آیا ممکن است باردار باشید؟ برای بعضی از زن‌ها، نشانه‌های اولیه بارداری در هفته‌های اول پس از لقاح ظاهر می‌شوند. ولی حتی بعد از اینکه برای مدتی طولانی از عادت ماهیانه‌تان گذشت نیز می‌توانید شک کنید و یا امیدوار باشید که باردار هستید. برای بعضی از زن‌ها نیز نشانه‌های اولیه ممکن است در چند هفته اول پس از لقاح ظاهر شوند. علائم اولیه بارداری همچنین می‌تواند از نظر شدت، فراوانی، و طول دوره متفاوت باشند.

علائم و نشانه های اولیه چک لیست بارداری تنها یک راهنما است. بسیاری از علائم اولیه بارداری ممکن است شبیه به ناراحتی‌های خیلی عادی و بی دلیل قبل از قاعدگی باشند و آنطور خودشان را نشان دهند.

سینه‌های متورم و حساس

یکی از اولین علائم بارداری ممکن است سینه های شما باشد. از اوایل دو هفته پس از لقاح، تغییرات هورمونی ممکن است سینه‌های شما را حساس، متورم، و یا دردناک کنند. یا ممکن است احساس کنید که سینه‌های شما پر یا سنگین شده‌اند.

خستگی

خستگی نیز در بین علائم اولیه بارداری رتبه بالایی دارد. در طول دوران اولیه بارداری، سطح هورمون پروژسترون افزایش می‌یابد. پروژسترون همچنین می‌تواند در دوزهای بالا، شما را به خواب ببرد. در عین حال ، پایین آمدن قند خون، فشار خون، و افزایش تولید خون ممکن است در گرفتن انرژی شما در دوره بارداری نفش بسزایی داشته باشند.

خونریزی کم یا گرفتگی عضلات

گاهی اوقات مقدار کمی لکه بینی یا خونریزی واژن یکی از اولین علائم بارداری است. این نوع از خونریزی که خونریزی لانه گزینی نام دارد هنگامی اتفاق می‌افتد که تخم بارور شده- حدود 10 الی 14 روز پس از لقاح به لایه رحم وصل شود. خونریزی لانه گزینی معمولاً کمی زودتر، پر لکه تر و سبک تر در مقایسه با یک دوره عادی است و مدت زیادی به طول نمی‌انجامد. برخی از زن‌ها همچنین در اوایل دوره بارداری، گرفتگی شکم را تجربه می‌کنند که این گرفتگی‌ها شبیه به گرفتگی در دوران قاعدگی است.

حالت تهوع به همراه استفراغ یا بدون آن

علائم اولیه ی بارداری

بیماری صبحگاهی، که می‌تواند در هر ساعت از شبانه روز خود را نشان دهند، یکی از علائم کلاسیک دوره بارداری است. برای بعضی از زن‌ها، حالت تهوع در اوایل دو هفته پس از لقاح شروع می‌شود. اینطور به نظر می‌رسد که تهوع حداقل تا حدودی از افزایش سریع استروژن ناشی می‌شود، که باعث آرامتر خالی شدن معده می‌شود. زنان باردار نیز حس بویایی شدید دارند، بنابراین بوهای مختلف- از جمله غذاهای پخت و پز، عطر یا دود سیگار- ممکن است در اوایل دوره بارداری باعث حالت تهوع شوند. البته نکاتی هم برای کمک به مقابله با اثرات بیماری صبحگاهی وجود دارد.

بیزاری یا هوس نسبت به غذا

در هنگام بارداری، تمایلات غذایی متداول هستند؛ ممکن است شما با بینیتان برخی غذاها، مانند قهوه یا غذاهای سرخ شده را حس کنید. مانند سایر علائم بارداری، این تغییرات تمایلات غذایی را هم می‌توان مانند تغییرات هورمونی- مخصوصا در سه ماهه اول، وقتی که تغییرات هورمونی چشمگیرترین حالت ممکن به خود را دارند، به چالش کشید.

سردرد

در اوایل دوره بارداری، افزایش گردش خون ناشی از تغییرات هورمونی ممکن است باعث سردردهای مکرر و خفیف شوند.

یبوست

یبوست یکی دیگر از علائم اولیه بارداری است. افزایش پروژسترون باعث می‌شود مواد غذایی آهسته‌تر از روده عبور کنند ، که می‌تواند منجر به یبوست شود.

نوسانات خلقی

علائم اولیه در بارداری

سیل هورمون ها در بدن در اوایل بارداری می‌تواند شما را به طور غیر عادی احساساتی کند و اشکتان را در بیاورد. نوسانات خلق و خویی نیز به ویژه در سه ماهه اول متداول هستند و جای هیچ نگرانی نیست.

ضعف و سرگیجه

با رقیق شدن رگ های خونی و افت فشار خون، ممکن است احساس سرگیجه کنید. ضعف در اوایل دوره بارداری نیز ممکن است ناشی از قند خون پایین باشد.

بالا رفتن درجه حرارت بدن

هنگامی که صبح از خواب بیدار می‌شوید، دمای بدن پایه شما دمای دهان است. این درجه حرارت بعد از تخمک گذاری به ندرت افزایش می‌یابد و تا دوره بعدی شما در آن سطح باقی می‌ماند. اگر برای تعیین زمان تخمک گذاری دمای بدن پایه خود را  در نظر گرفته‌اید، ادامه آن برای بیش از دو هفته ممکن است به این معنا باشد که شما باردار هستید.

به تاخیر افتادگی عادت ماهیانه

شاید بارزترین علامت اولیه بارداری زمانی باشد که پریود خود را از دست داده‌اید و برای مدتی طولانی عادت ماهیانه نشدید. این علامت احتمالی بارداری، اغلب باعث می‌شود که زنان به دنبال اطلاعات بیشتری در مورد سایر علائم بارداری باشند.

برخی از زن‌ها ممکن است تنها یک دوره بسیار سبک تر را نسبت به زمان معمول خود تجربه کنند. یا حتی ممکن است هیچ یک از علائم بارداری که در زیر ذکر شده را تجربه نکنید تا زمانی که متوجه شوید چرخه عادت ماهانه خود را از دست داده‌اید.

احساس بارداری

این علائم اولیه بارداری ممکن است نشان دهنده بارداری شما باشند که شما در حال بررسی این لیست هستید. بسیاری از زن‌ها بر این باورند که بینشی در مورد علائم بارداری دارند. و احساسشان معمولاً صحیح از آب در می‌آید.

شاید شما احساس متفاوتی داشته باشید. خستگی، بد خلقی، وسواسی. همچنین ممکن است دچار سوزش سر دل، یبوست شوید یا در سفرهای مکرر خود را مرتب در توالت مشاهده کنید. شاید احساس کمردرد یا سفتی در قسمت تحتانی کمر خود داشته باشید، سینه‌هایتان درد داشته باشند یا بیش از حد حساس شده باشند، و در حالت کلی به راحتی احساس می‌کنید که مانند حالت معمول قبلی خود نیستید.

علائم اولیه بارداری

چگونه واقعا می‌توانید بگویید که باردار هستنید؟

متاسفانه این علائم مختص بارداری نیست. بعضی از آن‌ها می‌توانند نشان دهنده بیماری یا شروع  دوره شما باشند. به علاوه شما ممکن است باردار باشید بدون اینکه حتی یک از این علائم را تجربه کنید.

با این وجود، اگر یک دوره را از دست دادید و یا هیچ یک از مواردی را که در این لیست مشاهده می‌کنید را ندارید، ممکن است بخواهید تست حاملگی در منزل انجام دهید- به خصوص اگر پیگیری چرخه قاعدگی خود نیستید یا اینکه برای مدتی طولانی عادت ماهیانه‌ نشدید. اگر آزمایش بارداری که در منزل انجام می‌دهید، مثبت است، با ارائه دهنده خدمات بهداشتی خود ملاقات کنید. هرچه زودتر بارداری شما تأیید شود، زودتر می‌توانید مراقبت‌های دوران بارداری را شروع کنید.

اگر نگران علائم اولیه احتمالی بارداری هستید، می توانید با آزمایش بارداری خیال خودتان را راحت کنید. علاوه بر اینکه تست حاملگی یک اثبات علمی و چیزی فراتر از این علائم حاملگی است. 

همچنین لازم به ذکر است که اگر حداقل تا یک یا دو روز بعد از اینکه پریودتان را از دست دادید، منتظر بمانید، تست‌های بارداری بهتر عمل می‌کنند. حتی اگر نتیجه آزمایش بارداری منفی باشد باید چند روز بعد دوباره آن را امتحان کنید تا مطمئن شوید که حامله هستید یا خیر.