ترک سیگار یکی از در دسترس ترین کارهایی است که سلامت دوران بارداری را تضمین می کند. اما هنوز طبق یافته های مراکز کنترل و پیشگیری بیماری ها، 13 درصد از زنان در سه ماه آخر بارداریشان سیگار می کشند. سیگار کشیدن در دوران بارداری (در هر دوره ای)، می تواند پیامدهای مادام العمری برای فرزندتان داشته باشد.

اگر قبل از بارداری سیگار را ترک نکرده اید، باید در دوره بارداری آن را ترک کنید. با عزمی قوی و حمایت خانواده تان، موفق خواهید شد.

چرا سیگار کشیدن در دوران بارداری مضر است؟

سیگار کشیدن در دوران بارداری

سیگار کشیدن خطر به وقوع پیوستن این موارد را افزایش می دهد:

 • زایمان کودکی کم وزن
 • تولد زودرس (قبل از 37 هفته)
 • سقط جنین
 • مرگ جنین در داخل رحم (مرده زایی)
 • شکاف سق و بروز نقص های دیگری هنگام تولد
 • مشکلات تنفسی

سیگار کشیدن در دوران بارداری ممکن است شرایط جدی را به وجود بیاورد و بر نخستین دوره رشد و کودکی فرزندتان تاثیر بگذارد. از جمله:

 • سندرم مرگ ناگهانی کودک (SIDS)
 • ناتوانایی های مربوط به یادگیری
 • مشکلات رفتاری
 • حملات تنگی نفس
 • عفونت های مکرر

بعضی از اسناد و مدارک نشان می دهند که عادت به سیگار کشیدن، بین نسل های مختلف سرایت پیدا می کند. بعضی از مطالعات نشان داده اند که نرخ سیگار کشیدن دختران زنانی که در دوران بارداری سیگار می کشیدند، افزایش یافته است. این مقاله نشان می دهد که ممکن است بعضی از فاکتورهای زیستی فرزند، زمانی که او در رحم مادر است و مادر در دوران بارداری سیگار می کشد، تعیین شود. به عبارت دیگر، سیگار کشیدن در دوران بارداری فرزندتان را در معرض سیگاری شدن در بزرگ سالی قرار می دهد.

چرا همین الان باید ترک کنید؟

ممکن است خانم های سیگاری که باردار می شوند، فکر کنند که از قبل متحمل ضررها و آسیب های سیگار شده اند و ترک سیگار در ماه دوم یا سوم بارداری هیچ نفعی برای کودک ندارد. اما این طرز فکر اشتباه است.ترک کردن سیگار در هر دوره ای از بارداری، خطر نارسایی های ریه و نرخ به دنیا نیامدن نوزاد را کم می کند. هم چنین بیمارانی که در اوایل بارداری خود به سر می برند، بیشتر تمایل دارندکه سیگار را ترک کنند و راحت تر می توانند برای خودشان تاریخی برای ترک سیگار تعیین کنند.

تمام زنان بارداری که سیگار می کشند، تشویق می شوند که سیگار را ترک کنند. حتی اگر در ماه هفتم یا هشتم بارداری هستند.

چطور می توانم سیگار را ترک کنم؟

قبل از این که سعی کنید سیگار را ترک کنید، کمی وقت بگذارید و به این فکر کنید چرا و از چه زمانی سیگار می کشید. مهم است که الگوی سیگار کشیدنتان را بفهمید تا بتوانید برای اتفاق ها یا شرایطی که باعث می شوند به سیگار روی بیاوری یا به شما استرس می دهند، برنامه ریزی کنید. وقتی عصبانی یا هیجان زده اید سیگار می کشید؟ وقتی نیاز دارید به خودتان انرژی بدهید سیگار می کشید؟ وقتی اطرافیانتان سیگار می کشند سیگار می کشید؟ وقتی مشروب می خورید سیگار می کشید؟

وقتی الگوهای سیگار کشیدنتان را می فهمید، می توانید کارهای دیگری را جایگزینشان کنید. مثلا اگر سر کار و در زمان استراحتتان با همکارانتان سیگار می کشید، به جای وقت گذراندن با آن ها، با بقیه دوستانتان قدم بزنید. اگر موقع نوشیدن قهوه سیگار می کشید، برای از تغییر این وابستگی، نوشیدنی دیگری را امتحان کنید.

برای وقت هایی که وسوسه می شوید سیگار بکشید، برنامه ریزی کنید. کسی را پیدا کنید که وقتی خواستید سیگار بکشید، حمایتتان کند و نگذارد این کار را انجام دهید. برای ترک کردن سیگار به خودتان انرژی دوباره بدهید. وقتی برنامتان را تنظیم کردید، برای ترک کردن سیگار یک تاریخ تعیین کنید و آن را به دکترتان بگویید.

قبل از رسیدن به این تاریخ تمام دخانیات و وسایل مربوط به سیگار را از خانتان، از محل کارتان و از ماشینتان دور بیندازید. این کار برای آزاد شدن از دست سیگار خیلی مهم است.

برای تعیین تاریخ ترک سیگارتان با دکترتان مشورت کنید و از او بخواهید کمکتان کند. روش هایی برای دور ماندن از سیگار پیدا کنید، و نیز منابعی پیدا کنید که وقتی وارد این فرآیند مهم شدید، نیروی مثبتی به شما بدهد. بعضی از افراد در مقایسه با بقیه به کمک بیشتری نیاز دارند. میزان کمک مورد نیاز فرد، به این بستگی دارد که فرد تا چه حد به سیگار وابسته و چقدر به نیکوتین معتاد شده است.

چقدر طول می کشد تا من سیگار را ترک کنم؟

سیگار در دوران بارداری

میزان سختی ترک سیگار به چند عامل بستگی دارد و این عوامل بر زنان مختلف، تاثیرات متفاوتی دارد. هر چه کمتر سیگار بکشید و هر چه بیشتر سعی کنید که سیگار را ترک کنید، ترک کردن برایتان آسان تر می شود. همچنین داشتن همراه غیر سیگاری، ورزش کردن و باور داشتن به آسیب های سیگار کشیدن در دوران بارداری، ترک کردن سیگار را آسان تر می کند.

هر چه بیشتر سیگار بکشید، ترک کردن آن سخت تر می شود. زنانی که بیشتر از یک بسته در روز سیگار می کشند و زنانی که از کافئین استفاده می کنند، ممکن است ترک کردن سیگار برایشان سخت باشد. زنانی که مشکلات روحی و روانی دارند یا زنانی که در زندگیشان سختی های زیادی کشیده اند هم ممکن است به سختی بتوانند سیگار را ترک کنند. ترک کردن سیگار برای زنانی که از حمایت اجتماعی برخوردار نیستند هم دشوار است. جالب این جا است که ارتباط با الکل می تواند تداوم یا پرهیز از سیگار را پیش بینی کند.

نکاتی دیگر برای ترک سیگار که مراقب و همراهتان باید بداند

اگر دارید سیگار را ترک می کنید، شاید دکترتان بتواند برای تقویت روحیه شما، بر این فرآیند ترک سیگار نظارت کند. او می تواند این کار را با آزمایش هایی که کربن مونوکسید یا متابولیت های نیکوتین منقضی شده را اندازه می گیرد، انجام دهد.

آیا هنگام بارداری می توان با اطمینان خاطر از نیکوتین جایگزین استفاده کرد؟

معمولا افرادی که می خواهند سیگار را ترک کنند، از روش هایی برای کمک به ترک سیگار مثل نیکوتین جایگزین استفاده می کنند. استفاده از چسب نیکوتین، آدامس نیکوتین دار یا اسپری تنفسی مثال هایی از این روش ها هستند. مقدار نیکوتینی که در آدامس یا چسب وجود دارد، معمولا و ضرورتا کمتر از نیکوتینی است که از سیگار کشیدن به دست می آید. با این وجود، نیکوتین صرف نظر از روش زایمانی که فرد استفاده می کند، جریان خون به رحم را کم می کند و برای جنین در حال رشد و جفت جنین مضر است. کنگره زنان و زایمان آمریکا (ACOG) چنین نکاتی را گوشزد کرده است و نیز توضیح می دهد که هیچ مدرک پزشکی وجود ندارد که ثابت کند این محصولات واقعاً به زنان باردار کمک می کنند که سیگار را به خوبی ترک کنند یا نه.

سازمان غذا و دارو برای آدامس نیکوتین دار برچسب بارداری رده C را تعیین کرده است. یعنی نمی توان  گفت که این محصول هیچ خطری برای جنین ندارد.  برای برچسب نیکوتین دار هم رده D تعیین شده است، یعنی که شواهد مثبتی مبنی بر خطرناک بودن ان وجود دارد.

آیا بوپروپیون در دوران بارداری بی خطر است؟

بوپروپیون (Zyban) برای کمک به سیگاری هایی که موقع ترک سیگار از مشکلات روحی و روانی رنج می برند، تجویز می شود. این دارو احتمالا به عنوان یک داروی ضد افسردگی و برای کم کردن علائم افسردگی، اختلال در خواب، اضطراب و افزایش اشتها استفاده می شود. بوپروپیون احتمالاً به اندازه نیکوتین جایگزین به بیماران کمک می کند که سیگار را ترک کنند. مطالعات نشان داده وقتی به بیماران مشاورات مربوط به رفتار درمانی داده می شود یا بیماران در این زمینه راهنمایی می شوند، نرخ ترک موفقیت آمیز سیگار افزایش می یابد.

متأسفانه، هیچ اطلاعاتی در مورد ایمن بودن بوپروپیون در دوران بارداری وجود ندارد. این دارو با نام تجاری ولبوترین برای درمان افسردگی فروخته می شود و در دوران بارداری با توجه به این مسئله می توان از آن استفاده کرد. بوپروپیون به عنوان دسته B برای درمان افسردگی در دوران بارداری شناخته شده است و خطر انتقال این دارو به شیر مادر بسیار زیاد است.

احتمال دوباره سیگار کشیدن چه افرادی بیشتر است؟

سیگار در دوران بارداری

متاسفانه، زنانی که در دوران بارداری سیگار را ترک می کنند، در همان دوران بارداری یا در دوران پس از زایمان دوباره سیگار کشیدن را شروع می کنند. عوامل مخاطره آمیزی که ممکن است باعث شود زنان باردار دوباره سیگار بکشند، شامل این موارد است:

 • زنان دخانیات را واقعا ترک نمی کنند، بلکه کم می کنند.
 • قبل از این که حتی یک هفته بدون دخانیات سر کنند، اعلام می کنند که سیگار را ترک کرده اند.
 • اعتماد به نفس کمی دارند و باور نمی کنند که می توانند از دست دخانیات آزاد شوند.
 • به شدت سیگار می کشیده اند.

علاوه بر این، اگر حالت تهوع چندان فرد را ناراحت نکند و از قبل از دست آن راحت شده باشد، احتمالاً دوباره سیگار را شروع می کند.

این که آیا خانواده، دوستان و همکاران زن باردار هستند یا نه، مهمترین عاملی است که پیش بینی می کند او می تواند به طور موفقیت آمیز و طولانی مدت سیگار را ترک کند یا نه. زنانی که در دوران بارداری سیگار را ترک می کنند، نیاز به حمایت مداوم دارند تا در تمام دوران بارداریشان دیگر سیگار نکشند. مهم است که به ترک سیگار به عنوان یک فرآیند نگاه کنیم، نه به عنوان حادثه ای یک دفعه ای. اگر همسرتان سیگار می کشد، به احتمال زیاد شما هم دوباره سیگار می کشید. ارتباط مداوم با افرادی که سیگار می کشند به این معنی است که شما به آسانی به سیگار دسترسی دارید و احتمال دوباره سیگار کشیدنتان بیشتر می شود.

چرا زنان بعد از زایمان باز هم سیگار می کشند؟

CDC تخمین می زند که بیش از 50 درصد از زنانی که در حین بارداری سیگار نکشیده اند، شش ماه بعد از زایمان باز هم سیگار می کشیند. بسیاری از خانم ها فکر می کنند دوره پس از زایمان، دورانی است که در ان می توانند فعالیت هایی که قبل از بارداری از آن لذت می بردند را از سر بگیرند. برای خیلی از زنان، این مسئله به معنی دوباره سیگار کشیدن است. به نظر می رسد مخصوصا نگران بودن خانم ها در مورد کاهش وزن و مدیریت استرس، باعث می شود ان ها دوباره به سیگار روی بیاورند.

متأسفانه، موادی که خود فرد سر خود از ان ها استفاده می کند، مشاوره فردی و مشاوره پزشک در بهبودی پس از زایمان، تاثیرات چندانی نداشته اند. خیلی مهم است که مربی یا کسی را در زندگیان داشته باشید که کمکتان کند و به شما انگیزه بدهد تا از دخانیات استفاده نکنید.

چند دلیل برای این که بدانید چرا نباید بعد از تولد نوزاد سیگار بکشید.

مدارک متقاعد کننده ای وجود دارد که نشان می دهد نباید بعد از زایمان بچه هم سیگار بکشید. مطالعات نشان می دهد که اگر بیش از 10 سیگار در روز بکشید، میزان شیری که تولید می کنید کم می شود و ساختار آن تغییر می کند. همچنین زنانی که سیگار می کشیند، بیشتر فکر می کنند که شیرشان به اندازه کافی خوب نیست و انگیزه کمی برای شیر دادن به فرزند خود دارند. هم چنین بچه هایی که زنان سیگاری به ان ها شیر می دهند، سر و صدای بیشتری دارند و بیشتر گریه می کند. در نتیجه ممکن است زودتر از موعد از شیر مادر گرفته شوند.

علاوه بر این، نوزادان و کودکان خردسالی که در خانه ای بزرگ می شوند که فردی در ان سیگار می کشد، بیشتر احتمال دارد به عفونت گوش و دستگاه تنفسی فوقانی دچار شوند. شواهدی نیز وجود دارد كه نشان می دهد كودكانی كه والدین آن ها سیگار می كشند، احتمالا به آسم مبتلا می شوند.