شناخت انواع روش های درمان انحراف چشم نوزاد


برای اغلب والدین، به ویژه افرادی که برای اولین مرتبه طعم شیرین پدر و مادر بودن را چشیده اند، هر مساله ای درمورد سلامت نوزاد می تواند به شدت نگران کننده باشد. یکی از این نگرانی های شایع، انحراف چشم نوزادان تازه متولد شده است. اگر به چشمان آنها دقت کنید، می بینید که گاهاً لوچ به نظر می رسد خصوصاً زمانی که نوزاد خسته است. اما نیازی به نگرانی نیست. علت این امر تکامل نیافتن اعصاب و عضلات چشم نوزاد است و نوزاد دلبند شما هنوز توانایی کنترل دقیق آنها را ندارد. 
انواع انحراف چشم یا استرابیسم
تا حدود شش ماهگی این مساله به کرات در چشم نوزاد دیده می شود اما پس از آن به مرور کاهش یافته به طوری که بعد از 7 ماهگی شیرخوار می تواند هر دو چشم خود را به صورت کاملاً هماهنگ حرکت دهد. اگر پس از این زمان به ویژه پس از یک سالگی، همچنان چشم ها منحرف باشند، مسأله استرابیسم مطرح می شود. متاسفانه برخی اینگونه فکر می کنند که با گذشت زمان این عارضه به صورت خود به خود برطرف خواهد شد، اما در حقیقت این طور نیست و همزمان با بزرگ شدن شیرخوار، در صورت عدم درمان، مشکل حادتر می شود. به طور کلی استرابیسم به 4 دسته اصلی تقسیم می شود:

ایزوتروپی: یک و یا هر دو چشم به سمت داخل است.
اگزوتروپی: یک و یا هر دو پشم به سمت خارج است.
هایپر تروپیا: یک یا هر دو چشم به سمت بالا است.
هیپوتروپیا: یک یا هر دو چشم به سمت پایین است.

 

علت ایجاد استرابیسم چیست؟
استرابیسم یا انحراف چشم که می تواند مادرزادی و یا اکتسابی باشد، به علت اختلال در یکی و یا چند عضله حرکت دهنده کره ی چشم، اختلال در عصبی که به آن عضله می رسد و یا اختلال در مراکز مغزی که این اعصاب و عضلات را کنترل می کنند، باشد.

در انواع اکتسابی، یک آسیب و جراحت مغزی و آسیب های چشمی می تواند این اختلالات را ایجاد کند.

روش های درمان انحراف چشم نوزاد (استرابیسم)
جدا از مسأله زیبایی، نگرانی اصلی درمورد نوزادان مبتلا به اینگونه عوارض، گیج و سردرگم شدن مغز آنها است، زیرا هر یک از چشم های آنها تصویر متفاوتی از دنیای اطراف را به سمت مغز مخابره می کنند. به این ترتیب اگر این بیماری درمان نشود، با گذشت زمان، مغز جهت شفاف سازی درک خود از دنیای پیرامون، تصاویر ارسال شده از یک چشم را نادیده می گیرد. به این ترتیب بینایی یک چشم کاهش یافته و مختل می شود.

درصورت تشخیص به موقع می توان عیوب موجود در چشم را تا حدی اصلاح کرد و قدرت بینایی را بهبود بخشید. برای این کار روش های های درمانی متفاوتی وجود دارد.

1- درمان انحراف چشم نوزاد با عینک ها و لنزهای مخصوص
با استفاده از این ابزار قدرت بینایی و توان فکوس بر روی هر قسمت از دامنه ی بینایی بیشتر شده و درصورت خفیف بودن عارضه ممکن است به مرور اصلاح شود. البته برای استفاده از این ابزار ها باید شیرخوار بزرگتر شده تا توان استفاده از آنها را داشته باشد.

 

2- درمان انحراف چشم نوزاد با اصلاح بینایی
در این روش از ابزار ها و روش هایی برای بهبود بینایی در چشم معیوب و افزایش کنترل عضلات و تقویت مراکز مغزی استفاده می شود.

3- درمان انحراف چشم نوزاد با جراحی
با کمک روش های جراحی می توان عضلات معیوب را تا حدی اصلاح کرد. البته افرادی که تحت درمان با کمک اینگونه جراحی ها قرار می گیرند، باید پس از آن، با استفاده از روش اصلاح بینایی هماهنگی چشم ها را بهبود بخشند.

براساس قوانین انجمن چشم پزشکی کودکان امریکا، تمامی نوزادان و شیرخواران باید اولین معاینه چشمی خود را در 9 ماه اول زندگی داشته باشند تا در صورت تشخیص هرگونه مشکلی، اقدامات درمانی هرچه سریع تر انجام شود. براساس مطالعات زمان حیاتی برای درمان اینگونه اختلالات چشمی 2 سال اول زندگی است. اگر احساس می کنید که چشمان نوزاد شما بعد از 7 ماهگی هنوز دچار انحراف است، او را نزد یک متخصص چشم پزشک ببرید.