظه کارانه بدون آسیب به نسوج و اعصاب دیگر داخل مغز تومور برداشته می‌شود.

رئیس انجمن علمی جراحان گوش، گلو، بینی تصریح کرد: درباره تومورهای حنجره اگر بیمار با توجه به علائم اولیه مراجعه کند با روشهای ساده معاینه در مطب بیماری تشخیص داده می‌شود و با روشهای پیشرفته ای که وجود دارد و تومورها درمان می‌شود و حتی بیمار صدای خود را داشته باشد در مراحل پیشرفته نیز که حنجره به طور کامل برداشته می‌شود با توجه به امکانات پیشرفته امروزی فرد قادر به تکلم و صحبت کردن است.

 

وی ادامه داد: در مجموع در تمامی قسمتهای جراحی های ناحیه گوش و گلو و بینی و سر و گردن با توجه به پیشرفتهای امروزه در دنیا که در ایران هم امکانات آن وجود دارد ، قابل درمان است؛ بالاخص روشهای جراحی قاعده جمجمه به وسیله روشهای آندوسکوپیک پیشرفته بدون نیاز به باز کردن قسمتهای مهمی از صورت و جمجمه، انجام می‌شود و بیمار هم از نظر ظاهر  و هم عملکرد آسیب نمی‌بینند.