شیر گیاهی، عامل کوتاهی قد نوزادان


یافته های تازه نشان می دهند، کودکانی که شیر سویا، بادام و ... می نوشند به احتمال زیاد از همسالان شان که شیر گاو می نوشند کوتاه تر هستند.

 شیر گیاهی، عامل کوتاهی قد نوزادان
محققان مرکز مطالعات بیمارستان سنت میشل تورنتو و وزارت بهداشت کانادا پس از مطالعه بر روی بیش از پنج هزار کودک سه ساله که روزانه سه فنجان شیر سویا، بادام و ... می نوشیدند دریافتند، آنها 1.27 سانتی متر کوتاه تر از همسالان شان هستند که شیر گاو می نوشیدند.

 

دکتر جاناتان مگ ویز، قائم مقام مرکز مطالعات بیمارستان سنت میشل و سرپرست این مطالعه گفت:" وجود تفاوت در رژیم غذایی کودکان طبیعی است اما تاثیر نوشیدن انواع شیر در کودکان بسیار عمیق است و ممکن است باعث کمبود مواد مغذی ضروری در بدن کودکانی شود که شیر سویا، بادام و ... می نوشند. "

دکتر ارین کورگین، استادیار مدرسه تغذیه دانشگاه شیکاگو و همکار این تحقیق نیز گفت:" تقریبا همه جایگزین های شیر گاو - شیر بادام، نارگیل، برنج، بز و ... - ( به جز شیر سویا ) حاوی مقادیر اندک کلسیم و فاقد پروتئین هستند. "

او افزود:" شیر نارگیل حاوی مقادیر بالایی چربی است، اما برخی از شیرهای جایگزین حاوی مقادیر اندک چربی هستند که تنها برای بزرگسالان مناسب است. "

دکتر مگ ویز گفت:" والدینی که به فرزندان شان شیرهای نارگیل، سویا، بادام، برنج و ... می نوشانند باید به دقت برچسب اطلاعات غذایی که روی بسته بندی محصولات حک شده را مطالعه کنند تا از تامین شدن مواد مغذی ضروری بدن آنها مطمئن شوند. "

 

پژوهشگران پس از مطالعه بر روی بیش از پنج هزار کودک دو تا شش ساله که 13 درصد شان شیرهای بادام، نارگیل، برنج، سویا و 92 درصدشان شیر گاو می نوشیدند دریافتند، کودکانی که شیر بادام، نارگیل، برنج، سویا و ... می نوشند به طور میانگین یک سانتی متر کوتاه تر از همسالان شان هستند که شیر گاو می نوشند.