علائم بارداری پسر در ماه اول چیست؟


زمانی که باردار می‌شوید اتفاقات مهمی در بدن و جنین درون شکمتان می افتد که احتمالا با هیچ کدوم آشنا نیستید. یکی از محبوبترین موضوعاتی که از همان اول ذهنتان را درگیر میکند این است که جنین دختر است یا پسر. خیلی از قدیمی‌ها علائم بارداری پسر را از همان ماه اول مشخص میکنند در حالی که مبنای علمی برای این موضوع وجود ندارد.

جنسیت چه زمان مشخص می‌شود؟
به محض آنکه اسپرم به تخمک میرسد، جنسیت جنین مشخص میشود. این مسئله به این صورت است که جنین 23 کروموزم از هر یک از والدین خود می‌گیرد. در کنار جنسیت چیزهایی مانند رنگ چشم، رنگ مو و حتی هوش جنین نیز مشخص میشود. اندام تناسلی جنین در حدود هفته یازدهم بارداری شروع به رشد می‌کند. با این حال شما تا چند هفته بعد از آنکه سونوگرافی انجام دهید نمی‌توانید متوجه جنسیت نوزادتان شوید. هرچند این موضوع مانع از پیش بینی های مادربزرگها و دیگر افراد از جنسیت فرزندتان نمی‌شود!
باورهای قدیمی درباره علائم بارداری پسر
برخی باورهای قدیمی هستند که جنسیت جنین را براساس ویار یا ضربان قلب و ... مشخص می‌کنند که هیچ کدام مبنای علمی ندارند. یادتان باشد حتی اگر برخی از این باورها در مورد شما درست باشد شانس 50-50 برای درست بودنشان وجود دارد.


تهوع صبحگاهی
ممکن است شنیده باشید که تهوع صبحگاهی نشانه ای از جنسیت جنین است. اگر دختر باردار باشید سطح هورمونها بالاست و به همین دلیل تهوع صبحگاهی شدیدتر است. در مورد بارداری پسر اما اینطور نیست.
حقیقت این است که تهوع صبحگاهی از خانمی به خانم دیگر میتواند متفاوت باشد و این ربط چندانی به جنسیت ندارد.
مطالعه ای که در لنست منتشر شد نشان داد که زنانی که در دوران بارداری مبتلا به تهوع صبحگاهی شدید میشوند به احتمال بیشتری جنینشان دختر است. اما شواهد علمی زیادی برای حمایت از این ایده وجود ندارد.

حالت تهوع در اوایل بارداری
تغییرات پوستی

بعضی از مردم بر این باورند که اگر جنین دختر باشد زیبایی مادر را میدزدد و مادر صورتی پر از جوش و آکنه خواهد داشت. یک روایت دیگر این است که در بارداری پسر موها رشد خوبی دارند و درخشان هستند. هورمونها در دوران بارداری تغییرات زیادی میکنند و این در زنان مختلف نمود متفاوتی دارد.
ویار غذایی
گفته میشود از جمله علائم بارداری پسر علاقه به غذاهای شور و طعم ترشی است در حالی که در دختران میل به شیرینی و شکلات بیشتر میشود.
در حقیقت مطالعات قطعی در مورد به میل به غذا به عنوان تعیین کننده جنسیت وجود ندارد و این گرایش احتمالا به تغییر نیازهای تغذیه ای مربوط میشود.

ضربان قلب
یکی از اسطوره های جهانی درباره جنسیت مربوط به ضربان قلب نوزاد است. اگر ضربان قلب در هر دقیقه کمتر از 140 باشد نوزاد پسر است و اگر بیشتر از 140 باشد دختر است.
متاسفانه هر چند به نظر علمی می‌آید اما مطالعات انجام شده نشان میدهد تفاوت معناداری در میزان ضربان قلب پسر و دختر در ابتدای بارداری وجود ندارد.

چه زمان متوجه جنسیت جنین می‌شوید؟
ممکن است در هفته نهم بارداری یک آزمایش خون انجام دهید که جنسیت جنین را مشخص کنید. آزمایش DNA مانند پاناروما در دوران بارداری چون خون شما DNA جنین را حمل میکند. یا یک آزمایش خون احتما 7 تا 10 روز بعد متوجه جنسیت نوزادتان خواهید شد. این آزمایش فقط برای مشخص شدن جنسیت نیست بلکه برای مشخص شدن سایر شرایط ژنتیکی ارثی و سندرم داون برنامه ریزی شده است.
بهتر است بدانید از آزمایش تحت پوشش بیمه نیست مگر اینکه بالای 35 سال باشید یا سابقه مشکلات ژنتیکی را در خانواده داشته باشید.


تعیین جنسیت جنین با سونوگرافی
تست ژنتیک تعیین جنسیت

در طول بارداری ممکن است نمونه برداری از آمنیوسنتز یا ویروس کوریونی داشته باشید. این آزمایش شبیه آزمایش خون DNA بوده اما کمی تهاجمی تر است. ویروس کوریونی بین هفته های دهم تا دوازدهم انجام میشود. آمنیوسنتز هم بین هفته های 15 تا 18 انجام می‌شود.
سونوگرافی برای تعیین جنسیت
از طریق سونوگرافی میتوان جنسیت جنین را مشخص کرد این کار بین هفته های 18 تا 20 بارداری انجام خواهد شد. سونوگرافی تصویری از جنین روی صفحه نمایش نشان خواهد داد که اندامهای تناسلی نیز در آن مشخص بوده و به این ترتیب معلوم میشود جنین دختر است یا پسر.