شروع تخم مرغ خوردن کودک، چه زمانی است؟

کودکان وقتی که به دنیا می‌آیند تنها آمادگی پذیرش شیر مادر را به عنوان غذایی برای رشد دارند. اما این توانایی آنها روز به روز پیشرفت می‌کند تا جایی که نوزاد شما در عرض شش ماه به غذای کمکی دعوت می‌شود. اگر می‌خواهید بدانید شروع تخم مرغ خوردن کودک از چه زمانی است و دقیقا کی باید این ماده مغذی را وارد رژیم غذایی کودک کنید، بهتر است این مطلب را تا انتها بخوانید. 

 

 

 

از جمله غذاهایی که در همان ماه‌های نخست زندگی نوزاد به او داده می‌شود تخم مرغ است

چرا تخم مرغ خوب است؟
از جمله غذاهایی که در همان ماه‌های نخست زندگی نوزاد به او داده می‌شود تخم مرغ است. تخم مرغ سرشار از مواد آلی و ویتامین‌های ضروری برای بدن است. پروتیین موجود در آن بالاست و علاوه بر آن کلسیم، آهن، فسفر، گوگرد و کلر نیز دارد.
از خواص مهم تخم مرغ که برای کودکان نقش ویژه‌ای دارند می‌توان به اسید چرب امگا3  اشاره کرد. همه ما با نام امگا3 آشنا هستیم. این ماده که بسیار مورد توجه است یکی از چربی‌های سالم و مورد نیاز بدن است که در شیر مادر نیز یافت می‌شود و بر رشد مغز کودک در مراحل بعدی زندگی که دیگر از شیر مادر تغذیه نمی‌کند تاثیر دارد. بنابراین خوردن تخم مرغ برای کودکان به جذب امگا3 بدن کمک می‌کند.
ماده ضروری بعدی که در تخم مرغ وجود دارد فولات است که نقش مهمی در تولید و نگهداری سلول‌های جدید کودک به عهده دارد. مواد معدنی که در بالا نیز برخی از آنها را برشمردیم مانند آهن، زینک و سلنیوم به افزایش توان سیستم ایمنی بدن کمک می‌کند و از این لحاظ بسیار حائز اهمیت هستند.

 

 

 

از چه وقت و چقدر تخم مرغ به کودک بدهیم؟
به دلیل همین خواص متعدد است که این ماده غذایی کوچک تا این حد مهم است. تخم مرغ خوردن در کودکان اهمیت ویژه‌ای دارد. تخم مرغ از ۸ ماهگی در غذای کودک وارد می‌شود. البته تا یک سالگی توصیه متخصصین تغذیه این است که نوزاد تنها از زرده تخم مرغ استفاده کند و می‌توان یک روز در میان یک زرده کامل را به کودک داد. اما از یک سالگی کودک قادر است یک تخم مرغ کامل را بخورد و از دو سالگی می‌توان روزانه یک تخم مرغ به کودک داد.

برای خوراندن تخم مرغ به کودکانی که علاقه چندانی به این ماده غذایی ندارند، مادران می‌توانند با خلاقیت خودشان و ایده گرفتن از مطالب مختلف و متعددی که در شبکه‌های اجتماعی پیدا می‌شود در طراحی شکل ظاهری و اشتهاآور شدن آن تلاش کنند تا بچه‌ها رغبت بیشتری برای خوردن تخم مرغ پیدا کنند. همچنین والدین می‌توانند تخم مرغ را همراه با غذاها یا ترکیبات دیگر به کودک بدهند که بچه نسبت به آنها دافعه نداشته باشند.