صبحانه های مغذی برای دوران بارداری

بعضی از خانمهای باردار زمانی که از خواب بیدار می شوند حالت تهوع دارند و میل چندانی به خوردن صبحانه ندارند اما باید بدانید که صبحانه یک غذای کامل و بسیار مهم در طول بارداری است. یک صبحانه مغذی در دوران بارداری می‌تواند انرژی کل روز را به شما بدهد. پیشنهادات سادهای که در اینجا ارائه شده است به خانم‌های باردار کمک میکند تا از سادهترین روش برای تهیه صبحانه استفاده کرده و خود و جنین را از خوردن این وعده غذایی محروم نکنند.  

اسموتی سبز با ماست، کیوی، اسفناج و دانه چیا
با یک غذای خارق العاده در صبح موافق هستید؟ این اسموتی سرشار از ویتامین C، به دلیل داشتن میوه هایی که داخل آن استفاده شده است و پروتئین و کلسیمی که به خاطر وجود ماست دارد، میتواند یک صبحانه مغذی برای مادر باردار باشد. مطمئنا از اهمیت دریافت فولات ( ویتامین B9 که به فولیک اسید معروف است) در رژیم غذایی خود در طول بارداری با خبر هستید. برگهای سبزیجاتی مثل اسفناج سرشار از این ویتامین است. وجود دانه های چیا در این اسموتی، منبع گیاهی غنی امگا3 است و این چربی مفید را به بدن شما می رساند.
طرز تهیه: برای تهیه این اسموتی مغذی، یک دوم پیمانه ماست، یک عدد کیوی، یک مشت اسفناج و یک قاشق سوپخوری دانه چیا را با یکدیگر مخلوط کنید.

 

 

 

تخم مرغ پخته شده، آووکادو نان تست سبوس دار
روز خود را با مقدار مفید کولین موجود در تخم مرغ برای مادران باردار آغاز کنید. تحقیقات اخیر نشان میدهد که هیچ ماده غذایی به اندازه تخم مرغ نمیتواند کولین مورد نیاز را به بدن برساند. یک زرده تخم مرغ حاوی یک چهارم کولین مورد نیاز روزانه بدن شما است. این ماده به فعالیت مغز شما کمک می کند و همچنین مراقب رشد مغز نوزاد بویژه در 3 ماهه پایان بارداری است . نان تست سبوس دار و آووکادو نیز فیبر مورد نظر را به بدن شما میرسانند. 
طرز تهیه: یک عدد تخم مرغ را روی یک عدد نان تست سبوس دار و آووکادو بپزید و نوش جان کنید.

  

آرد جو دوسر با گردو و سیب
احساس خوبی در هنگام صبح ندارید؟  مدام ویار بارداری دارید و حالتان بد است؟ اما این بهانه خوبی برای اینکه صبحها صبحانه نخورید نیست به ویژه وقتی برای صبحانه یک پیشنهاد ساده وجود داشته باشد. از شب قبل آرد جو دو سر را تهیه کنید.
طرز تهیه: یک دوم پیمانه جو و یک دوم پیمانه شیر را در یک ظرف مخلوط می کنیم، یک قاشق سوپخوری گردوی خرد شده و یک نصف سیب رنده شده را به آن اضافه می کنیم. مواد را مخلوط میکنیم و به مدت یک شب در یخچال قرار می دهیم سپس آن را بهم بزنید و میل کنید.

 

نان حلقه ای گندمی، پنیر خامه ای و ماهی قزل آلا پخته شده
ماهی قزل آلا دودی به علت خطر وجود لیستریا برای خانمهای باردار پیشنهاد نمی شود. اما از امگا 3 موجود در ماهی قزل آلا غافل نشوید. این چربی سالم برای رشد مغز نوزاد بی‌نهایت اهمیت دارد.
طرز تهیه: ماهی را به انواع مختلف طبخ کنید و در کنار پنیر خامه‌ای روی نان شیرینی حلقه‌ای لذت ببرید. اگر از نان شیرینی حلقه‌ای استفاده میکنید که حاوی گندم است، پاداش دیگری به خود و جنین خود داده‌اید. 

 نان حلقه ای

استفاده از غلات پرفیبر با انواع توت و شیر
غلات 10 تا 14 گرم فیبر در هر وعده را تامین می کنند. اگر در هنگام صبح نمی توانید به اندازه کافی میل کنید، از غلات خشک استفاده کنید. از غلات غنی شده از آهن به همراه انواع توت استفاده کنید: میوه هایی که حاوی ویتامین C هستند، به جذب بهتر آهن کمک می کنند. 
طرز تهیه: هر مقدار دوست داریم و با هر نسبتی از سریالها یا غلات همراه با میوه‌های خشک برای این وعده صبحانه همراه با شیر استفاده کنید. 

 

 

 

شیر و انواع توت
غلات کامل به همراه کره بادام و موز

فیبرها در غلات کامل وجود دارند. کره بادام زمینی نیز حاوی امگا3، منیزیوم و پروتئین است. از ویتامین B6 که در موز موجود است غافل نشوید با ترکیب آنها میتوانید در یک وعده صبحگاهی از فواید مغذی این صبحانه بهرمند شوید. ناگفته نماند بعضی از تحقیقات نشان می دهد که این مواد مغذی باعث کاهش تهوع صبحگاهی می شود.
طرز تهیه: کافی است با کمی نان صبحانه و کره بادام زمینی و موز، یک صبحانه مغذی در بارداری تهیه کنید.